ÜÇ BARIŞ


Bu makale 2016-10-03 05:08:36 eklenmiş ve 3269 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karaağaçlı

Barış,  anlaşma ve  kavgasızlık hali olup  her  canlının ihtiyaç duyduğu  bir haldir.   Öyle ya,  başta  insanların  olmak üzere  hayvanların da  yaşamlarını sürdürmeleri için barış  içinde olmaları  gerekir.    
Belgesellere bu durum yansır, bir  aslan  grubunun   yaşam alanına/bölgesine başka bir  aslan grubu  giremez, girerse istenmeyen     kavgalar sonucu ağır yaralanmalar hatta  ölümler olur.
***
İnsanlık  aleminde  ise  dikkati çeken şu  üç barış vardır: 
Birinci barış, İnsanın  ruhuyla ilgili  olanıdır.  İnsanın  kendi ruhuyla yaptığı ya da  yapamadığı  barış en önemli barıştır. Çünkü;   insan kendisiyle  barış halindeyse önce  kendisi doğrudan huzur bulur,  sonra  da    etrafı  dolayısıyla    derin mutluluklar   yaşar.    
Ruhuyla barışık olanın fizik  sağlığı  da yerinde olur.  Sağlıklı insan  tanımında  geçen hem ruh  hem de bedenen tam  bir  iyilik hali  gerçekleşmiş olur.
***
İkinci barış iki insan arasında  olan  barıştır.  Alış verişler, iletişimler  ve paylaşımlarla   iki insan arasında   olan barış da karşılıklı  güveni, dostluğu  ve paylaşımları artırır.  iki insan arasında yapılan    barışla iyi günde  kötü günde  fayda ve ziyanda ortak  hareket  etme   imkanı sağlanmış  olur.   
***
Üçüncü barış ise iki millet arasında yapılan barıştır. Milletler gerek  geleneksel  gerekse çağdaş,  teknolojik ve sosyal yaşamları  gereği   birbirleriyle   etkileşim içindedirler.     Hiçbir millet  bir zamanlar  demirperde diye anılan   blok ülkeler gibi dışa kapalı bir  sosyo-ekonomik  ve sosyo-kültürel  yaşam  süremezler.  Her milletin diğerleriyle  kültürel paylaşım ve  ticari ve güvenlik ilişkileri vardır.  Bu  ilişkilerin  de   karşılıklı barış içinde olması milletlerin,  huzurlu ve güvenli olarak  yaşamlarının devamını  sağlar.
***
Sonuç olarak, yukarı satırlarda anılan üç barışın temelinde, insanın ruhundaki barış öncelikli öneme  sahiptir. 
Çünkü,  ‘gerçek barış’ insanın  kendi ruhuyla yaptığı  barıştır. İki  insanın   ve iki milletin  arasında  olan barışlar ise   insan ruhunun barış içinde olmasının  birer yansıması    olarak   ya   hoş  hallerde olma  ya da Ortadoğu  coğrafyası kazanı gibi  kavgalı  akisleri   yaşamadır.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA