AYŞE KADIN FASULYE


Bu makale 2016-05-11 05:18:52 eklenmiş ve 2755 kez görüntülenmiştir.
Ramazan Sarı

Yöremizin çakmak, çakmak pırıl, pırıl parlayan Pazar yerlerinin vazgeçilmez bakliyat  türlerinin baştacı güzelim Ayşe kadın, malesef  öldü. Şimdileri ise piyasada nereden nasıl geldiğini bilmediğimiz hiçte tanıdık olmayan fakat zorunlu olarak mutfaklarımızın vazgeçilmezi sözde kuru fasulyesi oldu. Kuru fasulye denince bunun da pişirme usulü ve taktiklerini iyi bilen veya bildiğini zannedenler elbette yüzlerce binlerce kişi vardır.
Türk mutfağının vazgeçilmezi olan kuru fasulye üzerine  Lokanta açarak meşhur kuru fasulyeci  diyen yüzlerce yer vardır. Geçenlerde sosyal medyada çok tanıdık ve Akşehir halkının da yakından tanıdığı değerli bir yönetici kardeşimiz İstanbul’da kuru fasulyeci Lokantasından paylaşım yapmıştı. Demek ki bunun pişirmek ve ün yapmak özellik gerektiriyor.
Akşehir’de meşhur Lokanta sahibi ve baş aşçı büyük usta rahmetli Ali Dilsiz vardı. Bizim okul yıllarımızda hep onun lokantasına gider kuru fasulye veya nohut azda pilav yerdik.  Şimdilerde hazır aparatif ve ekmek arası atıştırmalar moda olunca artık sulu yemek Lokantası neredeyse yok denecek kadar azaldı. Ev yemekleri  veya sulu yemek alışkanlığı olanlar kesinlikle bu alışkanlıktan vazgeçemezler.
Bugün için şehir merkezinde bu tarz Lokantalar yok denecek kadar azalırken hazır Meşhur Ali Dilsiz ustanın elini verdiği ve Akşehir için işte benim kadar hünerli ve yetenekli  dediği ” Yemek Dünyası” Lokanta sahibi ve Baş aşçı Hakan Yakut gerçekten damak tadında yemek çeşitleriyle ve meşhur döneriyle Akşehir halkına ve dışarıdan gelen misafirlere hizmet vermekte olduğunu biliyor ve takdir ediyoruz.
Şimdi hazır ustalık veya işyerlerinden bahsetmişken her yıl düzenlenen Nasreddin Hoca Şenlikleri kapsamında esnaflarımıza kendi dallarında neden “Yılın Esnafı” şeklinde ödül verilerek “Bu meslekte bende varım” diyen veya benim fasulyem daha lezzetli ” hodri” meydan okuyan Lokantacıları keşfetmek istemezler anlaşılır gibi değil doğrusu. Rekabet kaliteyi getirirken aynı zamanda yeni yetişecek yemek ustalarının sayısını artıracaktır. Belki de yazımızdan sonra Lokantacılar Odası böyle bir etkinlikle Nasreddin Hoca Şenliklerine katılır.
Ayşe kadın fasulyesi  bahane diyerek tüm esnafımıza bol kazançlı günler dilerim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA