ULUSLARARASI ÇİÇEKÇİ EMRULLAH GENCER


Bu makale 2015-09-02 05:33:43 eklenmiş ve 3760 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Emrullah Gencer, 22.02.1953 tarihinde Akşehir’in (Kazak) Gürsu Köyünde doğmuştur. Soyu Bulgaristan (Kırcali)’den gelip yerleşmişler. Dedesini tüm civar köylüleri bilir. İnneci ve imamlık yapar. iğnesini tanımayan köylü yoktur. Emrullah Usta’yıda “Tahsin hocanın Amed’in oğlu diye bilirler. 

Anne tarafı (Ilgın) Reşadiyeli Yakup Ağa’lardan. İlkokulu Kazak Köyü’nde okumuş. Askerliğini Mamak Astsubay okulundan bitirmiş. Kazaklarla birlikte beraber olarak yaşamışlar. Anlattığına göre: “ Kazaklar, temiz insanlardı, temiz giyinirlerdi. Çalışkanlardı. Cumartesi günü işi gücü bırakıp Kilise’ye ayine gider, dualarını ederlerdi. Birkaç sene öncesine kadar kiliseleri duruyordu. Şimdilerde yıkıldı, gitti. Yumurta bayramları olurdu. Yumurtaları renkli renkli boyarlardı. O hafta içinde yağlı hiçbirşey yemezlerdi. Kuru ekmek yerlerdi. 

İlkokulda arkadaşım vardı. Savku Göktaş adıydı. Çok çalışkan ve zekiydi. Öğretmenleri gelmeyen bazı sınıflara ders yaptırır, çalıştırırdı. Fıtka Kaya-Fimo Fey Kartal kanadada yaşıyorlar.

Kazaklar iyi top oynarlardı, civar köyleri hep yenerlerdi. Atları vardı. Çok temiz bakarlardı. Gölden balık tutarlardı. Anaç balıkları tekrar göle salarlardı.Kendi inançları vardı. Sakallarını kesmezlerdi. 7 göbek birbirlerinden kız almaz, vermezlerdi. Ancak (Kars)da yaşayan (Malakan)’lar ve (Manyas) gölü civarında yaşayan kazaklarla kız alış verişi yaparlardı. Çok zorlanmışlardı. Göçe karar verip Amerika’ya, Kanada’ya, yerleşmiş olsalarda ara ara gelenler oluyor bazen.”

1974-1988 arası berberlik yaptı. Akşehir’de ilk lüks erkek kuaförünü Emru olarak açtı. Ustalığı Kaha’lı Emir Usta ve Kalfa Demir ustadan öğrendi. 

-Emrullah Gencer: “30’un üzerinde kalfa yetiştirdim. Şimdilerde hepsi usta olup kuaför ve berber esnafına karıştılar. Kuaförlüğü bırakıp Kaytanların binasının karşısına ilk çiçekçi olarak dükkan açtım. Ve yine ilk olarak Kokoreç ve İnegöl Köfte Salonu mu Özlem adıyla açtım ve işlettim.”

Çiçekçilik yaparken gelin arabasını süslemeye başladı.Önceleri kırmızı beyaz kurdeleyle isimler yazılırdı süslenirdi. Sonraları rafya ve tül çıktı. herkes yapmaya başladı. En büyük çelenki yaptı. Balık avcısıdır tuttuklarını eşe dosta dağıtır. Kuşbazdır, kanaryadan iyi anlar, üretir.

Hakkında söylenenler:

Kadir Can ŞEKER: Aynı zamanda Kanarya hakkında prof.

İskender İNCEKARA: Aynı zamanda yanılmıyorsam berber.

Mustafa BAŞAK: 30 yıl masa arkadaşlığı yaptık.

Dr. Ebubekir ÜNLÜ: Tanıdım lütfen selamımı söyleyin.

Ayhan ÜRÜ: Akşehir erkek kuaförü Emrullah ve Naci ilkler olurlar. Emrullah uluslararası tek çiçekçidir. 

Atalay KİNVAN: Yıllarca serpme ile balık tutardı. Bize yediirdi yıllarca ekmeğini yedik. çok kral adam.

Ahmet ER: Emru kuaför bizleri yetiştiren ustamızdır. Ayrıca ilk uluslararası çiçekçidir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA