DEŞTUVAN


Bu makale 2016-02-16 06:33:54 eklenmiş ve 2950 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

(KIR BEKÇİSİ - KORUCU)
Çiftçi Malları Koruma Meclisi bünyesinde çalışan; Tarla, bahçe, ekili, dikili, su arkları, bentler, hendek, ziraatta kullanılan ziraatle alakalı her nevi araçlar, orman kanunu görmeyen ağaçları korumak, ürünlere zarar veren hayvanları yakalayıp zarar ödeninceye kadar muhafaza etmek için görevlendirilmiş kişilerdir. 
Eski deştuvanlardan Dilaver Ağa, Hasan Ağa, Şükrü, Hafız, 
“Hörf’lü” kişilerdi, korkulurdu habersiz o dönemin bahçelerdeki Allah gulunun bahçe, Davulcuoğlu’nun bahçe, Lokmanlar’ın Altıparmaklar’ın, Amedo’nun, Arıcı Emmi’nin, Haydanlı’nın bahçelerinden içeri girmek, hayvan salmak, yaymak kimin haddineydi...
Rahmetli Kayınbabam’da (Kör Mümin Çakmak)da deştuvandı. Ay sonunu zor getirirdi. Elinde bir (çöte) sağlam deynekle gezerdi. Ekili yere giren hayvanları tarladan çıkarıp süre süre Akşehir’deki hana getirip ahıra bağlarlardı ki cezası ödenesiye kadar tutarlardı. Zaman zaman ufak kavgalarda olurdu. Asgari ücretle çalışılardı. Kendileri korucuydu ama böyle bir durumda koruyanları pek olmazdı. Çoğu da köylerde oturur işte. Sabah gelip akşam giderlerdi. Hep yürüyerek gezdikleri için ayakları varisli olurdu. 
Şehrimizde bulunan Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanlığı’nda Başkan Cemal Kula. Sekreter Hülya Sonkol Tüfekçi
Korucular: Azmi Demir, Mustafa Sevim, Veysel Bayır, Ramazan Yelgin, Aziz Ilgın, Erol Turgal, Hasan Hüseyin Demirciöz, çalışmaktadır. 
Hepsi de köylerde yaşamaktadırlar. Her sabah köyden çıkıp akşama geri dönerler. 
Eski Başkanları: Uzun Mehmet Arı, Bekir Yıldız, Mehmet İbişdayı, Bahri Göktürk, Ziya Temizkul, Kamil Arı, görev almışlardı.
Şimdilerde korucuların işi çok zorlaştı. Büyükşehire bağlanınca tüm kasaba ve köyler mahalleye dönüşünce 11 belde 24 köy, 7 korucunun korumasında.Eski sistemin değişmesi lazım. 
Çoğu bahçe, tarla sahibi aidat ödemiyor, ödemekte istemiyor. Bahçe ve tarlası olan dekara göre yada ürettiği ürüne göre yıllık aidat ödemek zorunda.
Ödenecek fiyat bekçinin maaşı ve sigorta masrafına göre belirlenir. Heryıl meclis gelir gidere göre toplantıda belirlenen bütçe yapılır. 
Kaymakamlıkça, heyetçe onaylanır.
... ve ne yazık ki YEŞİL AKŞEHİR BETON AKŞEHİR olmaktadır....
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA