SOSYAL MEDYADA ALKIŞ ve KARGIŞ


Bu makale 2016-10-12 04:50:36 eklenmiş ve 3142 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Sosyal medyada, güzellikler ve başkalarına iyiliği gösterip kötülük­ten alıkoyma ilkesiyle çok şeyler yapılabilir.
Sosyal medyada olumlu dil ve niyetle hareket edenler için sosyal medya aslında tarihte hiç bir kişiye na­sip olmamış muhteşem  fırsatlar  sunuyor.
Çünkü,  herkesin  Sosyal medyada,  bir sayfası  ve durum duyuru pencereleri  var. Dünyaya, doğaya, insanlara, bayramlara, seyranlara ve olaylara kendi bakışını sunma  yani  “alkışlama” fırsatları var.
E tabi küfretme, lanetleme, beddua  etme  yani “kargışlama”  fırsatları  da var.
***
Sosyal medyada, sanal  klavyede çağımızda gönülleri yapmaya adanmış beyinlerin,  insanları  tahribe odak­lanmış güçlerden daha fazla kafa yorması gerekiyor.
Sosyal medyada  “Ekle, paylaş, gönder, kay­det, kopyala, beğen, konumunu ekle, dü­zenle, yorum yap, ta­kip et, dön” gibi işlemler çok kolay ve etkili biçimde yapılabiliyor.
Bu alanda Türkçe kavramları uygun yer ve zamanlarda kullanmak, zengin Türkçeyle meramları  anlatmak  yani yazmak ve   göstermek  gerekir.
***
Özellikle yazı dilinde sosyal medyada kullanı­lan kısaltma ve şekillerin dil varlığı içinde sağlam temellere oturtulması, dilin zenginliğine ve kulla­nışlılığına da ciddi katkılar sağlayacaktır. 
Sosyal medyada, “enter” tuşuna dokunulduğunda  facebook, tvvitter, bloglar, linkedin, flicker, you tube, ve myspace gibi sanal kollarla milyonlara ulaşabiliyor, milyarla­rı kucaklayabiliyor ve insanlara  istenilen mesajlar  gönderilebiliyor.
***
Sonuçta, başkalarına iyiliği gösterip kötülük­ten alıkoymak için sosyal medya etkili fırsatlar sunuyor. İnsanlığa hizmet için her türlü kolaylık parmakların  ucuna ve gözlerin  önüne getirildiğinden sosyal medyada alkışı  insanlara, doğaya, çevreye  yani evrene bir katkı  olarak kullanmak gerekiyor.
Yani, “güle  güle git, güle güle gel”  derken;  “gidişin olsun da gelişin olmasın”   algısında olunmamalıdır.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA