HAYDİ ATEŞ … !


Bu makale 2015-12-14 06:48:08 eklenmiş ve 2788 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

İçki  denilen  meret , sigara  denilen  zıkkımın   zararlı yürüyüşünü  bir  alt  katta yapar…   İçki  paraya  bağlıdır , paranız  yoksa  içemezsiniz..  Herhangi  birisinden  tek sigara .isteyebilirsiniz,  bu  istek genellikle  reddedilmez. Bunu  alışkanlılık  haline getirenler  otlakçılardır.   Rakıda  ise  otlakçılık  yoktur. Bir masaya  varıp  bana  bir kadeh  rakı verir misiniz diyemezsiniz.  İçkinin , özelikle   rakının  bir  saygınlığı, bir  asaleti  vardır. Sigara  izmaritini yere atıp  çiğnersiniz ama  rakı  şişesini  yere  atamazdınız.   Rakının saygınlığı, içki  masasında kadehlerin  kaldırılıp  tokuşturularak  hep  beraber “ şerefe”  diyerek yudumlanmasından  da  bellidir.  Çünkü  rakı şerefli  bir  Türk  içkisidir. 
 
 Peki ŞEREFE  sözü  nereden gelmiştir ?  Bu  sözün nereden geldiğini araştırırken  önce  ŞEREF sözcüğünün ne olduğunu  açıklamamız gerekir. 
 
ŞEREF  bir saygınlık, bir ayrıcalık  ifade eder. Şeref  tribünü, şeref salonu,  şeref madalyası , şeref konuğu gibi… Şerefli, onurlu  anlamına  gelen EŞREF sözcüğü de               bu kökten  türemiştir.
ŞEREFE  ise  başka bir anlamda minarenin  balkonudur, şerefesidir. 
İçki masasında  özelikle  rakı  sofralarında söylenen  ŞEREFE  deyimine  gelince :    
Eskiden  içki masasında konuşulanların  orada  kalması  için   hep birlikte  ŞEREFE diyerek kadeh kaldırılır  herkesin  ağzını sıkı  tutacağına  dair  önceden  söz  verilirmiş.  Bu masada konuşulanları  dışarıda anlatanlar  şerefsizdir  anlamına gelirmiş. 
 O devirde masa  arkadaşları  o  kadar saygılı  olurlarmış ki  kadeh tokuştururken  küçükler  rakı bardağını  büyüğün  bardağının altında  tutarlarmış, hatta saygı yarışında   bardaklar masanın altına kadar inermiş. 
 
O zamanlar  içmenin de  bir adabı, bir usulü  varmış.  Birisi konuşurken diğerleri   susar, dinler, konuşanın sözünü kesmezmiş . O  da  kişisel konulara girmez ,  dedikodu yapmaz, kendini övmez, hayat  hikayesini uzun uzun  anlatmazmış .   Diğerlerine konuşma hakkı tanırmış.
Şimdi  ise pek çok  ortamlara  saygını  uğramadığını görüyoruz., Büyük küçük  aynı hizada  oldu. Zaman ve içki  sınırı  kalmadı, Israr  arttı. O kadar kısıtlamaya, vücutta yaptığı tahribata , yüksek fiyata   rağmen  alkol bağımlılığında  azalma olmadı.
 Bazı lokantaların fiat  tarifesinde  “ İçki sınırsızdır “ yazar. Bu ibare  aşırı içkiyi desteklemektedir .
İçmesini bilenlere, sosyal içicilere, içip de   dağıtmayanlara, diyeceğim yok. Ama iki kadeh içip  sağa sola  saldıran  haddini  bilmeyenlere, iradesizlere  ne   demeli…
 
 Adamın  biri  her  akşam  dükkanını  kapatıp  evine giderken  yolunun  üstünde  olan meyhaneye  uğrar iki duble rakı içer sonra evine  gidermiş.  Her akşam da hanımından azar işitirmiş…   Bir gün demiş  ki  kendi kendine  : “ Ben irade sahibi bir adamım, her konu da irademi kullanıyorum, sigarayı  bıraktım, yere attım çiğnedim. İçkide de   irademi  kullanacağım” diye söz vermiş. Gerçekten o akşam  eve giderken  “ Ben irade sahibiyim” diye diye  meyhanenin önünden  geçmiş  gitmiş. Evinin kapısına varmış , düşünmüş  fakat kapıyı çalmadan   meyhaneye geri  dönmüş .  Onu dört gözle bekleyen meyhaneciye  demiş  ki  :  “ Dün hanıma  söz  verdim ve  bu akşam  meyhaneye  uğramadım . demek ki ben irade sahibiyim ,irade sahibi  olduğumu  kutlamam lazım;  ver  bir duble  rakı  şerefine,  içip   de   gideyim”   !    
 
İrade   sahibini  gördünüz  o  günden beri  iradesini ( ! )  kutlamaya   devam  ediyor…
 İçmek için bahane  mi  yok : Üzüntüyü,, stresi, yorgunluğu, mutluluğu ve bir olayı kutlamak   için  şerefe  deyip , deyip  içiyorlar…Bu nasıl  bir tutkudur bilinmez.
Biz de  dostlarımızla biraraya geldiğimiz  özel günlerimizde şerefe yerine ATEŞ diyerek  kadehlerimizi kaldırıyoruz  ve tadında bırakıyoruz. ……
Haydi ATEŞ  !
 
ANKARA’ DAN  SESLENİŞ 
Gürşen SEVİNÇ
 
12 Aralık 2015
 
  
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA