PKK NASIL YENİLİR?


Bu makale 2016-09-10 04:56:41 eklenmiş ve 2878 kez görüntülenmiştir.
Hasan Ayna

TERÖR NEDEN BİTMİYOR?
“Onyıllardır süren bir kabus! Elebaşları Kandil’de... Türkiye biliyor, dünya biliyor. Ama kendi evlerindeymiş gibi rahatlar! Düşünün dünyanın en kanlı terör örgütünü yöneten lider kadrosu, (Cemil Bayık, Murat Karayılan, Duran Kalkan...) burnumuzun ucunda hiç bir kaygı yaşamadan hainliklerini sürdürebiliyor.
Gelişmiş hiçbir devletin izin vermeyeceği bir fotoğraf... Türkiye akıl tutulması yaşıyor!
Biri asker biri hariciyeci... Her ikisi de aynı noktanın altını çiziyor. Hayatını terörle mücadeleye adayan, PKK ile dağlarda yıllarca savaşan, (Kızıltepe..) Öcalan yakalandığında onu sorgulayan Albay Atilla Uğur’u dinleyelim: 
“PKK’nın elebaşıları Kandil’de. Emperyalist devletler (ABD, İngiltere, İsrail, Almanya...)terör örgütlerinin lider kadrosunun ensesindedir. ABD gibi, İsrail gibi... Lider kadrosu rahat olamaz. Türkiye bu operasyonu yapacak güçtedir” diyor ve kritik soruyu soruyor: “Peki PKK’lı liderler neden bu kadar rahatlar ve Türkiye neden müdahale etmiyor?!”
Aynı sorunun peşindeki diğer isim duayen Hariciyeci Onur Öymen... “Saldırıların, terörün merkezi Kuzey Irak” diyor. Kuzey Irak kimin denetiminde? ABD’nin!
Yakında bağımsızlıklarını açıklayacak olan Kürt devletinin lideri Barzani, AKP iktidarının “saygın” dostlarından... Hem ABD hem Barzani PKK’nın kendi kontrol bölgelerinde yuvalanmasından rahatsız değiller! Onur Öymen; “bu konu neden hiç gündeme getirilmiyor, neden tek bir adım atılmıyor” diye soruyor!
Sorular devam ediyor: “Müttefikimiz ABD, topraklarımıza girip kan akıtan teröristleri neden himaye ediyor, hükümet neden sessiz kalıyor?”
2002-2016
“2002’de bitme noktasına gelen, (2002’de şehit sayımız 6’dır.) AKP iktidarı döneminde 2005’te kendini toparlayıp saldırılara geçen PKK... Ardından açılım süreci ile askerin eli kolu bağlanırken, şehir savaşlarına, bombalı eylemlere hazırlık yapan PKK... Devlet ile her türlü işbirliğine hazır olan Öcalan’dan, devlet ile pazarlık yapan Öcalan’a geçişin yaşandığı dönem... Çok kötü yönetilmiş bir terörle mücadele süreci...
Bedelini ağır ödüyoruz. En çok da TSK’nın kahraman personeli... Mehmetçiğimiz...
PKK, Suriye’deki iç savaşın da etkisi ile tüm gücü ile saldırıyor. Saflarına kattığı, kandırdığı elemanları intihara sürüklüyor. Elebaşıları Kandil’de ve yurt dışı bürolarda rahat hayat sürerken, beyni yıkanan gençleri ölüme atmaktan çekinmiyorlar.
Terörle silahlı mücadelenin yanında, Hükümetin eş zamanlı başlattığı ekonomik paketin de ciddi bir karşılığı olacaktır. Çünkü “Kürt sorunu” olarak dayatılan bölücü tuzağa bölgenin yoksulluğu, işsizliği de zemin yaratıyor.”
ÇÖZÜM NEDİR?
“Türkiye’nin en önemli sorunu terör sorunudur ve bu partiler üstü bir meseledir. Şaşırtıcı biçimde siyasetçiler de garip bir uyuşma, alışma hali durumundadır. 
Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet güçleri kahramanca vatan savunması yaparken, terörü besleyen nedenleri çözmek de iktidar başta olmak üzere siyasetçilerin birincil işi. Siyaset kurumu; meclis içi ve dışı tüm unsurları ile bu sorunu çözmek için gece gündüz çalışmalıdır. Yol haritaları hazırlamalıdır. Terörün dış desteğini kesmek, içerde katılımları önlemek için gereken tedbirleri almak zorundadır.
Kandil ve PKK liderleri neden “dokunulmaz” konumda, bu soruya yanıt verilmelidir. “Bu kanlı örgüt dünyaya neden yeterince anlatılamadı?” yanıtı bulunmalıdır.
Siz acı denizinde akıl sağlığını korumaya çalışan memleketimizde, siyaset kurumunun etkili bir çabasını görüyor musunuz? 
Sadece askeri operasyonları izleyip, öldürülen terörist sayısı açıklamak, şehit cenazelerinde ezberden konuşmak, 40 yıllık sorunun Ankara’da hâlâ anlaşılamadığının göstergesi değil mi?
Yüreği avucunda, Çukurca’nın zifiri karanlığında nöbet tutan Mehmetçik, siyasetçilerden yüksek motivasyon ve çözüm bekliyor.” (1)
“Terörle mücadele edilir, müzakere edilmez.” Terörle sadece mücadele edilmez. Askeri yöntemlerin dışındaki önlemlerin alınması da zorunludur. Ekonomik, sosyal, siyasal, eğitim, kültür ve terörün ekonomik kaynaklarının kurulutması. Terör yukarıda belirtilenler birlikte yapılırsa önlenir...
DİPNOT: (1) TUNCAY MOLLAVESİOĞLU, Çukurca’dan Bakınca, Yeniçağ, 7 Eylül 2016.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA