AKŞEHİR MALTEPE ASKERİ LİSESİ (1941 - 1947)


Bu makale 2015-06-22 06:06:32 eklenmiş ve 5546 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

İkinci dünya savaşı nedeniyle askeri okulların Anadolu içlerine nakledilmesi emredilmiştir. Ve bu emirle Maltepe Askeri Lisesi Akşehir’e taşınmıştır. 5 Mayıs 1941

Akşehir’e gelen Maltepeliler piyade alay kışlasına ve oradaki bazı alanlara yerleştirildi. Öncelikle idare heyeti “yamaç” oteline, öğrencilerde kurulan çadırlara ve kısa bir süre sonrada Akşehir Hapishanesi olan binanın (İstasyon Caddesi şimdilerde Nasreddin Hoca Okulunun alt taraflarında) birinci katını okul karargahı olarak kullanmaya başladılar. Ve yine belli bir sürede bazı öğrencileri İplikçi Cami ve Sefa Oteline yerleştirildi. İlk başta öğrenciler eğitime öğretime Cumhuriyet Ortaokulunda ve Ortaokulda (Şimdi Zübeyde Hanım Anaokulu) devam etmişler. 

Zamanla Piyade Alay Karargahı ve Er Koğuşları binaları düzenlenerek dershane yapılmıştır. Ve Şimdiki Askerlik Şubesi olan yerdeki barakada revir olarak hazırlanmıştır. Sağlık hizmetleri bir doktor yaşlı bir hemşire ve birkaç sıhhiye eri tarafından yürütülmüştür. Banyo ihtiyaçları şifa hamamı kiralanıp cumartesi ve Pazar öğleden sonra kullanılmak şartıyla giderilmiştir. 

19 Şubat 1944 yılında yarenlik mezarlık bölgesi Akşehir belediyesi tarafından askeri okul yapılmak şartıyla bağışlanmıştır. O dönemin belediye reisi mason Mustafa Şarlak’tır. Ve tamamlanması ile dağınık yerlerde eğitim gören öğrencilerin tamamı bu binalara yerleştirilmiştir. Maltepe Askeri Lisesi (1944-1947) bu binalarda kalmıştır. Şimdilerde halkın depo dediği 1185. Sefer malzeme ana deposu komutanlığı ikmal deposu olarak kullanılmaktadır. 

Öğrenciler Akşehir’in gelişmesinde çok yardımcı olmuşlardır. Vedat Türkali ve Yusuf Atılgan da burada öğretmenlik yapmışlar. Ve Vedat Türkali bir şiirini Akşehir’de yazmıştır. 

Öğrenciler 1942 yıllarında Sultandağılarının çeşitli bölgelerinde kayak eğitimi yapmışlardır. Genellikle Tekke tepelerinde…

Çarşı izinlerinde lacivert üniformalarıyla dört beş kişilik guruplar halinde gezip yeni yetişen gençlere subaylığı sevdirmişler.

Hafta sonları spor müsabakaları düzenlemişler. 

Yaptıkları, özellikle kışın gülle atma, disk, cirit, boks, uzun atlama, atış talimleri vede bomba atma etkinlikleri yapmışlardır. 

Subaylar eşleri ile atlara binip köyleri dolaşmışlar. 

Mezuniyet balolarında dans ve vals yapmışlar. 

Resmi bayramlarda ve mezuniyet törenlerinde silahlı ve silahsız gösteri yapmışlar, tiyatro oynamışlardır.

1941-1942 öğretim yılında 211 öğrenci

1942-1943 öğretim yılında 171 öğrenci

1943-1943 öğretim yılında 348 öğrenci

1944-1945 öğretim yılında 214 öğrenci

1945-1946 öğretim yılında 122 öğrenciye düşmüş.

1946-1947 öğretim yılında 100 öğrenciye diploma verilip harp okuluna gönderilmiş. 

Maltepe Askeri Lisesinin Akşehir kültürüne çok katkıları olmuştur. Okulun kurulduğu bölge çok kıraç olduğu için okul personeli ve öğrencileri her yere ağaç fidanı dikmiştir. Akşehir’deki Bizim Sinema Salonuna boks linki kurmuşlar. 

Sonuç olarak Akşehir Maltepe Askeri Lisesi Akşehir tarihine güzel anılar ve fotoğraflar bırakmışlardır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Hizmet
İbrahim TEMİZ 2015-06-22 18:36:23
Bir Akşehirli olarak yazınızı taktirle okudum. Babam Arif TEMİZ de Maltepe Askeri Lisesi mezunu emekli albaydır. Ona da bu yazıyı yollayacağım. Biliyorum ki o yıllara gidecek ve duygulanacak. Ne mutluyuz ki Akşehirliyiz
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA