AKŞEHİR ÜZERİNE DÜŞÜNCELER


Bu makale 2016-01-29 06:29:59 eklenmiş ve 87831 kez görüntülenmiştir.
Vedat Ak

Doğma büyüme Akşehirliyim ilkokul ve ortaokulu Akşehir’de okudum 65 yıldır öğretmenlik mesleğinin çeşitli okullarında  öğretmenlik  yaptım.
Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde  ve Akşehir merkezindeki şimdi kapatılmış bulunan Öğretmen Okulunda öğretmenlik ve yöneticilik yaptım. Daha  sonralarıda 9 Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesinde 14 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra emekli oldum ancak emekli olduktan sonra kendimi meslekten koparmadım çeşitli mesleki dergilerde eğitim öğretim öğretmenlik mesleği konularında konferanslar, açık oturumlara katıldım.65 yıldan bu yana Türk Eğitim Sistemi içinde uygulanagelen faaliyetlerde bulundum.
Her yıl Akşehir’e geldim Nasreddin Hoca festivallerine katıldım okulların Türkçe derslerinde kullanılan Nasreddin Hoca kitapları  yayımladım  M.E Bakanlığınca Tebliğler Dergisinde okullara tavsiye edilmiştir.
10 yıl öncede akademik düzeyde Nasreddin Hoca kitabı yayımladım bir Akşehirli olarak Nasreddin hoca festivallerini izledim etkinliklerinde bulundum  ancak 40 yıla yaklaşan bu festivaller kutlanmaz oldu nedeni de Sivrihisar ve bazı yerlerde adeta Akşehir’in elinden alınarak oralarda kutlanmaya başlandı.Akşehir’in ekonomisinde büyük rol oynamış bu festivallerin zayıflaması yapılamaması beni cidden üzmektedir.
Akşehir ile ilgili düşüncelerimi belirtmek üzere bu yazıyı kaleme aldım. 84 yaşındayım halen Akşehir’de yaşamaktayım  iç anadolu’nun saygın  ve en gelişmiş ilçesi olan eskiden küçük Bursa denilen şirin şehrimiz büyük bir köy niteliğine dönüşmüştür.
Bu yazımın yazılması düşüncesi Akşehir’in nasıl bu hale geldiğini irdelemek içindir.
Akşehir’in İL OLMA niteliğini kaybedip Karaman’ın il olması Akşehir’imizin  kanımca büyük köy gibi yaşama devam edeceğini göstermektedir.
Nasreddin Hoca şenliklerini kaybettik,il olma halini kaybettik,sanayisi çok zayıf olan canım şehrimizin bu hale düşmesini bir türlü kabullenemiyorum.
Bundan 60-70 yıl önce Akşehir’de Seyidi Mahmud Hayrani türbesinin bahçesinde çeşitli yaşlara göre yüzme havuzları gülmece parkının yerinde yüzme havuzları varken bugün Akşehir’imizde bir tane çocuk,genç yaşlarına göre havuz yoktur oysa o yıllarda Afyon’da Konya’da bu türlü faaliyetler Akşehir düzeyinde değildi.
Bu yazımı okuyanlar belki benim bu düşüncelerimi paylaşmaya bilirler ama, ne olursa olsun eski bir Akşehirli olarak bu beni gerçekten çok üzmektedir.
Bugünedek Akşehir’de halkımızın çok isteklerine rağmen Nasreddin Hoca Enstitüsü veya Fakültesi  açılmalıydı.
Bu okullar açılmış olsaydı şehrin ekonomisine en az  yarım fabrika etkisi kadar ekonomik güç sağlardı.Buna bir örnek vermek gerekirse  1955’te açılıp 1978’e kadar faaliyette bulunan Akşehir Öğretmen  Okulu yatılı olarak Akşehir’in sosyal ve ekonomisinde oldukça faaliyette bulunmuştur.Yukarda belirttiğim gibi Akşehir’e ekonomik ve sosyal etkinliği sağlayacak en az bir fakültenin yada  eğitim kurumlarının açılmaları gerekir düşüncesindeyim.
Akşehir’in halkının Antalya’ya İzmir’e İstanbul’a göç etmeleri şehrin gelişmesi etkinliğine ket vurmuştur.Ayrıca Akşehir’in sanayiside gelişememiştir.
Akşehir’in köyleşmesi niteliğine gelen şehrin sosyal,siyasal ve ekonomik yapısına menfi etkileme yapmıştır.Konya,İzmir,İstanbul ,Ankara ve diğer büyük şehirlere ulaşımı çok iyi olan Akşehir, bu konuda da olumlu bir etkinliği de tam olarak gösterememektedir.
Sonuç olarak Akşehir üzerinde söyleyecek daha başka konularda vardır ama,yazımı fazla uzatmamak için Akşehir için Konya Büyük Şehir Belediye’sinin Konya’nın ikinci büyük ilçesi olan Akşehir’e yeni bir çok şeyler yapılmalıdır bu Akşehir’inde hakkıdır düşüncesindeyim.Ayrıca taşrada bulunan hemşehrilerimizin de Akşehir’ yatırım yapmaları mutlaka istenmelidir böylece Akşehir’imiz köyleşmiş  halinden en kısa zamanda kurtulmalıdır.
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
akşehir
ALİ SAKARYA 2016-03-28 16:32:30
hocamıza katılıyorum akşehirin önder bir il olması gerekiyor bunda da bize düşen bazı işler var idareciler bu yükü yükelenmesi gerekir ??
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA