TUTİ KADIN (DUDU KADIN)


Bu makale 2016-10-22 05:19:11 eklenmiş ve 5466 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Ünü günümüze kadar gelen, Akşehir’in büyük hayırseverlerinden Tuti Kadın Akşehir’in eski sülalelerinden Alaaddin Ağazadelerden Mehmet Bey’in kızıdır. Yine Akşehir’in köklü ailelerinden Mustafa Bey’in eşidir.
Dudu Kadın Çiftliği: Sorkun’un 2 Km. kuzeyinde Akşehir’in ünlü zenginlerinden Alaaddin Ağa’nın çiftliği vardır. Çiftliğe Alaaddin Ağa’nın oğlu Mehmet Ağa’nın kızı Dudu Kadın bir cami yaptırmış, caminin vakıflarını kurmuştur. Dudu kadın, yine Akşehir’in zenginlerinden Mustafa Ağa ile evlendikten sonra vakfını geliştirmiş, Akşehir Hastanesi ve çeşitli hayır kurumlarını yaptırmıştır. Bunların yaşaması için Nasreddin Caddesinin sol tarafındaki dükkanları vakfetmiştir. Sonra çiftliğin adı Dudu Kadın çiftliği diye ünlenmiştir. 
Dr. Aziz Perkün’ün hatıralarında “Dudu Kadın”:
“1927 senesinde hastane açılış hizmetlerine başlamıştım. İşte o sıralar bayan Dudu Kadın’ın muayenesi için evine uğramıştım. ki, ta Gülhanede asistan kaldığım günlerden beri hürmet ettiğim bu hayırsever, yüce ruhlu hakikaten fukara anası, değeri kelimelere sığmayacak mertebede olan hanımefendinin odasında bir çok sarıklının toplanmış olduğunu, kendisinin de eskiden olduğu gibi kayık yastıklara dayanmış, başörtüsü ile durmakta olduğunu gördüm. 
Ben kapıdan girince işlerini bitirmiş olan o zevatlar ayağa kalktılar. İzin alıp yollandılar. Kapıdan çıktıktan sonra Dudu Kadın ve sadık bendelerinden olan bir gözü rahatsız hizmetçisi vardı. Kendisini saydığım bu aziz kadına bu hocaların niye toplandığını sordum. Cevap şu oldu:
- “Gayri çok yaşlandım, bir hayır yapmak için akıl danışmaya çağırdım. Onlarda camilere halı kilim almamı, çiftliğin vakfından vermemi söylediler. Bunun sevabının bin yıllık namazdan hayırlı olacağını söylediler.”
- Anacığım siz ne cevap verdiniz dedim. Yüzüme baktı:
- Sen ne dersin dedi.
-Camiler, halı, kilim seccade dolu... Şimdiye kadar yapılan vakıfların hangisi yerince ve gereğince sarf edilmiştir. Anam gel sen hepsini değil dilediğin kadarınınbir bölümünü hastaneye harcanmak üzere kaydıyle Belediye’ye ver. Bak bakalım bin yıllık namaz sevabını Allah sana daha fazlasıyla nasıl bağışlar. Düşün taşın senin yardımın ile alınacak ilaçlarla şifaya kavuşan zavallı hastanın duası Allah katında makbuldür.”
Bir süre sustuk. hele sen beni bir muayene et bakalım dedi.
Aradan bir kaç ay geçer, geçmez çiftliğinin bir bölümünü şartlı olarak Belediye’ye bağışladı. 
Kabri nur olsun”
Akşehir’in ünlü hayırsever kadını Dudu Kadın 1928 yılında öldükten sonra, iki çiftlik birleşerek köy oldu. 1935 yılında nüfusu 408’dir.
Mezarı Nasreddin Hoca mezarlığındadır. Çok güzel sandukasının şahidesindeki kitabesi çok anlamlıdır.
Dudu Kadın vasiyeti
Emr-i Hak vaki olduğu vakit Amcazadem Hafız Alaaddin Efendi bin yanya Ağa’yı vasi-i muhtar tayin ve ber veche zir-i vasiyetinin infazına nazaret etmek üzere Halazadem Müezzin Halil Efendi zade Abdullah Efendi’yi nazır tayin elledim.
Şöyle ki:
Malik ve mutasarrıf olduğum menkul ve gayr-i merkul emval ve eşyadan sülüsünü ber veche kanun vasiyet eyledim.
Şöyle ki:
Usulen emvali mezküreden sünnet-i şerif vechile techiz ve tekfin esaireye sarf edile. Mütebati sülüsün mezkürden beşyüz lira hizmetkarım Bostanoğullarından Ahmet oğlu, Faik’e beşyüz lira Himaye-i Etfale (Çocuk Esirgeme Kurumu) , yüz lira Hilal-i Ahmere (Kızılay)’a, yüz lira tayyareye, ve yüz lira vasi-i muhtar Alaaddin Efendi’ye, hizmet-i mukabesinde yüz lira nazır Abdullah Efendi’ye. Keza vasiyetin infazı hizmeti mukabilinde verilecek ve mütebaki kalanı Akşehir Hastanesi’nin lazım gelecek teferruatına sarfedilecek.
İş bu vasiyetimi sureti mezküre dairesinde ifa etmek üzere şuhut mahzarında ve nazır tayin eyledim. Muma’ileyh Abdullah Efendi’nin huzurunda vasi-i muhtar Alaaddin efendi’ye teslim olundu ve muma’ileyhin her ikisini vasi ve nazır tayin eyledim. Tastik eyledim. 19. Kanun Sani. 1927
Akşehir Ahi Celal Mahallesinden Mehmet Ağa kerimesi Tuti Kadın.
Dudu Kadın Çarşısı:
Halk sağlığını alakadar eden müesseselerin başında gelen hal binasının itmamı babında eski yıllarda yapılan köşe bloke ilaveten Yüksel Palasla D.P.’nin oturduğu yer arasında kalan 40 m. Uzunluğundaki yere Yüksek meclisinizce bir Dudukadın Çarşısı yapılması kararlaştırılmıştı. İhalesine teşebbüs edildiği günlerde Irak hadilerinin zuhuru ve müteahhitlerin böyle işlerde çekimser kalması sebebiyle ihale ancak iki ay sonra % 1 eksiği ile müteahhidine yapılabilmiştir. Kışın ilk yarısının müsait geçmesi sebebiyle betonu atılabilmiştir. Orada mevcut yolun (giriş yolun) doğusundaki kısımların altına bir kapalı çarşı, üstüne de bir toplantı salonu yapılması düşünülmektedir. Tahakkuk ettiği takdirde memleket yıllardır hasretini çektiği geniş bir salona çok geçmeden kavuşmuş olacaktır. 
Tuti Kadın
Tuti adını Akşehir’in ölmezler cevhasına kazdıran büyük bir Türk kadınıdır. Akşehir Belediye Hastanesine kıymetli teberrularda bulunmuştur. 
 Tuti Kadın Akşehir Alaattin ağa zade Mehmet ağanın kızı ve merhum Mustafa beyin kadısıdır. 1347 H. 1928 M. Yılında ölmüş ve Nasreddin Hoca Mezarlığına gömülmüştür. Mezarına güzel bir sanduka yapılmıştır. 
Kaynak: Konyalı İbrahim Hakkı – Akşehir Tarihi(1945)
Dr. Aziz Perkün –Dr Muharrem Bayar
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA