Ahmet ÖZÜAK


Bu makale 2016-05-10 05:48:16 eklenmiş ve 9527 kez görüntülenmiştir.
Fatih Özer

4 MAYIS 2015...
O gün bu memleketten vefa, adamlık, saygınlık, şahsiyetçilik, esnaflık velhasıl ahiliği kendinde bulunduran, zekat fitre verirken aman karşıdaki mahcup olmasın fikrinin sahibi, ben toksam kimse aç kalmasın diyerek cebindeki son paraya kadar harcayacak cömert ve adamlığın her noktasını üstünde bulunduran bir yiğit uçmağa varmıştı.
Sabah acı acı çalan telefonda aldım ölüm haberini. Oysa daha dertleşecek, konuşacak, konuşurken öğrenecek o kadar şey vardı. Ki herhalde hayatını anlatmıştın bana noktasına kadar. Benim her şeyimi sen senin her şeyini ben bilirdim herhalde. Ne yaptın evlat diye aradığın geliyor aklıma. Senden sonra belki o söz duyulmadı kulaklarımda. Yola giderken vedalaşmadan mı gideceksin diyerek yanına çağırman ve elime ve cebime para sıkıştırman gözlerimde yaşın olmasına vesile olurdu. Borç ödemeye geldiğimde almazdın çoğu zaman. Koy cebine haydi yoluna diyerek bana büyüklük yapman neymiş şimdi daha çok anladım başkan. Başkan derdim hep sana. Sebebi neydi biliyor musun; bir kulüp başkanı düşün. Bütün haliyle takımının peşinde. Maddi ve manevi bütün sorunlarıyla ilgilenmekte. Başarı da içten içe sevinirken, üzülürken içi için için ağlamakta. Sen her şeyin takipçisi olurdun. Eksik kalan dostunun, çalışanının, aç kalanın yanında olurdun. Vefa göstermeyene de olsun be balıkla işimiz yok haluk bilsin derdin. 
Benim için başkandın, işi başlatandın. Senin tabirinle simit satarak, koyun kuzu güderek, 
sabaha kadar sakız yaparak başladığın yolda merdivenleri teker teker tırmanarak bir yerlere gelmekti senin vaziyetin.
Arayıp şu iş var hallet evlat derdin. Hamdolsun o kadar güvenirdin ki kimse bilmezdi bizim seninle ne yaptığımızı. Bir gün senin evladın demişti bana sır küpüsünüz siz diye.
Senden sonra neler oldu biliyor musun… Bir gün dururken iş yerinin önünde bir teyze koşarak geldi. Duyduğum doğru değil de mi, deme bana öyle duymayayım nolur dedi. Konuşamadan baktım teyzeye. Çektim bir oturak otur teyze dedim. Benim abim gitti kolum kanadım kırıldı dedi. Hak baki oldu teyze vade dedim. Sonra teyze anlattı; eşi yatalakmış sürünerek yürür dışarı çıkamazmış. Eve üç ayda bir giren aylık cebine girmeden bitermiş. Abim haberli habersiz yardım gönderirdi bana dedi. Sanki ihtiyacını hissederdi  evimin de yardım geliverirdi dedi. Daha niceleri niceleri…
Süreyya Karaoğlan abimi yolladık yanına bir de. Gerçi hak baki olunca karaoğlan tahminen Ahmet amcam diyerek yanına gelmiştir. Hani hatırlarsan has oğlan bu Süreyya derdin. Vefa nedir bilir her zaman dosttur, kara günde ilk o gelir derdin. Zaten bir o vardı bir de sen vardın sohbetleşmeyi, dertleşmeyi bitiremediğimiz bu zaman diliminde. Koydunuz ikiniz de gittiniz vardınız en sevgilinin yanına.
Daha çok şey var anlatılacak. Anlatsam üzülürsün biliyorum üzülüyorum diye.
Sık sık ziyaret ediyorum mezar taşını. Soğuk soğuk duruyor mezar taşın hoca Nasreddinin ev sahipliği yaptığı diyarda. Haa bir de hanıma demişsin ya ne olsa derim ona o yapar diye. Düşünüyorum ne ister acep benden oradan diye bende elimden geldiğince yerine getiriyorum başkan.
Olsun be takma kafana dediğin aklıma geliyor dertlendiğimde. Bende o sözünü aklımdan çıkarmıyor fani dünyada bıraktığın yerden adamlığın resmini çiziyorum.
Çok yoruldum demiştin son zamanlarında. Öyle diye diye ebedi aleme gittin. Oysa senden sonra daha çok yorulduk be başkan.
Geçen bir sene geçti gitti be koca başkan. Eksikliğin her gün hissedildi derince. Gönlü zengin adam sen rahat uyu ve unutma dualarımız daima seninle.
Ruhun şad mekanın cennet olsun, Resülü Ekreme komşu olasın.
Ve..
Vurgun yedim başkan vurgun... 
Oltu taşı tesbihim, bir de adamlığım şahit.
Oysa yüreğime çizdiğim vefalı adın vardı yanımda. 
Üç damla kan düştü geceye, üç damla baldıran zehri. 
Vurgun yedim başkan vurgun, gittiğin gün... 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA