Bir Bayramın Düşündürdük


Bu makale 2016-04-26 05:08:05 eklenmiş ve 8354 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

23 nisan 2016. Akşehir Anıt Alanında Milli Egemenlik ve Çocuk bayramını kutladık : 
resmi çelenk kondu.Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşını okuduk.Bir konuşma yapıldı.Bir aradan sonra , üç okulun hazırladığı bayram programını izledik.Cumhuriyet Halk Parti,Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği balon,bayrak ve kitap dağıttılar.
Çocuklar iyi hazırlanmıştı.Ama , ancak onca çocuk içinde küçük bir guruptu ve etrafını saran küçük bir gurup izleyebildi.O halkanın dışında kendini müziğe kaptırıp , oynayan sevimli minikler ve çocukluğunu kaybetmemişler de gönlünce eğlendi.
Çocukların programı bitince partiler ve dernekler çelenklerini koydu.Bazı partilerin şehitler bahanesiyle bayramı kutlanmasını istemedikleri için çelenk koymadıkları görüldü.
Sevgili Akşehirliler ; Milli Bayramlar Milli Birliğin, milli anlayışının güçlendiği günlerdir.Her birinin kurtuluşu ve kuruluşumuzda , bugünlere gelişimizde ve geleceğimizde önemli yeri vardır :
19 Mayıs Anadoluya çıkış ve çoban ateşlerinin Örgütlenmesinin ilk adımıdır.19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak geleceğimizin umudu olarak gençlere armağan edilmiştir.
23 Nisan 1920 de TBMM nin Ankara da açılışı ,Ulusal ve Egemenlik Çocuk Bayramı olarak ümidimiz çocuklara armağan edilmiştir.Dünyadaki ilk çocuk bayramıdır.
30 Ağustos Başkumandanlık ve  Zafer Bayramı da bizi zafere ulaştıran şanlı ordumuzun bayramımıdır.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Devletimizin kuruluşunun ilanı olarak diğer bayramlarla birlikte  hepimizin bayramıdır.
Savaşın hengamesi içinde kurulan TBMM , ordumuzu kurmuş yörelerinden seçilin milletvekilleri ile birlikte tartışarak,düşünerek hem kurtuluşu hem kuruluşu sağlamıştır.Birlikte karar verdikleri için, onları hiç aldatan olmamıştır.
Hem okulların devamını sağlamış , öğretmenlerle toplantılar yapmış görüş alış verişinde bulunmuştur.Milli mücadeleye katılmak için Ankara ya gelen Nazım Hikmet ve arkadaşı Vala Nurettin’i Çankırı Lisesine öğretmen olarak atamışlardır.Şehit çocuklarının da unutulmadığı ortamda Hilal-i Etfal kurulmuş , eğitimleri ,yaşamları güven altına alınmıştır.Zaten 23 Nisan Egemelik ve Çocuk Bayramının bir amacı da Şehit çocuklarını sahip çıkmaktır.
Bir zamanlar bu bayramları hep birlikte bütün çocuklar ve yetişkinler kutlardık.Çelenk koymanın bile bölünmüş yollar gibi ikiye ayrıldığı araya bir ,bir buçuk saatlik mesafenin konduğu yerde biz nasıl birlik olabiliriz.
Bize bu bayramları ve sevgili yurdu armağn eden sevgili ATATÜRK ,büyük millet meclisinin sayın milletvekilleri , şanlı ordumuz , bizim rahat yaşamamız için canını veren mübarek şehitlerimizin hakkını ödeyemeyiz.Onların bıraktığı yetimlerine ve ailelerine sahip çıkmak boynumuzun borcu olmalıdır. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA