BAYRAM SABAHI VE BAYRAM HUTBESİ


Bu makale 2016-07-13 06:34:39 eklenmiş ve 14062 kez görüntülenmiştir.
Fatih Özer

Peygamber Efendimiz(asm) bayramı, “Yeme, içme ve Allah’a zikir günleri” olarak tarif etmiştir. 

Peygamber Efendimiz (asm), bayramda tekbir ve tehlil getirirdi.

“Ramazan ve Kurban bayramlarını “La ilahe illallah” lar ile “Allahü ekber” lerle “Elhamdülillah” larla “Sübhanallah” larla süsleyiniz.” (Ebu Nuaym)

Kendisi gerek Ramazan gerekse Kurban bayramlarını bu şekilde geçirmiştir. Ümmetine de böyle yapmalarını tavsiye buyurmuşlardır.

Peygamber Efendimiz (asm), bayram sabahı hurma yerdi.

Orucunu tatlı bir şeyle açmayı adet edinen Resul-i Ekrem (asm), Ramazan Bayramı’na da tatlı yiyerek ve namaza öyle giderlerdi.

Hz. Enes (ra) anlatıyor: “Resulullah (asm) Ramazan bayramında, sayıca tek olan birkaç hurma yemedikçe namaza gitmezdi.” (Buhari, Tirmizi)

Resulullah’ın (asm) Ramazan bayramı namazına giderken bir şeyler yemesinin hikmetini bazı şarihler: “Kimse namaz kılıncaya kadar oruca devam ediliyor zannetmesin diyedir, sanki bu yanlışlığın yolunu kapamak istemiştir.” şeklinde açıklamışlardır.

Hurmanın tek kılınması Allah’ın birliğine işaret içindir. Resulullah (asm) tek ile teberrük (bereketlenmek) için imkân olan her şeyi tek yapardı. “Allah (cc) tek’tir. Teki sever.” buyurmuştur. (Kütüb-i Sitte)

Peygamber Efendimiz (asm), bayram namazına yaya olarakgiderdi

Hz. Ali (ra) demiştir ki: “Bayram namazına yaya gitmen, çıkmazdan önce bir şeyler yemen sünnettir.”(Tirmizi)

Peygamber Efendimiz(asm), bayram namazına gidiş ve dönüşte farklı yolları tercih ederdi

İbn-i Ömer (ra) anlatıyor: “ Resulullah (asm) bayram namazına giderken bir yoldan gider, dönerken başka bir yoldan dönerdi.” (Ebu Davud)

Hadis, bayram namazına gidiş ve gelişi başka başka yollardan yapmanın müstehab olduğunu ifade etmektedir. 

*Tüm herkesin Ramazanı şeriflerini ve Ramazan bayramlarını kutlarım. Mevlanın kabul buyurdukları ve günahlarını affetikleri kullardan olmamız dileğiyle değerli okurlar.

Şimdi neden bu baştakileri yazdım… Bayram günü kalkmışssınız sabah namazı ve müteakip bayram namazına gitmişsiniz çol çocuğunuzla. Ama sohbet etmeye veya dini bilgisini aktarmaya kürsüye çıkmış olan şahıs konusuna çalışmadığından (bilmemesi imkansız en baş olmuş) oraya gelmişlere nerdeyse fırça atıyor, attığını sanıyor. Efendim mezarlıklar standartlara uymuyormuş, yaz kuran kursları dolmuyor çocuklar gönderilmiyormuş, mekke medine deki meazrlık anlayışı ile bizimki uymuyormuş biz yanlış yapıyormuşuz. Daha bilmem neler. Ey hocam kendini oraya çıkmaya uygun gördün tamam sorumluluk sende ama günün anlamına uygun konuşsana. Resülün o en güzel insanın yaptıklarını çocuklara anlatsana, bayramlaşmak için sıraya girsek elimiz tuttuğumuz her an günahlarımız affolur Yüce yaradan tarafından desene, Hurma sını anlat Resulü ekremin. Torunlarıyla nasıl bayram geçirirdi onu anlat. Bana hiç mekke medineyi anlatma. Bir oraya yılda kaç kişi gidiyor onu düşün. İkincisi vallahi ırkçı değilim ama vefanın temsilcisi,adamlığın dünyada yegane göstergesi Türk ün mezardan ne anladığını bilmezsen anlatayım da dinle. Biz oraya caf caflı mezarlar yaparak hava atma telaşında değiliz. Biz bize verdikleri emekle bizi adam eden geçmişlerimizin ruhlarına Fatiha okumak için orda oluyoruz, onları unutmamak unutturmamak için gayretteyiz. Yaz Kuran kursları dolmuyorsa ona da bir beyin cimnastiği yapın akm de toplandığınızda. Acaba bizim suçumuz nerde deyin. Bak isim söylemeyeceğim siyasi görüşüne uygun düşmediği için o hocamla da uğraşırsın. Bir hocam var yaz kuran kursunda çocuklar öyle koşuyorlarki yanına tıklım tıklım camisi hamdolsun. Çarşıda yürürken yalnız yürümüyor çocukların onu bırakmak istememesinden. Vallahi bende bir eğitimci olarak kıskanıyorum değerli hocamı.

Velhasıl kürsüler hazırlık gerektiren, karşınızdakini cezbedebileceğiniz bir yerdir. Vasfınız ve birikiminiz hatta konumunuz ne olursa olsun oraya çıkıp kimseye of pof çektiremezsiniz arka taraflardan. Gelenler bilgi ile dolup,gaza gelip belkide daha çok gelebilecek Yüce allahın evine,bir oturmada bir bayramlaşmada farzı muhal bir Resulün hurma yemesini anlatacak sizde anlatan kişinin Allah razı olsun hocam anlattı bende aktardım demesine erişeceksiniz. Son olarak Cuma günleri minbere çıkmadan hocalarımın birkaç kez tekrar etmeleri de cemaate bir güzellik olacak onlar da daha çok dinleyici olacaklardır görüşündeyim. (Elbet işini hepsi severek isteyerek yapıyor ama ben yine de yazmak istedim, malum karşılaştıklarımız oluyor)

Herkese hürmetlerimi sunuyorum.

 

Selam ve muhabbetle…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA