EMEKÇİ HAKKI, KADIN HAKKI ÇÖZÜLMEDEN ÇÖZÜLEMEZ


Bu makale 2016-03-08 06:14:40 eklenmiş ve 1304 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

3 Mart 1924’te Hilafet, Şeriye ve Efkaf Vekaleti kaldırılıp, Eğitim Birliği Yasası kabul edildiğinde, kız –erkek bütün çocuklar için, ilköğretim mecburi ve devlet okullarında parasızdır dendi. 
17 Şubat 1926 yılında Medeni Kanun kabul edildi. Oylamadan önce Ata’dan ricada bulunan dört milletvekiline rağmen, tek eşlilik, resmi nikah, mirasta eşit hak kabul edildi. 
1927’de Yeni Yazının kabulü, Halk mektepleri ile okuma yazmanın yaygınlaşması sağlandı. 1934 yılında Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı kabulü ile 16 kadın milletvekili meclise girdi. 
1937 yılında Laiklik Anayasaya girdi. 
Bütün bunlar, kadınların durumunda iyileştirmeler sağladı. 1927’de Cumhuriyet’in ilk nüfus sayımında kadınların da sayılması, kadının insan olarak kabulünün en önemli müjdelerindendir. 
Köy Enstitüleri ile eğitim öğretimin (17.04.1940) köylere yaygınlaştırılması genç, erkek, kadın enstitülülerin yarattığı devrime dünya şapka çıkardı. Bir yandan da büyük endişeye kapıldı. 
İkinci Dünya Savaşı sonrasının şartları içinde, bu gelişmelerden endişelenen, iç ve dış etkenlerin zorlaması ile Köy Enstitüleri budandı ne yazık ki, eğitim öğretim seferberliği tamamlanamadan çok partili hayata geçiş, geri dönüşün taşlarını döşemek için kullanılmaya başlandı. 
Alfabede, çok partili yaşamdan önce kitap okuyan, laboratuarda mikroskopla resimlenen temiz giyimli kadın artık gazete okuyan kocasına çay ikram ederken, küçük kızı ile birlikte çamaşır asarken resimlenmeye başlandı. 
Bunlara rağmen bilimin, eşitliğin tadını alan kadınlar meslek edinmeye haklarını genişletmeye çalışırlarken, karşı devrim de boş durmuyordu. Demokrasiyi oy’a indirgeyip, ne yazık ki henüz gerekli eğitimi alamamış kadınlardan da oy alarak, “İstediğimi yaparım,  kadın-erkek eşit olamaz, fıtrata aykırıdır” diyen erkekler tarafından idare edilmeye başlandık. 
İmam-Cemaat hesabı, kadınlara karşı acımasız, bir şiddet gem almaz bir biçimde hayatımızı tehdit etmeye başladı. Her gün bir kadın; kocası, oğlu, babası, erkek kardeşi ve sevgilisi tarafından öldürülmeye başlandı. 
Benim gençliğimde erkekler boşanmak isterdi; kadınlar çocuğum var, nasıl ederim, baba evine nasıl dönerim deyip istemezlerdi. Şimdi kadınlar boşanmak istiyor; ki bu olay kadın erkek için de çok doğal. Baktınız olmuyor, yüz göz olmadan yolları ayırıp, medenice hayata devam etmek ne güzel aslında.
Ama olmuyor gereksiz bir onur meselesi yapılıyor. Erkek egosu boşandıktan, hatta başka bir kadınla evlendikten sonra bile eski eşini rahat bırakmıyor. Her şeyine karışmak istiyor onun kurduğu yeni evliliğe, beraberliğe bile…
Bozuk düzen trafikten ilgilileri değil de araba kullanan kadınları sorumlu tutan, tecavüzcüyü koruyup, çeşitli mazeretlere dayanıp kadını suçlu tutan zihniyetle karşı karşıyayız. Eskiden dedem kahvede çay içerken, gebeliğinin son gününe kadar tarlada çalışan, köyün çeşmesinde çamaşır durulayan, su taşıyan ninemi unutup; hamile kadınların sokakta gezmesini terbiyesizlik olarak niteleyen, sözde düşünürler, devlet televizyonlarında baş taşı oldu. Bu televizyon ki kadınların da vergileri ile ayakta duran bir kuruluş…
Sayın hukukçularımız sağ olsunlar, onlar da ellerinden geleni arkalarına koymuyorlar. Tecavüzcü, kadın katili canavarlara, 13 yaşındaki kıza tecavüz eden koca koca heriflere, kıravat taktı, duruşmada iyi hali, küçük kızın rızası vardı diyerek ceza indirimleri, hatta beraat vermekten çekinmediler. 
Kadın, ana, sevgili, eş kardeş, evlat, her şeyden önce bir bireydir. Ev kadını olarak da ekonomiye katkıda bulunan bir emekçidir. Bereketin, adaletin sembolüdür. Evdeki emek sorunu, hakkı ile çözülmeden, ev dışındaki emek sorunu da çözülemez. Övündüğümüz zeka, çocuklarımıza x kromozonu vasıtası ile geçer. 
Dünya Kadınlar Günü sorunlarımızın görüşüldüğü, aklımızı başımıza almanın başlangıcı olsun.
 
Her şeye rağmen Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA