HAŞİM YALÇIN


Bu makale 2015-11-23 07:48:43 eklenmiş ve 3050 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Kendi kendini yetiştiren bir usta: ‘’Haşim  Yalçın’’

Haşim usta kara fırın taş ustasıdır. 62 yaşındadır. Evli, Bircan, Nurcan, Ercan, ve Gülcan isimli dört çocuk babasıdır. Hiçbir usta yüzü görmeden kendi kendini yetiştirmiştir. Bir ara inşaatçılığı denemiş bağımsız biri olduğundan benimseyememiş. 45 senedir fırın ustasıdır.

Her şeyi aklıyla düşünerek araştırarak kendine özgü uygulamalarla işin üstesinden gelmiştir. Akşehir dışında da Antalya ve çevresi İstanbul Ankara Çanakkale ve Konya da fırınlar yapmıştır.

4 günde pide fırını 10 günde ekmek fırını amele hariç tek başına yapıyor. Yaptığı işlerde çok titizdir. Tuzunu kumunu tuğlasını çimentosunu getirenler huyunu iyi bilirler. İstediği saatte hazırlayıp getirirler kızdırmaya gelmez pis işi sevmez dört dörtlük iş yapar. Adam yetiştirmez iyi yaparsam da kendim kötü yaparsam da kendim der. Ona ulaşabilmek için telefonla randevu almanız lazım.  Haşim ustayı ararken TİSAN da buldum.

Fatih Çardakoğlu’na 3. Fırınları yapmaktaydı. Fatih Akşehir büyüdüğünden artık bakkallara da vererek halkın talebine uyarak yeni yerinde yeni bir fırın diyerek ustayı bulup getirmiş.

Başından ilginç bir olay geçtimi diye sorduğumda “geçmedi” dedi. Ama son sohbetimizde Ilgın’dan telefon gelmiş fırın yapılacak diye biner gider Ilgın’a. Fırın yapılacak yere varır fırını yaptıracak kişi ustaya: “Haşim usta nerede?” diye sorar. Ustada “beni gönderdi gelecek” der. İşi alır çalışmaya başlar. Mal sahibi arada sorarmış “nerede kaldı” diye. Yarın gelecek sonra gelecek usta diyerek 4 günde işi bitirmiş. iş bitiminde “ustan nerede?’’ diye yinelemiş sorusunu.” başlarım Haşim ustana Haşim usta benim işte” demiş. Vatandaş ne bilsin ustanın yalnız çalıştığını ekip bekliyorlardı herhalde.

 

Fırın Ustası Haşim Yalçın önceki gün hayatını kaybederek toprağa verildi. Ustamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA