BU MEMLEKET KOLAY KURTARILMADI


Bu makale 2015-08-24 05:11:50 eklenmiş ve 3110 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

Bu ülke düşmandan kurtarılırken, yaşları on iki ya da daha aşağılara düşen şehitler vermiştir. Mestanoğullarından Mestan Hüseyin, 13 yaşında şehit düşen bir Akşehirlidir. Akşehir, önce İngilizler, sonra İtalyanlar tarafından işgal edilir. Şehre girmeyen işgalciler, Akşehir’i Rum ve Ermeni azınlıklar vasıtası ile kontrol altına almaya çalışır. Bazı Rum ve Ermeni evleri Bermende’ye yerleşirler.

Rahmetli eşimin köyü olan Bermende’de ninesinin samimi arkadaşı Makri’nin ailesi bile “Pis Türkler, Bir Bıçak Sırtı Ömrünüz Kaldı. Venizenos Emmi Gelecek, Sizi Kıyık Kıyık Edecek” diyorlardı. 

Akşehir ilk Kuvaii Milliye’nin kurulduğu yerlerdendir. Akşehir’de Kaymakamlık yapan Mustafa Şükrü Bey, Kurrazade Hacı Bekir “Sümer” Efendi, Tevfik Fikret, “Sılay” Beyler öncülügünde kurulan teşkilata İsmail Efendi, Mehmet Reşit Efendi, Hacı Küçük Efendi, Nalbant Mustafa Efendi, Aka Efe, Gönülsüzlerin Doktor Haydar Bey, Hafızoğlu Çolak Salih, Yüzbaşı Hamdi Bey, Ağır Ceza Reisi Mehmet Bey, İmam Haşim Efendi, Kör Hüseyin Ağa, Hacı Rüştü Efendi, Abdullah Efendiler katılarak halkı şuurlandırmada öncülük ettiler. 

Milli Mücadelemizin en önemli unsuru BATI CEPHESİ KUMANDANLIĞI 18 Kasım 1921’de Akşehir’e gelerek, 9 Ay 10 Günlük sürede, BÜYÜK TAARRUZ’ un hazırlıklarını burada tamamladılar. BÜYÜK TAARRUZ kararı ve tarihini de Akşehir’de aldılar.  24 Ağustos Günü akşamüzeri karargâhlarını Şuhut’a taşımak üzere Akşehir’den uğurlandılar. 

“Ayın altında kağnılar gidiyordu. 

Kağnılar gidiyordu Akşehir’den Afyon’a doğru.”

Nazım Hikmet

Akşehir’de heyecan yaratan bu olay BÜYÜK TAARRUZ tarihinin alındığı 24 Ağustos ilçemizin şeref günü olarak kutlanıyor. 

Ne yazık ki kötü günler yaşıyoruz. Yurdumuzu kurtarmak için verdiğimiz uğraşlar, şehitler unutulmuş; Miras yedi zihniyetiyle adalarımız Yunanistan’a, Güneydoğumuz bölücü bir örgütün tekeline bırakılmış durumdadır. 

68’liler Birliği ve Vakfı’nın, PARÇALANMAYA KARŞI BİRLİK, EMPERYALİZME KARŞI DİRENİŞ İÇİN “ULUSAL BAĞIMSIZLIK YÜRÜYÜŞÜ VE ETKİNLİKLERİ PROGRAMI “ 25 Ağustos 2015 Saat 15:00’de Akşehir Kültür Merkezinde yapılacak bir panel ile Şuhut, Afyon ve 9 Eylül’de İzmir’de sona eren bir yürüyüş ile güzergahtaki il ve ilçelerin Kurtuluş günlerine rastlatılarak devam edecektir. 

Panele katılanlar 

Namık Kemal BOYA 68’liler Başkanı

M. Hüsnü BOZKURT Cumhuriyet Halk Parti Konya Milletvekili 

Prof. Dr. Kürşat YILDIZ Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMED) İstanbul Şube Başkanı 

Faydalandığım kaynak Milli Mücadelede Akşehir. Prof. Dr. Nuri KÖSTÜKLÜ Tüm Akşehirliler davetlidir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA