ASANSÖR KONUŞMASI


Bu makale 2016-10-27 04:53:21 eklenmiş ve 3209 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Asansör konuşması  girişimcilikte  bilinmesi gereken en yeni ve önemli   konulardan biri  haline gelmiş  olup; asansör konuşması, asansör yolculuğu  sırasında bir girişimcinin kendini ve girişimini yatırımcıya anlattığı bir konuşma veya sunumdur..
Asansör konuşmasının zorluk açısından en önemli yönü,  bu sunumun 30 ile 60 saniye arasında tamamlanmak zorunda olmasıdır.  Bu kısa süre içinde girişimci iş fikrini tanımadığı birine anlatarak  karşı tarafın ilgisini çekmek zorundadır. Bu  aşmanın ardından  daha uzun bir sunum yapabilmek için ikinci bir görüşme ayarlayabilme şansı  elde  edilebilir.
 
***
Etkili  Bir  Asansör Konuşması Nasıl Olmalıdır?
Plansız olarak yapılan asansör konuşmasının başarıya ulaşması   pek mümkün olmayacağı için yaklaşık 30-6o saniyelik  süre içinde nelerden bahsedileceği önceden belirlenmeli    ve o konuda hazırlıklı olunmalıdır.
Konuşmanın  ana hatları çıkarılmalıdır. Bu  konuşmada özetle “kim olduğunuzdan”, “ne iş yaptığınızdan” ve “aradığınız şeyin ne olduğundan” bahsedilmesi gerekir. Anadolu insanın dediği gibi  “söz uçar, yazı kalır” misali konuşmanın    kağıda yazılması unutmaları ve akıldan  uçup gitmelerinin önlenmesi  için  özet çizgiler  yazılı olarak  elde bulundurulmalıdır. Bir kağıt üzerinde yazarak çalışma,   hangi cümleleri çıkartıp, hangilerinin üzerine yoğunlaşılmasını gösterdiği   için de  önemlidir.
Etkili  bir  asansör konuşması   için; 
* İlgi çekici bir giriş yapılmalıdır.
* Albert Enisten, “eğer bir şeyi kısaca anlatamıyorsanız, o konuyu yeterince anlamamışsınız” der. İş modelii ve yapılacaklar 1-2 cümleyle anlatılmalıdır.
* Süslü kelimelerden ve jargondan kaçınılmalıdır.
* Konuşma  anlaşılır  yani açık  dilli olmalıdır.
* Konuşma net olarak akılda kalıcı olmalıdır.
* Ne istenilenden  değil;  karşı tarafa neler sunabileceğinden bahsedilmelidir*.
 
***
Sonuç  olarak, asansör konuşması  kısa,  öz, açık, net ve sade olmalıdır. İnsanlar genel olarak bir şey verme fikrinden hoşlanmadıkları için ilk önce ne alacaklarını duymak isterler. Bu yüzden konuşulan kişinin neler kazanabileceğinden, bu girişimin ona neler sunabileceğinden söz edilmesi konuşmaya olan  ilgiyi  artırdığı   gibi   kişinin  kendisine  olan güven  duygusunu  yansıtmayı   sağlamış olur.  Tüm bu etkili konuşma özelliklerine ek  olarak  da 30-60  saniyelik   konuşma pratikleri yapma unutulmamalıdır. 
________
* S. Oypan, Eticaretmag,
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA