EKİM AYI


Bu makale 2016-10-26 05:07:26 eklenmiş ve 939 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

Ekim ayı, 1926 Şubat’ında kabul edilen Medeni Kanun’un yürürlüğü girdiği aydır. 
6 Ekim 1923 İstanbul’un düşman işgalinden kurtulduğu gündür. 
11 Ekim 1922’de, Kurtuluş Savaşı’nın fiilen bittiğini ilan eden, Mudanya Silah Bırakışması imzalanmıştır. 13 Ekim 1923 Ankara’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olduğunun ilan edildiği gündür. 
Nihayet 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi. Ve oy birliğiyle GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞA Cumhurbaşkanı seçildi. 
İstanbul’un fethini coşkuyla kutlarken, yedi düvelin istilasından kurtarıldığı gün 6 Ekim’i es geçen zihniyeti anlayamıyorum. Bu zihniyettekilerin Kurtuluş Savaşı’nı da Türk Yunan Savaşı diye küçümseyen zihniyetin, Mudanya Silah Bırakışmasını neden Yunanistan ile değilde İngilizlerle imzaladığımızı düşünmelerini sağlık veriyorum. Yunanistan anlaşmayı iki gün sonra imzalamıştır. 
Ankara, mütevazi görüntüsü ve olanaklarıyla, Kurtuluş Savaşı’nı yaşamış ve savaşanlara kucak açmıştır. Yeni kurulan devletin tam ortasında, ulaşım ve güvenlik avantajı sağlamaktadır. Bakir görünümüyle yeni, örnek bir başkent inşa edilmesi için uygun bir yerdir. 
Cumhuriyet’in kurulmasına karşı çıkan, eski düzenin düzeltilerek devam etmesini isteyen, Kurtuluş Savaşı’nın öncü kadrosu dahil Başkent’in İstanbul olmasını istemektedir. Emperyalist devletler de Ankara’nın Başkent olmasına karşı çıkmışlar; İstanbul’un en güzel yerlerindeki büyükelçiliklerini taşımamakta inat etmişlerdir. 
Onların hesaplarında yeni kurulan devletin kısa ömürlü olması büyük olasılıktır. Parasızlık, harp artığı sakatlar, verem, trahom, sıtma, frengi gibi önemli hastalıkla,r üstüne üstelik cehalet bu devleti nereye kadar taşırdı ki? 
Atatürk 15 Ekim 1927’de Büyük Nutku’nu okumaya başlamış 20 Ekim 1927’de okuduğu Gençliğe Hitabe ile Cumhuriyet’i Türk Gençliği’ne emanet etmiştir. Bu yönleriyle Ekim ayı bizim için kutlu bir aydır. 
Öte yandan laikliğin savunucusu, Cumhuriyet aydınları Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı’nın, bu ay içinde laiklik ve Cumhuriyet düşmanları tarafından katledilişi üzücüdür. Türkleri Anadolu’dan da atmayı amaçlayan, 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondoros Silah Bırakışması’nıda Kurtuluş Savaşı ile geçersiz kıldık. Geçen yıl gar meydanı terör olayında kaybettiğimiz yüzden fazla vatandaşımızın acısı hala yüreklerimizde tazeliğini sürdürmektedir. Vatanımızın bütünlüğü için hergün toprağa düşen şehitlerimize minnetlerimizi sunar, Allah’tan rahmet dilerim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA