ETKİLEŞİM


Bu makale 2016-10-07 05:09:33 eklenmiş ve 2959 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

İnsan sosyal yaşamında hem etkilenen, hemde etkileyen bir varlıktır. Her zaman bir arada bulunanlar ya da zaman  zaman karşılaşanlar birbiriyle  etkileşim  içindedirler.
Bu etkileşim  bir selam  ya da    bir fikir  alış verişi  ile   olduğu gibi huy, mizaç  ve karakter  hatta  kişilik  etkilenmeleri  boyutunda da olabilir.  Sadece karşılaşılan insanlar birbirlerini etkilemezler, televizyon,  spor, siyaset, sanat  ve maneviyat  dünyasının  fenomenleri de  insanları etkiler.
***
Hal bu iken,  insanlararası  etkileşim  kaçınılmazdır.  Birbirleriyle   arkadaşlık eden kimseler, birbirlerinden  en çok etkilenenler arasındadır. 
Belirli bir çevre içinde yaşayan insan, kendi duygu ve düşüncelerini sürekli başkalarıyla karşılaştırma yoluna gider. Kendisinde olmayıp başkasında bulunan davranışları gözler, beğenir ya da eleştirir.   Sıkça bir  araya gelenler   birbirlerini    taklit ederler. 
***
Bir  arada olanlar,  görünenler  ya da  hedef  kitlelere sunulanlar  etkileşim içindedirler. Kesin  ve net  özellikli olmasa bile; insanlar  birbirlerinden  olumlu veya olumsuz etkileşimler  yaşarlar. 
Uzun bir süre birlikte olan kişilerde birbirinden etkilenme derecesi daha fazla olurken; önemli olan insanların birbirlerinin  iyi, olumlu, verimli, saygılı, sevgili, üretken, sosyal, paylaşımcı  davranışlarından etkilenmeleri  istenen  ve özlenen durumdur.
***
Sonuçta, insanlar birbirlerinden etkilenmeleri ölçüsünde etkileşirler. Anadolu insanın derin ve engin şu filozofisiyle  “arkadaş arkadaşın  aynası, üzüm de  üzümün  karası ve  körle  yatanın  da  şeş - beş   bakar” halleri oluyor olmuş  olur.   
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA