İLK ÇOCUKLUKTA OYUNLAR ve OYUNCAKLAR


Bu makale 2016-10-21 05:05:25 eklenmiş ve 3779 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

İlk çocukluk 02-06 yaş dönemini kapsar.. İlk çocukluk döneminde  çocuklar, başkasının yardımı olmaksızın merdivenlerden iner ve çıkar. Sıçrar. Oyunlar oynar.  El çırpar.  Sevinç ifadelerinde  bulunur. Kitapların sayfalarını tek tek açar.  Kaşığı doğru tutmaya başlar.  Kaşığı ağzına ustaca götürür. Küplerle yap bozlar yapar. Küplerle kuleler inşa eder. Yürümeyi  ve konuşmayı  öğrenmeye başlar. Katı yiyecekleri yemeyi öğrenir. Tuvalet eğitimi yoluyla dışkı kontrolünü kazanmaya başlar.  Cinsiyetler arasındaki fiziksel farklılıkları öğrenir. Sosyal ve fiziksel gerçekliği tanımlamak için kavramlar oluşturur. Dili öğrenir. Okumaya ve  yazmaya  hazır hale gelir. Doğru ile yanlışı ayırarak  vicdan gelişimi de başlar. 
***
Görüldüğü gibi ilk çocukluk  döneminde   çocuklar  birden çok gelişim özellikleri  gösterir  ve farklı yönlü öğrenmeleri  başlar. İlk çocukluk döneminde oyunlar ve oyuncaklar çocuklar  için hayatın birer prototipidir.  Gerçekte;  oyunlar ve oyuncaklar iyiler ve kötülerin birer karşılaştırması gibidir.  Bu noktada rastgele seçilen oyuncaklar çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini olumsuz etkiler. 
Yaşa  göre  bilinçli  seçilen oyuncaklar ise etkili birer öğrenme  ve  mesaj  verme aracıdır. Nostalji yapıp;   “nerde o eski çocukluk  günleri ya da   bayramlar?” denildiğinde   “nerede o eski masum duygu dolu, iyilik ve dürüstlük kokan sevgi çiçeği çocuk oyunları ve  oyuncakları?” da  insanın aklına  geliyor.
***
Yeni nesil çocukların oynadığı oyunların ve oyuncakların çeşit ve niteliklerine bakıldığında bilişim temelli yani playstationla  ve internette sanal oyunlar oynamanın   çok  yaygın olduğu görülür.  Bu oyunların  “yaratıcılığı geliştirmediği üstelik ekran bağımlılığı ve sanal düşleri artırdığı”  ilgili  bilim çevrelerince yaygın  kabul gören  bir  gerçektir. Şiddet içeren oyuncaklarla  ruhsal  ve  zihinsel   gelişimleri zarar  görmektedir.
***
Oysa,  ilk çocukluk döneminde çocuk, kendini,  çevresini, hayatı ve bütün bir evreni oyun ve oyuncaklar aracılığıyla tanıma  fırsatları elde  eder.   Oynarken oyuncaklarıyla olsun, çevresindeki kişilerle olsun etkileşim halinde olduğu için zekası, hafızası, kelime bilgisi ve duyguları kısaca “bilişsel becerileri” hem de “motor becerileri” gelişir. Bu nedenle  oyun ve oyuncak seçiminde  her  zamankinden daha özenli davranılmalı,   biçim ve  içerik uygunluğuna dikkat edilmelidir.
***
Sonuçta, oyun ve oyuncaklar da  hayatın  birer yansımasıdır. Oyunlar ve oyuncaklar yaparak ve yaşayarak öğrenmelere, ilgi ve dikkat çekmeye, eğlenirken öğrenmeye  ve sosyalleşmeye katkılar  sağladığından  öğretileri  de    bilgi mesajlarını  verecek şekilde seçilmeli ve kullanılmalıdır.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA