ÇİÇEKÇİ SABRİ USTA


Bu makale 2015-10-27 05:42:25 eklenmiş ve 3322 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Yazan: Necdet AYHAN

Kimdir? diye sorarsanız, hemen söyleyeyim: Hıdırlık’ın mimarı, bahçıvanı, işçisi, babasıdır vesselam.

Bir zamanın belediye başkanı rahmetli Tacettin Yaltırık (1946-1954) kafaya takmış, ille de Hıdırlık’ı yapacağım diye. Ama nasıl? Personel az, imkanlar kısır, önemlisi iyi bir bahçıvanı yok.

Sormuş, soruşturmuş, duymuş ki şeker fabrikasının birinde iyi bir bahçıvan var. atlamış arabasına, bulmuş Çiçekçi Sabri’yi, anlatmış derdini Çiçekçi Sabri, ”Bir gelip görmem lazım,, der.

Rahmetli Yaltırık döner gelir. Bir ay bekler, iki ay bekler, gelen giden yok. Üşenmez tekrar biner arabasına, doğru Çiçekçi Sabri’nin yanına.

- Sabri Usta gelmedin, seni bekliyoruz.

- Yok Reis Beyim ben geldim, inceledim. Senin belediyenin gücü benim yapacağım Parka yetmez. Koca belediyende 10 kişi çalışıyor; ben isterim senden 15 işçi, sonra şu lazım, bu lazım…

Çiçekçi Sabri Usta ne kadar yokuşa sürerse sürsün rahmetli Yaltırık hepsini kabullenir, hatta akşamcı olduğun bildiği Usta’ya her gün için bir de 70’lik rakı vadeder.

Böylece Çiçekçi Sabri, Akşehirli olur. Başlar çalışmaya imkânsızlıklar içinde, gece gündüz demeden çalışır, çalışır. Fidan yok, fidanlık yok. Ağaç bulması lazım. Başlar Orman İşletmesinin dağlara diktiği ağaçları çalmaya. Orman işletmesi hakkında şikâyetçi olur. Ama o “Ben o ağaçların sadece yerini değiştirdim, işte buradalar, gözümün önünde. Burada daha iyi koruyup gözetiyorum,, der. Böyle bir davranışa hangi mahkeme ceza verir ki?

İşte Hıdırlık böylece olagelmiştir. Çiçekçi Sabri Usta’mız her gün her ağacı, her dalı, her filizi gözleyerek “EVLATLARIM,, bunlar, diyerek sevgi ile büyütmüştür o güzelim çamları, mavi ladinleri…

Gel zaman-git zaman sonra; Dağ Oteli yapılır, yol açılması lazımdır. Yola gelen kısımlarda ise ağaçlar vardır. Çiçekçi Sabri Usta zamanın belediye başkanına rica eder: 

- Aman Reis’im yolu açarken haber verin de, yola gelen ağaçları söküp başka yere nakledeyim.

Zamanın Reisinin dalgınlığıdır, unutur ve dozerler ile başlar ağaçları köklemeye: Ustam bunu duyar da durur mu? Kaptığı gibi baltayı Belediye Reisinin üzerine saldırır, bir taraftan da ağlar, “Öldürdün evlatlarımı,, diye. Gücün zaptederler! Bu olaydan sonra emekliliğini ister ayrılır. Ayrıldıktan sonra da vefat eder…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA