AKŞEHİR’İN EN HAYIRLI EVLADI YÜKSEK ORMAN MÜHENDİSİ LÜTFİ BOSTANOĞLU (1924-2000)


Bu makale 2015-06-25 06:31:40 eklenmiş ve 4831 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

01.03.1924 Akşehir doğumludur. Yıllarca büyük bir özveriyle Akşehir evladı olmanın heyecanıyla binlerce hektar çıplak dağları yeşilliğe kavuşturan, orman yapan kişidir. Akşehir’i selden, heyelandan kurtaran kişidir. Seyyid Mahmud üstündeki Çoban Kayası arkalarında beyaza boyanmış taşlardan “AKŞEHİR ORMAN EROZYON AĞAÇLANDIRMA,, yazdıran kişidir. 

- İlkokulu Akşehir’de okudu meşhur hocalardan Hasan Muallim (Ergun) talebesi olarak yetişti. Ortaokulu Niğde Parasız Yatılı Okulu’nda okudu. Lise yıllarında annesini kaybetti. Liseyi de yine yatılı olarak İstanbul Haydarpaşa (parasız) olarak da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini kazandı. 47-48 yıllarında mezun oldu.

İlk görevi (3. Sınıf) Beyşehir Orman Devlet İşletmelerinde Orman Mühendisi olarak çalışmaya başladı. 1950’de askerliğini Muş’ta piyade asteğmen olarak bitirdi. Askerlik sonrası Yozgat Akdağmadeni Devlet Orman İşletmesinde çalıştı. Bölge şefi olarak Yahsaray Köyü-Üç araağaç köylerinde çalıştı. 1952-1956 arası (2. Sınıf) Beyşehir Müdürlüğü emrinde Orman Mühendisi olarak çalışmalarını sürdürdü. 

Aynı zamanda da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini (dışarıda) bitirdi. 

24.04.1956 Umum Müdürlük Merkezi Ankara (2. Sınıf) Orman Mühendisi olarak atandı. Ve “Toprak Muhafaza ve Ağaçlandırma,, konularında bilgi, görgü, ihtisasını arttırmak için 2 sene Fransa’da kaldı.

- Fransa’nın Nancy şehrinde bulunan “Nancy Orman ve Sular Milli Okulu’nda (Ecole Nationele Des Eau Et Forest” Erozyonla savaş konusunu çalışmıştır. 1958 yurda dönmüştür.

- Umum müdürlük toprak muhafazası ve mera ıslahı şubesi müdürlüğünde tatbikat grubu (1. Sınıf) olarak yurt görevine başlamıştır.

- 1959 Mayıs döneminde devlet (Fransızca) lisan imtihanını başarıyla vermiştir.

- 1958’de yaşanan Akşehir’deki sel felaketi üzerine, Ankara Orman Başmüdürlüğü Toprak Muhafazası ve Mera Islahı Tatbikat Grup Müdürlüğü (1. Sınıf) Orman Mühendisi olarak memleketi Akşehir’e ayrıca ek olarak da Beyşehir Orman Yetiştirme teknisyenliğiyle birlikte Akşehir’e atanmıştır. 

Akşehir (Sultandağları) Tekke Deresi su toplama havzası, erozyon ağaçlandırması, 10 yıllık yoğun ve titiz çalışmasının eseridir. Sırasıyla Ankara Genel Müdürlük Şube Muavinliği, Müdür vekilliği, Bakanlık araştırma planlama ve kooridnasyon daire başkanlığı, bakanlık organizasyon ve metod daire başkanı olmuştur. 1972”de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’te (FAO) intisap etmiştir.

- Afganistan’da (Başkent Kabil’de) ve Kunar Projesinte (Haiti’de) orta Amerika’da (FAO) uzmanı olarak uluslar arası görev almıştır. Orman Bakanlığında 1981 yılında BM-FAO’dan emekli olmuştur. 

- Mükemmel Fransızca bilgisiyle İngilizce dilini de kendi kendine öğrenmiştirb

- Türkiye ve yurt dışında Fas, Almanya, Lübnan, İspanya, Moritanya’da uluslar arası kongre ve toplantıya katılmıştır.

- “Zorlu ve kıt nutlu” Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Akşehir Lisesinde. Ayrıca birkaç yılda Nasreddin Hoca Derneği Başkanlığı da yapmıştır. 

Onun hakk›nda söylenenler

Nurten Özerdem Kayar: Lütfi Bostanoğlu dayım olur. Akşehir’i yaşanacak yer yapan sırtını dayadığı Sultandağlarını orman olarak Akşehir halkına kazandıran yiğit insan Lütfi Bostanoğlu’nu  minnetle anmamız lazım.

Hasan Ayna: 65-66 yıllarında lisede Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Orman Yüksek Mühendisi olan Lütfi Bostanoğlu çalışmalarının sonucu başta Tekke Deresi olmak üzere başarılı bir erozyon ve ağaçlandırma çalışması yapmıştır. Erozyonun önlenmesi onun eseridir.

Erol Yalva: Orman Mühendisiydi. Dağlar çok çıplaktı. Toprak rengiydi. Çobankaya üstünde yazısı vardı. Ta İstasyon’dan gözükürdü. İsmi ilk olarak Dr. Nuri Köksal zamanında belediye evlerindeki parka adını verdi. O park ise 4 bloka aitti.

İbrahim Türkmen: İyi bir orman mühendisiydi. Akşehir’e özellikle geldi. O dönemde çok sel gelirdi. Dağlar çıplaktı. Av. Ali Osman’ın yerinde küçük bir orman dairesi vardı. Akşehir’e selden kurtardı. Devlet onu Afganistan’a göndermişti.

Muzaffer Güleroğlu: 300 mahmuk çalışırdı. 1 günlerini 2 gün saydılar. Ücretleri de veriliyordu. Tek tip elbiseleri vardı. Sultandağlarında onların da çok hakkı vardı. Gün doğarken çıkarlardı işe. 

Ömer Çakıroğlu: Köyceğizlileri bilirim. Kadını-erkeği çok çalıştılar bu dağlarda…

Bülent Mumcu: Tepeköylülerde çalışmıştı. Fransızca ve biyoloji derslerine de girerdi. Çok bilgiliydi. Fransızcası iyiydi. Allah razı olsun.

Kadir Keskin: Çok titiz ve iyi bir adamdı. Çalışkandı. Askerden geldim “Komşular dedi,, dağa ağaç dikmeye giden mi diye 6 ay çalıştım. Orman evinin oralarda fide yetiştiriyorduk. Etrafını ağaçlandırdık. Ulu Alana’da diktik ama fazla tutmadı. Azığımızı alıp giderdik. 10 lira günlük verilirdi. Lütfi Bostanoğlu için müdür geliyor deninde ürkerdik. Altında ciple gezerdi. Elinde kaliteli dürbünü eksik olmazdı. Çalışanı çalışmayanı kontrol ederdi. Çalışmayanları tespit eder akşama da sen gelme bir daha diye yollardı. Tepeköy’den, Eğrigöz’den, Tekke’den çalışanlar çoktu. Küçük derelere künk koyup taşlarla küçük barajlar yapıp yol yapardı. Allah nur içinde yatırsın.

Akın Okuyan: Allah’ın rahmetinin merhum Lütfi Bostanoğlu’nun hep üzerinde olduğuna inanıyorum. Nurlar içinde yatsın. 

Ahmet Arslan: Allah rahmet eylesin. Benim Fransızca öğretmenimdi. Çok muhterem bir beyefendiydi.

Ünsal Güleç: Mekanı cennet olsun.

Mustafa Erten: Aydın ve bilge bir insandı. Akşehir’i selden kurtardı. Nurlar içinde yatsın.

Zafer Gündoğar: Akşehir’i selden kurtaran kişidir. Nur içinde yatsın. Girişimleriyle on binlerce fidan dikildi dağlara. Ortaokuldayken okulca birkaç defa topluca dikime gitmiştik.

Adnan Kayaalp: Benim üvey amcamdır. Hayatta bir kız bir erkek kardeşi kaldı. Kendisi denizde yüzerken bacağına kramp girme sonucu vefat etmiştir. Allah Rahmet eylesin.

Mehmet Kula: Ağaç dikmek diktirmek, onu yetiştirmek fidan dikenlerin ellerine sağlık, sağlıklı olsunlar. Yıllarca evvel büyük bir özveriyle Akşehir evladı olmanın heyecanıyla çıplak dağlarımızı yeşile çeviren, kavuşturan, her tarafı orman yapan bir ustaydı. Ona olan vefa borcumuzu unutmayalım.

Ahmet Ürey: Akşehir’de bu değerli kişinin ismi önemli bir yere verilmeli, unutulmasın. 

8 ŞUBAT 1972 SALI PERVASIZ Lütfi Bostanoğlu Birleşmiş Milletlerde

1959 yılında Erozyon çalışmaları için Akşehir’e ait rapor vermekle işe başlayan ve yıllarca Sultandağlarının ağaçlandırmasını temin ederek yetişmeleri sağlayan hemşehrimiz Yüksek Orman Mühendisi ve Hukukcu Lütfi Bostanoğlu aldığımız bir habere göre bakanlık görevinden Afganistan’da kurulan birleşmiş milletler erozyon teşkilatına uzman olarak atanmıştır.

Sayın Bostanoğlu 2 yıl süre ile Birleşmiş Milletlerin bu teşkilatında Türkiye’yi temsil edecektir. İki gün sonra Türkiye’den yeni görevine başlamak üzere Afganistan’a gidecek olan Sayın Bostanoğlu’na sağlık ve başarılar dileriz.

- Akşehir’i selden, heyelandan kurtaran adam. Tekke Deresi su toplama havzası ve erozyon ağaçlandırma projesiyle Sultandağlarını ormana çevirmiştir. Hakkında o kadar bilgi var ki ancak bu kadar toplayabildim. Nur içinde yatsın. Yeşilin yeşilsizliği gibi vefamızın vefasızlığı gibi daha önceleri Tekke Deresi Lütfi Bostanoğlu Ormanı adı varken, belediye evleri parkına adı konulduğu ve sonraları da bu levhaların kaldırıldığını gördük. Vefasızlık böyle oluyor işte. 

Araştırmacı: Mehmet Güleray

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
TEŞEKKÜR...
Dr. Özer Bostanoğlu 2015-07-03 14:02:40
Araştırmacı Sn. Mehmet GÜLERAY'a, rahmetli babam Lutfi BOSTANOĞLU'nu ve Akşehir'e olan hizmetlerini anlattığı bu kadirbilir yazısı nedeniyle, özellikle, teşekkürü bir borç bilirim... Vefa duygusu, kadirbilirlik duygusu, artık, ne yazık ki, toplum olarak unutmaya başladığımız, eski ve güzel geleneklerimizdendir... Akşehir'imizi ve Türkiye'mizi, son onyıllarda düştüğü bu kötü durumlardan kurtaracaksak, ki kurtaracağız, bu duygulara ve geleneklerimize geri dönüş yapmak zorundayız! Güleray kardeşime, tekrar teşekkürlerimle; Akşehirli hemşehrilerime de, kalbî selâmlarımla...

Dr. Özer BOSTANOĞLU
[(Em.) Yük. Şehir ve Bölge Plancısı - Ankara]
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA