KOŞ HOPLA ZIPLA DOĞA İLE YAŞA 


Bu makale 2016-10-01 05:10:06 eklenmiş ve 3848 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Bulunduğunuz şehirde yaşayan tüm kişilere sorun doğayı seviyorlar mı? Alacağınız tek yanıt vardır; evet...! Bu hiç fire vermeden hem fikir olunan belki tek konudur. Siyasi görüşü dini inancı tuttukları takım taraftarlıkları beslenme şekilleri aklınıza gelebilecek her şey farklılık gösterirken tek birleşilen nokta doğadır.
Neden doğa? Biliyorlar ki tüm zenginlikler doğadan gelmekte, yaşamsal tüm kaynaklar doğadan gelmekte (su, hava, madenler, bulutlar, göller vb yaşamsal kaynaklar). Hal böyle olunca sevilmez mi?
Benim çocukluğumda futbol, voleybol, basketbol oynayan çocuklar vardı. Kimse kimsenin yaptığı spora bir şey demez. Karışmazdı. Ortaokullu yıllarımda tekvando salonu açılmıştı. O bile yadırganmadı. Ben dahi bir zaman gitmiştim. Daha ilkokullu yıllarımda dağları sevmem, dağlarda olmam yadırganmakla kalmaz yanı sıra dağlar yasaklanırdı. Ben içinde top olan sporların hiç birisini yapmadım. Yaptıklarımda da arkadaşların takımı tamamlayamalarından beni zorla oynatmalarından kaynaklanır. Oyun süresince bana hitap etmediği için zevk almazdım ve takımdakilere de pek keyif vermezdim.
Okul öncesi ağaçlara tırmanan dağları isteyen bir çocuk olmamdan dolayı yasakları delerek zaman zaman dayak yememe mal olsa da, herkesin sevdiği doğada olmak istedim. İşte aykırı olan bu spor için yakıştırılan tek bir isim vardı; “deli bu!” aynı zamanda “ne işin var! tehlikeli, kaybolursun, düşer şaşarsın” gibi bir dolu nasihat aldım. Anlam veremediğim bir şekilde, amaçsız bir eylem gerçekleştirme olarak görüldü.
Tamam bazı riskleri var. Belki bir çok dönemimde amatör olarak yaptığım zamanlarda tehlikeler atlattım. Bir spor bilinçli ve birileri tarafından öğretildiğinde risk ortadan yok olur. Bir futbol oyununda sert davranış hareket karşısında önlemi kart ile cezalandırılırken dağcılıkta alınan önlemler futboldan daha güvenli olmaktadır.
Bizlere ilginç bir şekilde bakmayın, bizleri yadırgamayın, ben şundan eminim ki doğada olmayı belki bizler kadar siz de çok istiyorsunuz, biraz cesaret, biraz özgüven, biraz bilgi ile aşılmayacak zirve yoktur. Her müsabakada bir rakip olur ve o rakip ile bazen kişisel bazen ekip ile mücadele eder, kızar, küfreder, bağırır hatta canınızı dahi yakarsınız. Sadece siz olmayıp taraftarlarınız da bir biri ile bu kavgaya dahil olur da vaz geçmezsiniz. Düşünüldüğünde aslında sizde tamamen şiddet içeriği hakimken ceza yarı sahasına girildiğinde indir şu adamı dediğiniz, iyi oynasa da kötü oynasa da küfrettiğiniz sporcular vardır. Bu durum demek ki şiddet eğiliminizi ortaya çıkartmakta olan bir durum. Bu bir karşılaştırma değil aslında ben burada deliliğin anlamını kazandırmak istedim (anladığınız ya da bizim anlattığımız delilik)
İki kulüp diğer spor dallarında karşılıklı müsabaka ederken birbirlerine üstünlük sağlamak adına giriştikleri bu güç gösterisi bir diğer insana olurken buna avcılıkta dahil, bir dağcıda bu bambaşka bir anlama bürünür. Bizde kulüpler bir araya gelince dayanışma içerisinde yardımlaşarak zirveye birlikte yürürler. Zirvede mutluluğu birlikte yaşar birlikte iki lokmasını paylaşır sadece mücadeleleri kendileri ile olur. Her kulüp sevinir üzülen taraf olmaz. Şiddetin hiç birisi yaşanmaz. Çöplerini dahi doğaya saygılarından tekrar çantalarında taşıyıp doğaya atmazlar. Hiç bir şeye küfür etmezler, her türlü canlı onlar için bir sevinç kaynağı oluşturur ki içlerinde yaşadıkları sadece mutluluktur. Her mevsim her zorlukta yüzlerinde hep tebessüm olur. Taraftarımız şampiyonumuz yok diye dereceye giremedik diye hiç kaygıları olmadan kazandıkları sadece insanlık olur. Sevgiyle atılan adımlarla tüm topluma sevgi dağıtırlar.
Yaşları kaç olursa olsun topraktan alınan enerji ile doğadan aldıkları oksijen eklendiğinde uçarlar koşarlar hoplar zıplarlar. Eğer hayatı eğlenerek yaşamak istiyorsak içinde bir parça olsun delilik bulundurmalıyız. Ve hayatı sağlıklı yaşamak istiyorsak doğada kalıp sırası geldiğinde hoplayıp zıplamalıyız .
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA