HACI ALİ DİLSİZ (AŞÇI)


Bu makale 2015-04-30 05:57:42 eklenmiş ve 3100 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

1928 Umurbey doğumlu. Ali Usta’yı geçen Cuma (7 Nisan)da kaybettik.

Ali Usta’yı sanat okulundayken okulumuzun karşısındaki lokantasına kasap dükkanımızdan temizlenmiş işkembeleri götürürdüm. Pilav üstü dönerini çok severdim… Akşehirspor maçı olduğu zaman ekmek arası yaptırıp maça öyle giderdik. Neşeli, şen, şakrak bir insandı. Maçları hiç kaçırmazdı.

Askerliğini Gelibolu’da yapmış. O dönem 27-28 doğumlu Doğanhisar, Çeltik, Yunak ve Akşehir’li doğumluların hepsi Gelibolu’ya gitmişler. Onun için arkadaşları baya çokmuş. 4 kardeşler. Üçü aşçı, biride beraber olmuş. Mümin, Kadir, Hacı Ali, Ahmet 

Selanik Göçmenidir. Üç kız evladı sekiz torun sahibidir.

SEVENLERİNDEN GELEN E-POSTALAR:

HAKAN YAKUT: (Yemek Dünyası Sahibi) 41 yaşındayım. 10 yıl yanında çalıştım.Hacı ustam titizdi, sertti.Ama yufka yürekliydi. Garip babasıydı. Akşehirspor hastasıydı. Maçlarını hiç kaçırmazdı. Yemeklerini yedirirdi.Koyu da Beşiktaşlı’ydı. Pilavüstü döneri, tavuğu meşhurdu. Ustam kuzu eti ile dana etini karıştırıp yapardı. O zamanlar herkes yağlı yiyordu. Şimdilerde yağlı pek rağbet görmüyor. Allah razı olsun onun sayesinde buralara kadar geldim. Temizliği, titizliği ondan öğrendim. Üzerimizde hakkı çoktur. Allah rahmet eylesin , nur içinde yatsın.

ALİ PEYNİRCİ: (Lezzet kebapta bulaşıkçı) 15 yaşındayken dükkanına gittim. İş istedim bulaşıkçı olarak işe başladım.10 yıl çalıştım.Lokantasının bulunduğu yer satılmıştı. Mobilya mağazası olacakmış. Ustamda dükkanı kapattı ve işi bıraktı.Çok şeyi ondan öğrendim. Beni çok severdi. İşi bıraktıktan sonra bile bana harçlık verirdi. Her bayramda evine ziyarete giderdim.Allah rahmet eylesin. 

MEVLÜT KARATAŞ: (Eski Futbolcu) Akşehir spor’un yöneticisiydi. Deplasman dahil bütün maçlarımıza gelirdi. Kurban keser ,pişirir Akşehirspor’a yedirirdi. 

ABDULLAH İPŞİR (Kalaycı Apili) : Futbolculara çok bedava yemek verdi. Hiçbir maçı kaçırmazdı.Yardımseverdi. Fakir fukaraya zorla yemek yedirirdi . Güzel yemek yapardı.Toprağı bol olsun.

HALİT DAYANIR: (Lezzet kebap elemanı): Çimenli mahallesinde otururlardı . Mahallemizin büyüğüydü.Üç kardeşlerin evleri yan yanaydı.Kıymadan döner yapardı . Pilavlı döneri çok meşhurdu. Akşehirspor maçına giden taraftarlar ondan ekmek arası yaptırıp maça giderlerdi. Allh rahmet eylesin.

ŞEHMUZ YÖNTEM : (Psikolog) Öğretmen okulunda öğrenci iken 72 ,73 yıllarında onun lokantasına giderdik.Özel günlerde kuzu dolması ve kaburga dolması yapardı.İki kızını da ben okuttum. 

SİNEMACI KENAN : Aşağıda Ali Dilsiz, yukarıda kürdoğlu Mustafa,iyi aşçılardı. Fakir fukaraya bakarlardı . Karınlarını doyururlardı . 

ÜNSAL GÜLEÇ: Ali ağabeyciğim ; Harika bir insandınız … Ruhun şad,Mekanın cennet olsun .

MEHMET KERTİŞ: Ruhu  şad olsun baba dostuydu .

TALİP GÖK: Allah rahmet eylesin.Çok iyi bir insandı.Nur içinde yatsın .

AHMET YAVAŞ: Allah rahmet eylesin . Çok dönerini yedik .

ERDAL KARABIYIK: Allah rahmet eylesin. İyi tanıdığım iyi insandı.Rumeli asıllıydı.(Muhacir ) 

AHMET BALKAN: Mehmet bey Ali Dilsiz benim üvey amcamdı…Ali Dilsiz Mümin Dilsiz kardeşler 60-80 arası üç kardeşte lokantıcıydılar.

HALİS BATTAL: Hacı babam on iki arkadaştılar. Haftada bir Çarşamba günleri toplanırlardı. Namazlarını kılar, Yasinlerini okurlar, çay içip sohbet ederlerdi.Şimdi o gruptan beş kişi kaldı.

Ondan duyduğum dilsiz soyadını alması çok ilginçti.

Baba Resul mübadelede trenle Akşehir’e gelirken şapkasının içine gizlediği paralar varmış. Trenin penceresinden  başını uzatmış. Trenin hızıyla ve esintiden şapka başından uçmuş gitmiş. O an dili tutulmuş. Epeyce konuşamamış. Soyadı kanununda da Dilsiz soyismini almış.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Sami ekim 2017-09-18 13:02:46
Rahmetlinin çorbası , pilav üstü döneri kemalpaşa tatlısı harikaydı. Allah rahmet eylesin. ..
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA