OLANLARA KARŞI, TEK YAPILMASI GEREKEN: ÖĞRENMEK


Bu makale 2016-10-20 05:01:26 eklenmiş ve 3687 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Olanlara ve  yapılan muamelelere  karşı her  insanın verdiği tepkiler  farklıdır. Farklı  tepkiler içinde,   kızgınlıklar, öfkeler, olumsuzluklar ve  olumlamalar   bulunur.   Her  bir  tepki kendi durum ve koşulları  içinde  oluşurken;  tepki sonraları  ise  genelde  “keşke yapmasaydım”    pişmanlıkları için  gerekçe olarak  da  “ne yapayım  yapım  bu!” açıklaması  gelir.
***
Olanlara; kızmak,  öfkelenmek, küfretmek, bağırmak, çağırmak, beddua etmek, ağlamak, sızlamak, küsmek, sırt   dönmek, yüz  çevirmek, ürkek davranmak ya da kendimizi soyutlamak  gibi  tepkiler yerine tek yapılması gereken  “öğrenmek”
***
Çünkü öğrenme; insanın  çevresiyle  etkileşimi  sonucu oluşur. Öğrenmekle nispeten  kalıcı izlenimli davranışlar  gerçekleşir. Öğrenmekle  alışkanlık kazanmalar sağlanır.   öğrenmekle  tecrübeli  insan olunur. 
***
Sonuçta,  kötü yaşantıların da üzüntüsünü de  elbette  yaşamak lazım.  Ancak   zamanı geldiğinde ayağa  kalkmak ve yürümek  gerekir. Bu nedenle olanlara yönelik   tek yapılması   gereken    öğrenmek   ve   dersler  çıkarmak.
“Üzül, öğren, ve  ayağa kalk!  geç kalma! çünkü hayat  beklemiyor.” 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA