(MAYA) SON BİR KAÇ AY...


Bu makale 2015-11-24 07:12:48 eklenmiş ve 4687 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

Son aylarda ki yoğun çalışma ve seyahatlerimden dolayı, bu köşede yazma fırsatı bulamadım.  Bu köşe aracılığı ile yaşadıklarımı ve edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak isterim

 

ORADA BİR “BOSNA” VAR

29 Eylül-5 Ekim 2015 tarihleri arasında; “International Tourism and Hospitality Management Conference” adlı bir organizasyon için Saraybosna’da  bulundum ve Akşehir turizmi ile ilgili bir sunu yapma şansı buldum. 20 den fazla ülkeden gelen katılımcılara Akşehir tanıtım broşürleri dağıtma şansı buldum.

Bu sürede Saraybosna dışında diğer şehirleri görme  fırsatı yakaladık. Bosna Hersek;  Avrupa nın ortasında;  bizden bir yer.  Evler, insanlar, kültür, yemek vb… Kendinizi Anadolu da bir yerlerde hissediyorsunuz. Bosna’dan ülkemize bir bakış; Bosnalı Rehberimizin ifadesiyle: “Türkiye de İstikrar var; Bosna da istikrar var”

Görmek, hissetmek, duygulanmak, desteklemek   kısaca sahip çıkmak gerekir…

 

YÖREX 2015

8-11 Ekim 2015 tarihleri arasında, Antalya Expo Center de düzenlenen “Yöresel Ürünler Fuarı”.  Konya ilinden resmi kurumlar bazında katılım sadece Akşehir den vardı. Akşehir Belediyesi ve Akşehir  Ticaret ve Sanayi Odası  işbirliği ile katılım vardı. Akşehir in yöresel değerleri tanıtıldı ve yoğun bir ilgi vardı standa.

Ancak diğer illerden yoğun katılım  vardı. Özellikle diğer illerin Kalkınma Ajanslarının desteği ve varlığı hemen hissediliyordu.

Yöremiz Kalkınma Ajansı olan “Mevka” ve “KOP” idaresi nerelerdeydi bilmem.

Umut ederim önümüzdeki yıllardaki benzeri fuar ve organizasyonlarda daha aktif  rol oynarlar. 

Varlık sebeplerinin gereğini yaparlar…

 

III.KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU

“KOP”  İdaresi Başkanlığı ve yöre üniversitelerinin işbirliği ile her yıl bir Kop yöresi ilinde gerçekleştirilen; Bölgesel Kalkınma Sempozyumu bu yıl 22-24 Ekim 2015 tarihleri arasında Aksaray Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı.

“Ekoturizm Merkezi Olarak: Akşehir” başlıklı sunu ile katılma fırsatı yakaladım. Akşehir turizm potansiyelini anlatma  imkanı buldum. İlgi yoğundu.  Güzel bir organizasyondu, emeği geçenlere bir kez daha teşekkürler.

Aksaray Üniversitesi, şehre çok şey katmış; ekonomik, toplumsal, kültürel olarak 25 bin civarı öğrenci şehrin ufkunu ve önünü açmış …

 

01 KASIM SEÇİMLERİ

Seçim sonuçları ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Demokrasinin güzelliği. Artık birlik ve beraberlik vakti. Her zaman söylediğim  ve buradan da paylaşacağım düşüncem yaklaşık % 10’nun, yaklaşık % 90’nın huzurunu bozmasına izin vermemeliyiz.

Ancak  vurgulamak istediğim, Sayın Başbakanımız önderliğindeki Konya parlementerlerinin yöreye kalıcı eserler kazandırmasıdır. Yol, su, binalar, parklar vb… elbette önemli yatırımlar.  Benim vurgulamak istediğim  kalkınmayı destekleyecek “sistem”lerin yöreye kazandırılması. 

Bu sistemin en öncü kuruluşlarından birinin üniversite kurmak olduğu kanaatindeyim. Konya şehir merkezi 5. üniversitesine de kavuştu.  Peki her biri ülkemizdeki 20’ye yakın ilden daha fazla nüfus ve ekonomik potansiyele sahip ilçelerimiz, nasıl kabuklarını kıracaklar:

Alanya, Bandırma ve İskenderun ilçeleri üniversitelerine kavuştu.

Akşehir, Beyşehir-Seydişlehir ve Ereğli ilçelerimiz bekliyor.

Akşehir Nasreddin Hoca Üniversitesi

Beyşehir-Seydişehir Eşrefoğlu  Üniversitesi

Ereğli … Üniversitesi, yöremiz ilçelerine yakışır.

 

TUBİTAK 1601 PROJESİ

“Girişimci Bireyden, Gelişmiş Topluma” 200’e yakın üniversiteden, aralarında Selçuk Üniversitesinin de olduğu 8 üniversitenin başardığı bir proje.  Selçuk Üniversitesi öğrenci, mezun ve çalışanlarının katılabileceği bir  proje. Emeği geçenlere teşekkürler.

7 Kasım 2015 de Beyşehir İİBF ilk ayağı başladı. Açılış koteylinde yoğun katılımla tanıtımı yapılan proje başladı. 500 civarı öğrencinin kabul edildiği dersler başladı. Tubitak Girişimcilik sertifikası almak, öğrencilerin kariyerleri için son derece önemli.  “Proje Hazırlama” derslerini de benim verdiğim bu projenin bir ayağını da İnşallah önümüzdeki aylarda Akşehir de yapacağız.

Umut ederim mezun ve öğrencilerimiz bu fırsatı iyi değerlendirirler…

 

AKŞEHİR OSB-SELÇUK 

ÜNİVERSİTESİ TEKNOKENT

Akşehir Organize Sanayi Bölgesi, Akşehir’in övünmesi ve değerini bilmesi gerektiği bir başarı örneği. Uzun yıllar atıl kalan bölge 2009’da başlayan yoğun çalışmalarla gerçek kimliğine kavuştu. Akşehir OSB de boş parsel yok. Proje aşamasında, inşaat aşamasında bir çok firma var. Faaliyete geçen firmalarda 1000 civarı çalışan var. Tamamı bitince 3000 civarı çalışan olacak. Tevsii(gelişme) arsası için girişimler sürüyor…

Belki yörede yaşayan bizler farkında değiliz ama, bir çok yatırımcı,  kurum ve kuruluş Akşehir OSB’nin farkında. Selçuk Üniversitesi Teknokent merkezi ülkemizin ilk Teknokent lerinden ve en etkinlerinden biri. Son bir ayda Teknokent uzmanları  bir çok kez Akşehir OSB ye geldiler. Bir kaçına ben rehberlik yaptım. Akşehir OSB deki firmalarla ortak projeler geliştirilmesi yolları aranmaktadır.

 

Akşehir OSB nin bugüne ulaşmasına katkı sağlayan herkese teşekkürler…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8466 6.8741
Euro 7.7255 7.7564
Sterlin 8.6110 8.6749
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA