Dikkat ve İhtimam


Bu makale 2016-10-24 06:13:00 eklenmiş ve 4429 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

Cuma hutbelerinde konu ve üslup önemlidir. Mükemmel bir konu bazen kötü bir sunuşla güme gidebilir. Son cuma hutbesinde, çoğu zaman olduğu gibi, uyku basmadı. Minberdeki hoca efendi konuya başlayınca çocukluğumun cumanamazlarında hutbeye başlamadan köyümüzün ‘Küçük Hatıp’ının: “Ey cemaat-i müslimin dikkat ve ihtimamla dinleyin!” uyarısıgeldi aklıma. Uyanık kalmak gerekirdi bugün.

Müslümanların ilk hicretidir, Habeş ülkesine gidiş. Konu Hz. Peygamber’in Amcaoğlu, 25 yaşında bir delikanlı Cafer-i Tayyar’ın, Habeş Hükümdarı Necaşi’nin huzurunda yaptığı İslam’ın özünü dile getiren konuşması. Ne uykusu, uyuklaması; dikkat ve ihtimam... 

Daha sonra, Hz. Peygamber’den ‘Tayyar’ unvanını kazanacak olan Cafer, kuşatma altındaki müminleri Habeşistan’a götürüpbazı müminlerle beraber Mekke’den Habeşistan’a hicret etmişti. Hicret meşakkat demektir onu ve arada yaşanan olayları geçiyorum.

Hani şimdilerde diyorlar ya,Cafer Tayyar’ın konuşması tam bir ‘manifesto’. Önce bazı tespitlerde bulunur ve Hz. Muhammed (sav)’in peygamberliğinden önceki sosyal hayatı nefis bir biçimde özetler ve kısaca der ki: “ “Biz, Allah’tan başka kimsenin önünde secde etmeyiz. Ey hükümdar! Biz, cahiliye zihniyetine sahip bir kavimdik. Ağaçtan, taştan yapılmış putlara tapardık. Murdar hayvanların etini yerdik. Helal-haram nedir bilmezdik. Kız çocuklarımızı diri diri toprağa gömerdik. İnsanlık dışı bütün kötülükleri işlerdik. Akrabamızla ilgilenmezdik. Komşuluk hakkı diye bir hak tanımazdık. Kuvvetli olanlarımız, zayıf olanlarımızı ezerdi. Zenginlerimiz, fakirlerin sırtından geçinirdi. Hak ve hukuka riayet etmezdik…”

Konuşma devam eder ve Hz. Peygamber sonrası Müslümanların, gıpta edilecek, tertemiz hayatını bir bir dile getirilir. Hutbe devam ededursun bende şerit koptu.

İç seslenişle kendi kendime sıralamaya çalışıyorum. Cafer Tayyar demişti…

Ben, yaklaşık bin dört yüz sene sonrasına,bugüne geldim. Söylenenler daha dün gibi. Günümüz Türkiyesini, İslam ve Batı dünyasını ne güzel tasvir ediyor.

İnsanlar, bugün putların dik âlâsına tapıyor, murdar hayvanların etini iştahla tüketiyor, sadece kız çocuklarını değil, erkek çocuklarını bile canavarca öldürüyor; inadına haramı helal, helali haram sayıyor, kötülükte sınır, kısıtlama tanımıyor, akrabalardan uzak kalmayı marifet sayıyor, komşuluk hakkını sadece kendi çıkarından ibaret görüyor, kuvvetliler zayıfları acımasızca çiğniyor, zenginler fakir fukaranın kanının kanını emmekten büyük bir haz alıyor.

 

Acaba bühtanda mı bulundum ki…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA