Durduğumuz Yer


Bu makale 2016-03-14 06:18:43 eklenmiş ve 6411 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

İslam’ın çok uzaklarında iyiden iyiye ‘Atalar Dini’nin geçerli hale geldiği bir dönemdeyiz. Âlimi cahili, masumu zalimi, fakiri zengini, büyük çoğunluk ne yazık ki öyle…
Mesele, fevkalade nazik, konuya kafa yorarken peygamberlerin gönderilişi sebebi ve kavimlerinin o zamanki durumlarını gözden geçirmeye çalıştım. Binlerce yıl öncesinde olup bitenler hala taze, hala dün gibi yeni. Çok ilginç gerçekten, çok ilginç...
Hz. Nuh’un kavmi zulüm ve haksızlıkta sınır tanımazken doğruluk ve adaletten uzak, insan olma haysiyet ve şerefini ayaklar altına almışlar; gurur, kibir ve kinleri dolayısıyla aşikâr gerçekleri inkâra yönelmiş; bilhassa yöneticilerinin, önderlerinin yanlış yönlendirmelerinin etkisiyle hakka dil uzatmışlardı.
Hz. İbrahim’in içinde bulunduğu toplum, babası dâhil, putperest atalarından gördükleri biçimde, hiçbir sınır tanımadan akıl ve insafı saf dışı ederek, inatlarından, inkarlarından vazgeçmeyip elleriyle yapıp yonttukları putlara körü körüne tapmışlar; sözde tanrılarına dil uzatılmasına asla fırsat tanımamış, gerçeklerin dile getirilmesinden duydukları rahatsızlık sebebiyle atalarının dinine karşı çıkan, kim olursa olsun, kendilerini en ağır cezaya çarptırarak işkenceye tabi tutmuşlardı.
Hz. Hud’un kavmi Ad, servetleriyle mağrur, ihtişam içinde bir hayat sürerken, şımarık zenginlerin mazlumlara, masumlara, biçarelere zorba kesilmelerine karşı ses çıkarmamış; nankörlükte haddi aşmış, ellerindeki güç ve imkân, inkârlarını, isyanlarını inadına arttırmış; bozgunculuk, bölücülük ve şiddeti hayat tarzı haline getirmişlerdi.
Hz. Salih’in kavmi Semud, Mümbit topraklara sahip zengin, müreffeh bir yaşantı içinde, göz kamaştırıcı malikanelerde safa sürerken, zulüm ve haksızlık batağına saplanmış, Allah’ın emir ve yasaklarını çiğnemeyi, gösterişi, kibri, övünmeyi bir adet ve alışkanlığın ötesinde büyük bir zevk haline dönüştürmüşler, azgınlıkta o kadar ileri gittiler ki, kendilerine mucize olarak gönderilen deveyi ayaklarını keserek hunharca öldürmüşlerdi.
Hz. Lut’un toplumu, cinsel sapkınlıkta tefessüh etmiş, eşi görülmemiş bir bozulmanın içine düşmüş; zina ve fuhşu olağan görmek ve göstermekten de öte geçerek erkekler kadınları bırakarak kendi hemcinslerine yaklaşmış, ahlaksızlıklarına karşı çıkanlara müthiş ve dayanılmaz savaş açmışlar, onları tolumdan dışlamış, hatta kovmuşlardı.
Şuayp Peygamber’in içinde yaşadığı Eyke Halkı ölçü ve tartıda adaleti terk etmiş, hile yapmayı hüner olarak kabul etmiş; ticarette, hukukta, siyasette hiçbir adalet ve ahlak kuralı tanımamış, batıla dalmış, insanları hak ettikleri şeyden mahrum bırakmayı meslek edinmişlerdi.
Hz. Musa’nın kavmi İsrailoğulları, sömürüyü, hazırcılığı, cimriliği, hasedi, nemelazımcılığı ilke edinip soy sop üstünlüğünde kendilerinin bir benzeri olmadığı iddiasıyla ırkçılık belası içine düşmüş; haksızlığın, ihanetin, inkarın kendileri için bir ayrıcalık olduğuna inanmışlar ve diğer insanlara karşı tamamen eli sıkı kesilmiş; gözlerini kırpmadan cinayet işleyecek kadar canavarlaşmış, kendi içlerinden çıkan peygamberleri bile katletmekte bir beis görmemişlerdi.
Hz. İsa’nın toplumu dinin istikametini değiştirmiş, toplumu değil, ferdin ruhi gelişimini esas almaya yönelmiş, dini asli hüviyetinden uzaklaştırıp emir ve yasakları kendi keyiflerini göre tanımlayıp değiştirmişler; iftirada bütün sınırları aşarak Rabb’a ortaklar nispet emişler; aldatma, yalan ve gıybeti hafife almışlardı. Dünyanın zevk ve sefasına dalarak akla hayale gelmeyecek israf ve lüksün meftunu haline gelmiş, adeta haksızlıkta, adaletsizlikte zirveye yapmışlardı.
Aslında ayrı bir yazı konusudur. Ancak şimdi yeri geldi söyleyelim. Kavimlerinin yapıp ettikleri karşısında bütün peygamberlerin ortaya koydu tek gerçek: “Ey milletim, Allah’tan gelen ilkeler doğrultusunda hayatınıza yön vererek kötü davranışlardan sakının, Allah’a kulluk konusunda, ilahi mesajı size bildiren bir peygamber olarak beni örnek alın ve bana itaat edin.”den başka bir şey olmamıştı. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA