İSTİFÇİLİK


Bu makale 2016-10-04 05:02:35 eklenmiş ve 3033 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

İstif, eşya veya başka nesnelerin düzgün bir biçimde üst üste konulmasıyla oluşan yığındır.  İstifçilik   ise  ileride  bulunmayacağı veya pahalılaşacağı düşüncesiyle çok mal ve eşya yığma halidir.  Piyasa  ve  kapital olarak  da stokçuluk  anlamında da  İstifçilik kullanılıyor.
İstif, kereste  ve  tahta benzeri   ağaç ürünlerini kurutmak veya bekletmek amacı ile belirli düzenlerde üst üste dizme işi  anlamına  da geliyor.
***
Bu anlamları dışında  ruhsal  ve  psikolojik olarak  istifçilik  hiçbir  yararı ve önemi olmayan eşyaları atamama biriktirme  ruh  halini  yansıtıyor.   
Genelde, 20-30 yaşlardan itibaren  istifçilik fark edilmeye üzerine düşülüp tedavi edilmediği  takdirde   de  40 yaş ve üzerinde önemli ve yaşamsal   bir problem halini alıyor.
İstifçilik  ne  hallerde  kendini  gösteriyor?
* İstifçilik yapan kişinin  yaşam alanında daralmalar başlıyor.
* İstifçi  kişi,  dağınıklığa dalıyor bir süre  sonra  da aradığını   evde  yada  iş yerinde  bulamaz hale geliyor.   Hatta  istifçi bir masa sahibi  üç göz masada   bile  aradığını bulamıyor.
* İstifçi kişi yaşam alanını etkin kullanamıyor.
* İstifçiler ise son derece dağınık ve elinde kullanılacak alan bırakmayacak şekilde çok şey toplarlar. Bu nedenle bu davranış kendileri kadar birlikte yaşadığı kişiler içinde  zorluk oluşturur.
* İstifçiler, kullanılmasa da hiçbir eşyasını atmaya kıyamazlar.
* Eşyalarını atmaya çalıştıklarında şiddetli ruhsal   sıkıntı yaşarlar.
* Bu eşyaların ne kadarını tutacaklarını ve ne kadar sürede tutacakları konusunda karar vermede zorluk yaşarlar.
* Eşyaları atamamanın yarattığı zorluklar, çevrenin tepkisi nedeniyle stres yaşarlar.
* İstifçiler, insanların eşyalarına dokunduğuna ya da eşyanın kaybolacağına  dair  endişeler ve  şüpheler  duyarlar. Buna bağlı farklı olarak da duygular  yaşarlar. 
***
Sonuçta, istifçilik  sosyal yaşamdan uzaklaşma, aile ve evlilik ilişkilerinde problemler  yaşama, sağlıkla ilgili tehlikeler yaşama,   oldukça dağınık   davranmalarla kendini   gösterir. 
İstifçilik koleksiyonculuktan farklı olup her şeyi biriktirirken koleksiyoncular ilginç değerli ve nesnelerin özel koleksiyonlarını  biriktirirler. Ancak, koleksiyonluk değeri olmamasına rağmen zamanla oluşan bir koleksiyon piyasası oluşabileceği için biriktirme düşüncesiyle ortaya çıkan koleksiyon oluşturma durumu da  istifçilikle ilgili  görülebilir.  Ancak;   bu halin kişinin hayat  algısı,   beklentisi    ve   biçimiyle  ilgili  olduğu göz ardı edilmemelidir.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA