2. KURTULUŞ SAVAŞI


Bu makale 2016-08-26 05:15:40 eklenmiş ve 175067 kez görüntülenmiştir.
Hasan Ayna

IŞİD GAZİANTEP VE TÜRKİYE
Türkiye 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan bu yana önemli günler yaşıyor. Bu durumu Genelkurmay eski istihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin değerlendiriyor: 
Genelkurmay eski istihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Gaziantep’in bölge açısından kritik bir yer olduğunu, terör örgütü IŞİD (Irak Şam İslam Devleti)in Gaziantep’i ele geçirdiği takdirde terörün içinden çıkılmaz hale gelineceğini ifade etti. Pekin, “IŞİD biraz daha eylemlere devam etse Gaziantep neredeyse IŞİD’in kontrolünde bir il haline gelecek.  Şu anda Türkiye 2. Milli Mücadele günlerini yaşıyor. Bunu yönetmezse iç savaşla karşı karşıya kalır ve güzel ülkemiz kan gölüne döner” dedi. 
ABD, BÖLMEK İSTİYOR
Gaziantep’in nüfus yapısının değiştirilmeye çalıştığını dile getiren ve Kürt kökenli vatandaşların düğününe saldırarak bölgede etnik çatışma çıkarılmaya (Kürt, Arap, Türk...) çalıştığını söyleyen Pekin, şunları söyledi:
“IŞİD .iraz daha eylemlere devam etse Gaziantep neredeyse IŞİD’in kontrolünde bir il haline gelecek. Gaziantep’te çok fazla IŞİD hücresi var. Burada kaos yaşanmaya başladı. ABD’nin Türkiye, Suriye ve Irak’ın bölünmesini istediğine dikkat çeken Pekin, bunu terörle, ekonomiyle ve Batı istikrarı tehdidiyle yapacağını altını çizerek şöyle devam etti:
“Türkiye’nin başına bir darbe olayı geldi ve ucuz atlattık. ABD, çok açık bir şekilde Irak, Suriye ve Türkiye’nin bölünmesini istiyor. Bu sebeple bize diyorlar ki “PKK ile savaşmayın, anlaşma yapın. Yapmazsanız Güneydoğu’da kan gövdeyi götürecek” ikincisi ekonomi çöker. Avrupalı devletlerin kontrol ettiği finans kuruluşları Türkiye’nin ekonomik notunu düşürmeye yönelik faaliyette bulunabilirler.” Türkiye’nin acilen Esad’a karşı olmaktan, sınırı açık bırakmaktan vazgeçmesi, Amerikan üslerini, İncirlik ve Diyarbakır üslerini, Mersin-İskenderun limanlarını kapatması gerektiğini belirten Pekin, şöyle dedi:
“Şu anda kontrol ettikleri istihbarat örgütleri tarafından başka örgütleri yani IŞİD, El Nusra gibi örgütleyerek destekleyerek kaos çıkarabilirler. Orkadoğu’da yeni bir Kürt devleti (Kuzey Suriye’de), yeni bir İsrail kurulmasını istiyorlar.” (1)
ÇÖZÜM
Çözüm bellidir. Türkiye Kuzey Irak’taki Mesut Barzani ve Suriye’deki bölücü örgütlerle (ÖSO, PYD, EL Nusra, IŞİD...) değil, Esad’la, Irak’la, İran ve Rusya’yla birleşip ABD ve AB’ye karşı cephe alınmalıdır.
DİPNOT: HANİFE AÇIKALIN, Pekin: “Yeni Bir Kaos Çıkarabilirler,” Yeniçağ, 23 Ağustos 2016.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA