SEZER ODABAŞIOĞLU (1948 - 2015)


Bu makale 2015-04-21 05:24:49 eklenmiş ve 2699 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

... Bir şenlik zamanı Akşehir’e davet etmişlerdi. İzmir’den kalkıp memleketine gelmemezlik yapamazdı... Anıt’ın oralara stantlar açıldı. Sokak sergileri vardı. Sezer Hoca gözüme takıldı. Bir masada oturmuş yalnız başına ha bire çay, sigara içiyordu. Yanına vardım, “Abi hoşgeldin” dedim. kucaklaştık. Sıkıntılıydı. Çağıran kişilerce kimse ilgilenmediğinden dert yandı. Bir lokantaya gidip beraber yemek yedik. Akşehir’i biraz dolaştık ve gitmeye karar verdi ve o ikindi sonrası geri dörüp İzmir’e gitti... Kadir kıymet bilmediğimiz bir kez daha ortaya çıkmıştı. Çok üzülmüştü. Öğrendiğime göre İzmir’de el üstünde tutuluyormuş. Çoğu il, ilçe festivallerine çağrılıyormuş. İlk kitabı “DURAKTA ÇİZGİ VAR” karikatür kitabında ve açtığı sergideki şeref yazılarında: 

Erdoğan Özbakır “Durakta Çizgi,, değil yalnızca, Durakta Sezer var. Bulunduğu noktadan çok kısa bir zaman sonra, çoktandır hakettiği daha büyük başarılara gidecek, biliyorum. Şimdilik durakta çile dolduruyor, sayısız engelleri nasıl aşacağını düşünüyorsun. Bulunduğu yere gelirken seni hiç kimse sırtına almadı. Hiçbir yere ödeyecek diyetin yok. Neler çektin, çekiyorsun, biliyorum ben. Seni örnek gösteriyorum herkese. Çalışman, azmin, cesaretin örneğisin. Keşke benzerlerin çok olsa. Özlediğin başka duraklara geldiğin gün bil ki; başarına, senin adına yaklaşık sen kadar sevinen biri daha var. 

Ayşe-Cemil  Sadıç: Bu tür bir sergi açmamış olsaydınız, bir Akşehirli olarak sizin gibi kıymetli bir sanatçımızın varlığından haberimiz olmayacaktı. 

İ. Sefa Ünal: Ben Sezer’in karikatür yönünü bilmiyordum. Bu itibarla karikatürleriyle karşılaşınca şaşırdım. Hayran kaldım. Ama şaşırmam yersizdi. Çünkü, Sezer Akşehirliydi. Şiir, öykü yanında muvaffakiyeti mizahta da devam ettirmiş. Başarıların devamını dilerim.

Tan Oral: Yıllar önce Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması için Akşehir’deydik. Orada bizi bir başka sergi karşılıyordu. Bu Sezer Odabaşıoğlu’nun karikatürlerinden oluşan bir sergiydi. Onu ve çizgilerini lik kez bu küçük sergide tanımıştım... Sorurları hiç bitmeyen şu dünyamızda, bir düşünme ve eylem yöntemi olarak mizah’ı seçebilmek, neşe ve mutluluk anahtarlarının birazda buralarda saklı olduğunu sezebilmek diye düşünüyorum. Sezer, işte bunu sezenlerden ve başkalarınca da sezilmesi için çalışıp çizenlerden. 

Sezer Odabaşıoğlu'nun vefatından sonra onun için konuşanlar.

Ceyhan Erdoğdu Aslan: Kızımın öğretmeniydi. Çok iyi bir insandı. Allah rahmet eylesin.

Mustafa Erten: Çelebi insandı. Nur içinde yatsın.

Bedrettin Ekmekçi: Sezer Hoca’nın varlığı ve sanatçı değeri hiç bilinmedi ki... Kendisi zaten mütevazi bir insandı.. Ölümünden 2 ay önceydi görüştüğümüzde biraz daha duygusaldı... Işıklar yoldaşı olsun.

Metin Ürey: Toprağı bol olsun.

İbrahim Türkoğlu: Işıklar içinde yat Sezer.

Handan Yavuz Doğancı: Işıklar içinde uyusun güzel insan. 

Necdet Gündüz: Sevgili arkadaşım rahat uyu, üzüntümüz erken olması. Nasıl olsa birgün buluşacağız. Yine Allah rahmet eylesin. 

Mehmet Sürmeli: Sezer kardeşim mekanın cennet olsun. 

SEZER ODABAŞIOĞLU...

Kendi kaleminden ÖZGEÇMİŞ bilgileri:

1948 yılında Akşehir’de doğdu. Çeşitli sanatsal etkinliklerde bulunan sanatçının şiir, öykü ve günceleri çeşitli yayın organlarında yayınladı.

1973 yılından bu yana karikatür çizen sanatçının ilk karikatürü Gırgır Mizah Dergisi’nde yayınlandı. Daha sonraları çeşitli mizah dergilerinde yer aldı. Karikatürleri, ulusal ve uluslar arası karikatür sergi ve albümlerinde yer aldı. On üç kez karikatür sergisi açan sanatçının karikatürleri, başta Tolentino Dünya Karikatür Müzesi’ne olmak üzere birçok Dünya Karikatür Müzesine alındı. Katıldığı ulusal ve uluslar arası karikatür yarışmalarında çeşitli ödüllere değer görülen sanatçı, ayrıca -aç çocuklara yardım amacıyla birkaç karikatürünün satış bedelinin açlıkla mücadele alanında kullanılmasından dolayı “Waddingtons Cartoon Awards” tarafından “Onur Sertifikası” ile ödüllendirildi.

Durakta Çizgi Var, (1989), Yaşayan Mizah Nasrettin Hoca, (1998) ve Temiz Çevre Temiz Yaşam, (2000), karikatür albümleri yayımlandı.

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra İzmir’e yerleşti. Edebiyat çalışmalarına yeniden hız kazandırdı.Tekerleme Mekerleme, Bir Avuç Tekerleme, tekerleme; Kız Gülü masal; Kız Önlüğü Uzun Olur, Yeşim ile Sokak Köpeği, Yeşim ile Depremzedeler, Yeşim ile Aranan Hırsız, Yeşim ile Çevreci Hüsnü Bey, Yeşim İle Yavru Kuşlar, Yeşim İle Kar Topu Savaşçıları, Yeşim İle Bisiklet Yarışçıları, Kiralık Bisiklet, Ekmekteki Para, ve Zemheri Zürafası, çocuk öyküleri; Çuval Kütüğü, Anneler Günü Sağanağı, çocuk romanı; Hayvan Bilmeceleri, Doğa Bilmeceleri, Sebze Bilmeceleri, Meyve Bilmeceleri, Giyecek Bilmeceleri, Organ Bilmeceleri, Eşya Bilmeceleri ve Taşıt Bilmeceleri, derleme-boyama; Nadir Bey Gibi Döverim Ha, Konuk Sevmez Konuk Zihni, mizah öyküleri, Kenar Süsüm Kuş ağaç Ve Ben, Söğüt Dalı Düdük, çocuk şiirleri ve Yarın Harika Olacak, gençlik romanı kitapları yayınlanan sanatçının şiir ve öyküleri, pek çok dergide yer aldı.

Odabaşıoğlu, Karikatürcüler Derneği, Edebiyatçılar Derneği, MESAM ve BESAM üyesidir.

BARIŞTIR HEP 

ADRESİNİ ŞAŞIRAN

boşuna sorgulamasın

kendini zaman

çürütülmüştür

kendi kurdu tarafından

tarihin ilk savaşındaki insan

yüzyıllardır

adem’le havva’nın elmasıdır

tek bozulmayan

nedense barıştır

hep adresini şaşıran

yorgunluğunun sesi gelir

hep ülkeler coğrafyasından.

Sezer ODABAŞIOĞLU

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA