YADELLER


Bu makale 2015-12-01 07:25:35 eklenmiş ve 2396 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Emekli Veteriner 

Hekim

HAKKI SARIGÜL’ün kaleminden alıntıdır...

 

İkinci dünya harbi sıralarında haberlerde devamlı bombalama olaylarını dinliyorduk. Akşehir”in Harunlar köyünden Yusuf emmi isminde yaşlı bir amca anlatmıştı. Yusuf emmi ne askerlik yapmış ne de Akşehir”e gelmişti. Yani köyünden hiç ayrılmamıştı. Yaşı da hayli ileriydi belkide daha küçüktü ama 70”in üstündeydi.

Yusuf emmi iki eşeğe yayma yayıp buğday yüklemiş ve yunak yolu üzerinde ki Kızılkuyu  Değirmenine doğru yola çıkmış. Bir çalı dibinde havaline benzer bir şey görmüş. Askerlik yapmadığı için ne olduğunu bilememiş. Sapında da beyaz madenden bir toka bulunuyormuş. Tokayı boynuz saplı açılır kapanı çoban bıçağına takarım şu havaneli gibi tornadan çıkma şeyi de sarımsak döveci yaparım diye düşünerek tokayı asılıp koparmış,havaneli gibi olan nesneden  tırrr….l diye bir ses çıkmış. Yusuf emmi bunu önemsememiş heybeye atmış havaneli gibi nesneyi ve heybeden şepitle tuluk peyniri alıp dürüm yapmak için biraz oyalanmış eşekler yolun dönemecini henüz dönmüşler ki gök gürültüsü gibi bir patlama sesi işitmiş. Hava bulutlu bu ne sesi deyip gidip bakmış eşekler yok, telaşlanmış belki değirmene gitmişlerdir  diye değirmene gitmiş. Eşeklerin oraya da gelmediğini öğrenince başından geçenler anlatıp havaneli gibi nesnenin tokasını gösterince oradakiler bunun el bombası olduğunu eski asker kaçaklarından kalabileceğini ve tokayı çekince tırr.. diye ses çıkarması da bundan demişler. Paslı olduğu için geç patladığını ya değilse kendisinin de kaybolacağını söylemişler olay yerine gidince dere içinde eşekleri parça parça bulmuşlar.

Çocuk beyninde nasıl olurda havaneli gibi bir şeyin iki eşeği ve çuvalla buğdayı yok edebileceğine inanamadım ama birkaç zaman sonraki olaya şahit olunca iş değişti. Bizim yaşımızda olanlar bilirler Akşehir deki bomba olayını.

Şimdiki postane ve ziraat bankası yerinde askeri mahfil vardı. Bunun da karşısında sıra sıra yamaçlara ait arabacı dükkanları vardı. Bizde iki arkadaş biraz aşağıda bulunan bahçemize gitmek üzere henüz geçmiş ve Angılcıların bahçeye yeni gelmiştik ki müthiş bir patlama sesiyle irkildik baktık ismi yanlış kalmamışsa aklımda Halil Yamaç ustanın dükkanında telaşlı koşuşmalar vardı. O gün Halil usta Konya’ya giderken ölmüştü. Halil ustayla birlikte yazıyla üç kişi daha hayatını kaybetmişti. Uzun süre Akşehir de üzüntü kaynağı olmuştu. Allah bir daha göstermesin dingil yaparken destek olarak kullandıkları top mermisi patlamış ve bu üzücü olay olmuştu tavan delik deşik olmuştu.

İşte o zaman bombanın neler yapabileceğini acı bir deneyimle gözlemiş oldum.

Bomba kelimesini her duyuşumda bu iki olayı hatırlarım işte güzel Akşehir’imiz de acı tatlı bir çok anılarımız olmuştu. Bu da üzücü anılardan biriydi.

Allah tekrarından saklasın.

 

Kalın sağlıcakla…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA