EKMEK


Bu makale 2016-10-21 05:11:01 eklenmiş ve 2806 kez görüntülenmiştir.

Evet bu haftaki yazımın konusu her zaman gıda ile ilgili tartışmaların başında gelen ekmek…
Öncelikle  benim ve meslektaşlarımın da muzdarip olduğu bir durumdan bahsedip daha sonra ekmek ile ilgili bilgilerimi paylaşacağım sizlerle . Sosyal medyada, gazetede, dergide, televizyonda, radyoda diğer basın ve yayın organlarında profesör, doktor, kalp uzmanı veya fitoterapi uzmanı gibi unvanlar ile  beslenme ve gıda hakkında konuşan insanlara itibar etmeyiniz. Çünkü ekmek gibi diğer besinler konusunda doğru yada yanlış çok fazla bilgi kirliliği olduğu için sizlerinde bu kirliliğe kapılmamanızı istemekteyim.
Şimdi gelelim ekmeğe ve o tartışmalara. Ekmek tüketmeli miyiz? Tüketeceksek hangi ekmek türünü tüketmemiz lazım?
Ekmek elbette tüketmeliyiz. Bizim 4  besin gruplarımızdan biri olan tahıl gruplarının içerinde bulunan ekmeği her gün belirli miktarda mutlaka tüketmeliyiz. Ekmeğin içerisinde bulunması gereken  yulaf triptofan içerdiğinden beyinde seratonin hormonunun salgılanmasına sebep  olduğu için açlık hissi vermez.
Tüketeceğimiz ekmek ise tam buğday ekmeğidir. Çünkü tam buğdayın tamamının içerisine girdiği ve özellikle kabuğunun girdiği kısım vitamin ve mineral açısından zengin olduğu için tüketilmesi en  uygun ekmek türüdür. Beyaz ekmek besin değeri açısından yoksundur ve doygunluk hissi sağlamaz. Bunu bir gün kahvaltı öğününüzde deneyerek de anlayabiliriz ki iki ekmek türünü tükettiğimizden 2 saat sonra farklılık gözlenir. Beyaz ekmekte 2 saat sonrasında açlık gözlenirken tam buğday ekmeği tüketildiğinde açlık hissi oluşmaz. Sadece tam buğday ekmeği değil çavdar veya kepekli ekmek de tüketilebilir. Ekmeklerde TİP numarası vardır. TİP numarası ne kadar düşük olursa ekmeğin rengi o kadar açık olur, bu sağlıksız demektir ve TİP numarası en yüksek olan tam buğday ekmeğini tüketmek en doğru olanıdır.
Sonuç olarak her zaman söylediğim gibi hayatımızda ekmek olacak ekmek tüketmediğimiz zaman doygunluk hissetmeyiz. Sadece önemli olan ekmeğin türü ve miktarıdır. Üç beyazdan şeker, tuz ve undan yoksun tahıl gruplarından olan tam buğday ekmeğini soframızdan eksik etmiyoruz. Sağlıklı günler dilerim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA