TARIK BUĞRA HEYKELİ NEREDE OLMALI !!


Bu makale 2016-06-24 04:54:37 eklenmiş ve 3484 kez görüntülenmiştir.
Ramazan Sarı

Tarık Buğra (1918-1994) arasında yaşamıştır. Ünlü yazar Akşehir’de dünyaya geldi. İlköğretimini Akşehir’de gördü. İstanbul Lisesi’nde Pertev Nail Boratav’un öğrencisi oldu. Tarık Buğra yazar olmaya 10. Sınıfta karar verdi.1936 yılında Konya Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydını yaptırdı. 2 yıl Hukuk Fakültesi’ne,oradan  da Edebiyat Fakültesine geçti. Mezuniyet tezini vermeden buradan ayrıldı.
Gazeteciliğe 1947’de Akşehir’de babası Nazım Bey’le beraber Nasrettin Hoca gazetesi çıkararak başladı. 1951’den sonra Milliyet, Vatan, Yenigün gibi İstanbul gazeteleri ile haftalık Yol dergisinde yazdı.Tercüman Gazetesi’nde köşe yazarlığından istifa ederek vaktini tümüyle edebiyata ayırdı. Devlet Tiyatrolarında Edebi Kurul Başkanlığı’nda Edebi Kurul üyeliğinde bulundu. Romanları ve öyküleri saymakla bitmez ençok akılda kalanı “Küçük Ağa” örneğidir.Filmi Akşehir ve çevresinde çekilmiştir. Kendisine olan saygımızın ve Akşehirli oluşuna sahip çıkarak Heykeli diktirilmiştir.
Akşehir’e gelen ziyaretçilerin dikkatinden kaçan ve Adının da verildiği caddenin tam ortasında bulunan heykelin yerinden alınarak İsminin verildiği caddenin başlangıç noktası olan refüj içerisine yani  Nasreddin Hoca Türbesi giriş  tarafında bulunan meydana bakan yere konularak, bakış yönünün de Akşehir’e doğru olması daha uygun olacağı düşüncesindeyim. İşte o zaman Gazeteci ,Yazar ve Edebiyatcı olan Tarık Buğra’ya olan sevgimizi bir kat daha kanıtlamış oluruz diyorum.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA