TIP’A TIP DOĞAL SAĞLIK


Bu makale 2016-01-27 07:58:27 eklenmiş ve 2746 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

Değerini bilmemiz ve korumamız gereken en önemli hazinemiz sağlıktır. Yaşadığımız her şeyden tat alabilmemiz için öncelikle sağlıklı olmamız gerekir. Diğer tüm olgular daha sonra anlam kazanır. Sağlık ve sağlığı korumak üzerine birçok bilimsel çalışma yapılarak insanların bu konuda bilinçlendirilmesi için;  bilgiler paylaşılmış, dağıtılmış ve yönlendirmeler yapılmıştır.

Eskiden, teknolojinin kısıtlı olmasından dolayı birçok hastalık belirtisi, tedavisi, korunma yolları- hakkında bilgi sahibi değildik. Teknolojinin gelişmesiyle sağlık gibi birçok alanda büyük ilerlemeler kaydedildi, fakat teknoloji; ilerlemenin dışında sağlıksız ürünler de ortaya çıkardı. Organik üretim, yerini seri üretime ve doğal gıdalar yerini alternatif gıdalara bıraktı. Yaşadığımız bu coğrafyada eskiden ölüm yaşı yüksekti. Tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat ile başlayan bilim sayesinde, Anadolu topraklarında da yaşayarak yakın geçmişimize kadar uzanan çalışmalarla insan vücudunun sadece %25 lik bir bölümü bilinebilmektedir. Tıp yıllardır var olan ve araştırılan bir bilim dalı olmuştur. Çünkü sağlık yaşamımızda en önemli şey,  yaşamın ta kendisidir. Sağlıklı yaşamak için yüz yıllar önce de araştırmalar yapılmaktaydı fakat bu derece yoğunlukta değildi. İnsanlar günümüze nazaran daha sağlıklıydı. Şimdilerde bir sağlık arayışı, nasıl beslenilir, nasıl korunulur,  nasıl mücadele edilir yönünde birçok alternatif arayışlar içine girdik. Bilmediğimiz birçok hastalıkla savaşır olduk, bu savaş; insan ilişkilerimizi bile etkiledi. Bize de bulaşır mantığıyla birbirimizden uzaklaştık. Sohbetler kısa kesilir oldu; tokalaşmaktan, sarılmaktan kaçınır olduk. Toplumun sobalı evlerde yaşadığı dönemler günümüzdeki benzeri mikropların yaşamadığı; bünyede ani ısı değişimlerinin yaşanmaması sonucu, bağışıklık sistemlerinin daha sağlam olduğu zamanlardı. Tüm ihtiyaçlar topraktan dağdan, su kaynaklarından kısaca doğadan karşılanırdı. Apartmanlarda kullanılan kalorifer, doğalgaz gibi ısınma materyalleri arttıkça, toplu yaşama alanları çoğaldıkça ve buna ulaşımdaki hızın eklenmesi ile, farklı bölgelerdeki hastalıkların tüm dünya için tehlike oluşturarak mikropların taşınmasına ve barınmasına maalesef imkân sunduk. Tabii bunu eskiye döndürebilme şansımızın ve her şeyi sil baştan yapabilecek gücümüzün olmamasından dolayı, kişileri bilinçlendirmek için, eğitimlerin hızla arttırılarak bireyde pekiştirmeler yapılması, spora yöneltilerek vücudumuzun direncinin arttırılması gerekiyor. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’  ün de dediği gibi ‘’ Sağlam Kafa Sağlam Vücutta bulunur’’ sözü aslında her şeyi anlatmaktadır.  Sağlıklı olan bir birey mutludur, başarılıdır ve topluma çevresine fayda sağlayandır. 

Bu nedenledir ki sağlık Bakanlığımızca 2010 yılında bir genelge yayınlanmış ayrıca 2013 – 2017 yılları arasını “Sağlıklı Yaşam ve Hareketlilik Yılı” ilan etmiştir. AKADEMİK Kulübü olarak yapılan etkinliklerin temelini sağlık oluşturmuş; kişinin özgür olabilme ihtiyacı ve coğrafyanın bizler üzerinde uyandırdığı merak ile bizleri doğada olma hissine itmiştir.

Akşehir’de bulunan Hastane,  sağlık kuruluşları gibi bu alanda hizmet veren sektörler; sadece hastalıkla mücadele etmeyip sağlıklı bireylerin nasıl korunması gerektiği yönünde de bilgiler vermektedir. Toplumda oluşan genel kanı hastalık belirtileri ortaya çıktığında bir sağlık kuruluşuna gitmektir. Fakat öncelikli olarak yapılması gereken hastalığa yakalanmadan koruma önlemlerinin alınmasıdır. Akşehir Kaymakamımız Yalçın SEZGİN Beyin söylediği gibi, ‘’Hastaneye değil Doğaya yürüyorum’’ sloganı ile Kulübümüzce her hafta sonu etkinlikler düzenlenmektedir. Bizzat kendileri de her etkinliğimize katılarak, bu yönde toplumu bilinçlendirme adına büyük adımlar atmıştır.

Biliyoruz ki beden sağlığının yerinde olması için öncelikle ruh sağlığının da iyi olması gerekir. Günümüzde; eskiye oranla sanal ortamlarda fazlaca geçirilen vakitler, iş stresi, ekonomik problemler vb. nedenlerin ruh sağlığımıza ve ardından beden sağlığımıza apaçık olumsuz etkilerinin olması sebebiyle; bunlardan arınmak için algılarımızı berraklaştıracak, zihin yorgunluğumuzu giderecek doğa faaliyetlerine katılımın büyük önemi ve rolü vardır. Tarih boyunca insanın doğayla bir bütün içinde olduğu bilinirken belki de zamanla doğadan kopan, koparılan insanoğlunun bir çok fiziksel ve ruhsal sorunlarla uğraşmaya başladığı aşikardır. Spor eğitmeni ve doğabilimci Serdar Kılıç’ın bu konudaki bakış açısı çok anlamlı olsa gerek. Şehirlerde insanlar başkalarına bağlıdır, aslında şehirde yaşamak doğada yaşamaktan daha zordur. Şu anda doğada nesli tükenen canlı türü insandır, eğer insan doğadan kopmamış olsaydı birçok canlı türü yok olmamış olabilirdi...” Bu fikirden hareketle doğaya daha yakın yaşamalı ve yaşantımızda doğayı en yakın dost olarak görmeye tekrar başlamalıyız. Çünkü bu içimizde var olan, atalarımızdan bize aktarılan kültürde, kısaca özümüzde mevcuttur. Bu konuda AKADEMİK kulübü gerekli bilinçlendirmeyi, doğa sevgisini aşılamayı-etrafımızı saran hızlı, tüketmeye dayalı, monoton yaşantıya rağmen, yaptığı etkinliklerle sürdürmektedir, sürdürmeye de devam edecektir.

Okullarımızda sağlık üzerine daha detaylı bilgiler dersler verilmesi yönünde daha iyi çalışmalar yapılarak müfredatın zenginleştirilmesi, içerisinde bulunduğumuz çağda sağlıklı aileler yetiştirilmesinde büyük önem arz etmektedir. 

 

Benim Tıp bilgim, sadece aldığım ilk yardım eğitimlerinden edindiklerimdir, bunun dışında bilgim olmadığı, toplumun içerisinde yer almam ve gelecek nesillerle de torunlarımın yer alacağını düşünerekten bu mücadeleyi vermek zorundayım, toplum olarak da vermek zorundayız. Aynı şekilde bu mücadele de tüm kuruluşların desteğini de bekliyoruz…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA