BİRAZ GÖRMEZLİKTEN DESEK Mİ !!


Bu makale 2016-08-24 05:38:05 eklenmiş ve 173201 kez görüntülenmiştir.
Ramazan Sarı

Umuma açık yerlerde sigara yasağına ilişkin yasanın uygulanması görevli komisyon üyelerinin zaman, zaman yaptıkları denetimler ile gerçekleştirilmekte olup, gerek ikaz gerek cezai müeyideler yapılarak prosedür yerine getirilmektedir. Buraya kadar yapılan denetim ve kontroller tamadır. Peki bir işyerine niçin veya ne şartlarda işyeri açma ve çalıştırma ruhsatnamesi verileceğinde hangi evraklar istenir..? Tamamlanan evraklardan sonra ruhsat verilen yer ve alan neresi oluyor..?
Bir işyerine ruhsat verilmesinde ilk önce istenen evrak işyerine ait Yapı kullanma iznidir. Yani binanın projesine göre işyerinin ölçülerini ve metrekaresini, numarasını belirleyen kimlik kadar açık bir belgedir. Bu belge ve eklerine göre talep edilen işyeri açma izin belgesi alınmış sayılır. Anlaşılacağı üzere ruhsat işyerinin içerisine veriliyor. İlçemizde maalesef bunun çözümü bulundu. Örnek olarak herhangi bir kahvehaneden bahsedelim. Sigara içme yasağına uymak için kahvehanenin içerisine hiçbir müşteri girmiyor ve kahvehanenin dışarısında oturmak suretiyle sözde yasak savma usulüne uymuş oluyoruz. Tabiki uymuş olmak için bu usulü adet haline getirerek gece kapanış saatlerine kadar kahvehanenin dışında ve yayalara ait yol güzergah üzerinde veya önündeki boşlukta sözde! bakın sigarayı dışarıda içiyoruz görünümü vererek yapılıyor. Hani ruhsatname nereye verilmişti, müşteri nerelerde oturuyor denilmez mi..? Bunun ikazını kim yapacak veya neden yapılmaz bunu da anlamış değiliz.
Ramazan ayından itibaren tamamen bu usül ve yöntem ilçe genelinde kahvehanenin dışında sitematik haline dönüşmüş olup, birde kapanış saatlerine tam olarak uymayanları buna eklersek vay halimize. Al kızı ver Papazı edasında sabah işine gidecek olan daire sakinlerinin sanki kafasına, kafasına vururcasına masalara vurarak sözde oyun oynadığını zannedenlerin egosu diyelim. Kısacası hem gürültü, hemde sigara dumanı ile kahvehane üstünde oturanların bitmeyen çilesine..devam-mı, tamam-mı veya artık bu bir gelenek halini almıştır diyerek kabul etmiş mi sayılalım?
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.2885 5.3097
Euro 5.9844 6.0084
Sterlin 6.8208 6.8715
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA