AKŞEHİR’DEKİ KAHVELER


Bu makale 2015-12-08 07:21:46 eklenmiş ve 3246 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Emekli Veteriner 

Hekim

HAKKI SARIGÜL’ün kaleminden alıntıdır...

 

Sayın hemşerilerim siz içinde olduğunuz için belki pek farkına varamazsınız. Ama biz yadeller dekiler uzun zamanlar sonra geldiğimizde değişiklerin farkına varırız. Her gelişimizde eski hatıralardan birkaçının değiştiğini görür üzülürüz. Ama sizlerin yok olan hatıralarınızın yerine bir başkası geçer pek hatırlayamazsınız.

Mesela: Bizim bildiğimiz ya da anımsadığımız kahvelerden büyük bir bölümü bugün tarih oldu pek çoğu da başka amaçlarla kullanılmaktadır. Eski merdivenli kahveler kova herif kahveleri han kahveleri gazinomsu kahveler vardı. Gelin şimdi bu kahveleri çay kahve içmeden gezelim. Kapıları açarak birer selamünaleyküm diyelim. Benim yer ve isimler belki yanlış aklımda kalabilir hoşgörünüzü sığınarak sırayla gidiyorum;

İmaret sokağından afyon caddesine giderken ali Osman ın kahve eski adaş gazozu karşısında koca ustanın kahve Dortluoğlu şükrünün kahve eski jandarma karakolunun ilerisinde Arap Hacı Alinin Mustafa’ nın kahve dökmeci hasan Hüseyinlerin dükkanın yanında kahveci Süleyman kahveci rüştü beyin hanın ağzında mumcuların atanın kahvesi karşısında İzzetin kahve muhacirlerin kahve bizim sinemanın altında mumcuların Ahmet in kahve hemen yanında bakkal Abdurrahman kahve bununda bitişiğinde (bir ara altı ziraat bankası oldu) Takkasız ın kahve Aksekili dükkanların üzerinde Abdil eminin kahve bundan yukarı Osmanlı bankasına doğru Çarıkcı Mehmet ağanın kahve yoğurt pazarında (davulcunun fırın karşısında) kız alinin kahvesi fırınlar sokağında kolcu kahvesi tahta kale yanında Süleyman ağanın kahvesi Doğanhisarlıların kahve (buğday pazarında) ilahoğlunun kahve Raif beyin kahve mumcuların Mustafa efendinin kahvesi hacı küçüklerin kahve egillilerin kahve (eski manav pazarında) vakıf kahve gezginin kahve kahveci Mustafa nın kahve aşağı hamam kahvesi (yemenici arastasında) Tevfik in kahve hacı Yakup un kahve İslamoğlunun kahve (eski belediye karşısında) kel Ahmet in kahvesi ve yamaçların arabacı dükkanları yanında lokmanın kahvesi…bunları ilaveten hem hanın içinde birer han kahvesi vardı. Benim hatırladıklarım bu kadar.

Asıl önemli konu iki katlı merdivenli kahvelerin çağ ocağına bağlı iplerle asılarak çalınan çamlarla kahve çay istemek enteresandı.

Hatırlayanlarımız vardır her köşe başında birer ip ve ucu ocakcının küçük penceresindeki küçük çıngıraga bağlı durumda. Çay söylemek için bu ip çekilir ve çıngırak çalar ocakcı küçük penceresinden başını dışarı çıkarıp çıngıragın ipinin gittiği köşeğe bakar üç kahve isteyeceksek elimizin üç parmağını sallamadan tutarız şekerli kahvede parmak kıvrık tutulur. Çay isterken parmak sayısı açılarak el sallanır konuşmadan istenen bu parola özellikle turistlerin çok ilgisini çekerdi. 

Bilmiyorum bu usul şimdi uygulanıyor mu? uygulanmıyorsa işte gitti bir hatıra daha.

 

Hoşcakalın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
mahmut 2015-12-08 23:56:56
çavuşun kahve - cemiledölünün kahvesi -eski yoğurt pazarında cavidin kahve ökeski düğün salonunda havuzlu bülenti veya cavidin kahve -salihin kahve
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA