SIRA YARENLERİMİZE BİR YENİLİK GEREKİR.


Bu makale 2015-12-28 06:04:52 eklenmiş ve 5965 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

AKSEVDER’in  Ankara’da   düzenlediği  geceye  Akşehir Belediyesi’nin  himayesinde olan  Sıra Yarenlerinin özel  kıyafetleri  ile geceye katılması bir farklılık yaratmıştır.. Akşehir’den kalkıp gelen, gece geri dönen yarenlere  ve  bu organizasyonu  sağlayan Aksevder Başkanına teşekkür ediyoruz. 15  yıl  önce  Büyük Tiyatro  sahnesinde yapılan bu gösteri ilgi ile izlenmişti ...    
  Bu defa  yapılacak gösteri  için  mekanın  doğru  seçilememesi veya geç karar 
verilmesi biraz sıkıntı  yaratmıştır.
            Menşei Orta Asya olan Türk kökenli  folklor geleneğimiz YARENLİK, değişik adlarla yurt içinde değişik  programlarla yaşayan bir halk kültürü geleneğidir.
 
Kırşehir’de Ahilik döneminde başlayan bu gelenek zamanla  Urfa, Çankırı,  Ilgaaz, Sivas, Kayseri , Çorum  gibi  çeşitli  yörelerinde farklı isimlerle sürdürtmektedir. Akşehir’de bulunan “Ahicelal  Mahallesi “ Akşehir  Sıra Yarenlerinin   AHİLİK müessesinden geldiğinin kanıtıdır.
 Akşehir’de 60 yıl kadar önce 15 –20 kişilik askerliğini yapmış genç delikanlılardan  oluşan gruplar akşamları bir  evde toplanır sazlı sözlü olarak, şakalaşarak eğlenirlerdi. Bu toplantılarda yiyecek içecek ikramları olur, içki ve  sigara içilmezdi… Birbirlerine  yaren diye hitap eder ticari hayatta dayanışma ve saygı içinde  olurlardı..   Sonra bu ev toplantıları dışarılara, büyük mekanlara taştı ve gösteri haline geldi. Yarenler  17, 19, ,21  gibi   tek sayılardan ibaret olarak toplanır  “ V “   harfi oturuş düzeninde  gösteri yapmaya  başladılar.
YAREN  kelimesi  dilimize Farsçadan geçen YAR   kelimesinin çoğuludur. Yar ;  dost, arkadaş , sevgili ; YAREN  ise  dostları, arkadaşları  sevgilileri  ifade etmektedir.  Sıra yarenleri  programındaki   Yiğitbaşı, Kahyabeyi, Yarenağası, Bölükbaşı ve Çavuştan “ oluşan bir kıdem kadrosu  dışındaki  rütbesizlere Yaren denir. Yaren;   rütbesiz  asker, gemideki  tayfa, satrançta  piyon  benzeridir…
 
 On gün kadar önce Ankara’da organize  edilen  yere oturularak yapılan  programı  ön masaların ucunda  bulunanlar  görebilmiş  arka masalarda  olanlar  gerek    Hocanın  resim çektirmek için , gerekse  resim çekmek için  ayakta duranlar arka masaların görüşünü engellemiştir .   Onlar  bir şey göremedikleri için  yemeğe içmeye ve sohbete  devam etmişlerdir. Bu gösteri  geceye  katılan   geçen ve geçmiş dönem   4  Aksevder   Başkanına  cazip gelmemiştir… Çünkü  ufak değişikliklerle yıllardır  uygulanan  program  aynıdır:  Yüzük  saklama, ibibik gububuk, kavuğu kim çaldı,         yattı kalktı, vızzz  oyunu  vs.. gibi   
 İnsanın aklına  “Akşehir   Sıra Yarenleri  programı  dayak  üzerine mi  kurulmuştur” sorusu gelmektedir… Bilemedin  dayak, geç yattın dayak, erken  kalktın dayak…… Hatta izleyen  misafirlerin birine  dayak atılması  adet haline gelmiştir. Yıllar önce şarkıcı Atilla Taş  dayak yemiştir.  Ankara’da da  o gün    aramızda  bulunan iki  değerli arkadaşlarımız dayaktan zor kurtulmuştur. O günkü programın en itici bölümü   ise  çok güzel bir salonun ortasında  cenaze yıkama  gösterisi olmuştur.
Değerli  yarenlerimiz ,yiğitbaşımız; Akşehir Belediyemiz ve  gruba  destek veren resmi ve özel kuruluşlar  dayak üstüne kurulan Sıra yarenlerimizi “Böyle  gelmiş böyle  gider “ zihniyetinden uzaklaştıramaz mıyız.  
Yurdumuzda  tanınan  ve taktir toplayan  diğer sıra  geceleri  gibi renklendirmemiz, folklora, yarışmalara, esprilere sanata dönüştürmemiz ve  çiğ köfte yerine  Akşehir’imizin peynir baklavasını , tahinli ekmeğini, kirazını , salatalığını tanıtmamız   ve  özellikle  Akşehir ismini bir başka yönden  duyurmamız mümkün  olamaz mı? 
 Gürşen SEVİNÇ   
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA