GİDEONS BİBLE (İNCİLİ)


Bu makale 2015-03-08 06:34:39 eklenmiş ve 4347 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

1899 yılında Amerika’da kurulan Protestan “Gideon Organizasyonu/Vakfı/Kuruluşu” Hıristiyanlığın tanınması ve yayılması için milyonlarca İncili, bütün dünyanın okullarına, iş yerlerine, askeri kışlalara, otellere, yaşlılar evine dağıtmaya başladı.

Ücretsiz dağıtılan kitapların maliyetini karşılamak için hali vakti yerinde iş adamları, akademisyenler ve gönüller bu organizasyona üye yapıldı. Üye sayısı yıldan yıla artarak 2012 itibariyle  dünya genelinde 314.000 kişiyi aştı.

Bugüne kadar 1,5 milyardan fazla  Gideon-İncili 84 dile çevrilerek 181 ülkede dağıtıldı.

Bu tanıtım kampanyası her gün yüz binlerce insanın konakladığı otellerin devreye sokulması ile farklı bir boyut kazandı. Lacivert Kapaklı, orta büyüklükte üzerinde Gideon logosu bulunan ve İngilizce, Almanca, İtalyanca, Fransızca olarak basılan İncillerin odalara konulup konulmaması otel yönetiminin inisiyatifine bırakıldı.

“Otel odasındaki İncil…

İlk yurtdışı seyahatimde odaya girer girmez gece lambasının yanındaki kitap dikkatimi çekti. Unutulmuştur diye resepsiyona götürdüm. “O sizin efendim” dedi görevli mülayim bir tavırla. Lacivert kapaklı bir Luther İncili...”   bu şekilde bir çok paylaşım var sanal alemde…

Uygulamada ülkeler arasında farklılıklar ortaya çıktı. Avustralya ve Amerika’da her otelde, her odada bulundurulması zorunlu kılındı. Hatta Amerikan otel zincirleri yurt dışındaki otellerinde de aynı uygulamayı yapıyor.

Avrupa’da ise durum farklı. Fransa’da konu uzun tartışmalar sonucu ‘ya üç büyük dinin kitabı da olmalı, ya da hiçbiri’ düşüncesiyle gündemden kalkarken, Almanya konuya genel olarak çok sıcak yaklaşıyor. Otellerin % 80 nin odalarında İncil bulunuyor.

 Almanya, özellikle ateistlerin ve sivil toplum örgütlerinin protestoları altında kararlılığını sürdürüyor. Ateistler bu uygulamanın Hıristiyan olmayanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturduğunu, din özgürlüğünü hiçe saydığını ve haksız propaganda yapıldığını öne sürüyorlar. Bundan dolayı konakladıkları otellerdeki İncilleri ya psikolojik baskı gördükleri iddiasıyla % 10 fiyat indirimi talep ederek resepsiyona iade ediyor, , ya da odalardaki İncillerin üzerine ‘dikkat!.. bu kitap sizin ve çevrenizin ruh halini olumsuz etkileyebilir’ etiketi yapıştırıyorlar.

Konunun dini ve siyasi boyutunu bir kenara bırakarak, otellerde konaklayan misafirlerin oluşturduğu ciddi potansiyelin dünya genelindeki tanıtıcı etkisine kafa yormak gerekir.

Yapılan bir araştırmaya göre Almanya’da otel odalarındaki İnciller’in % 23 ü okunuyor. Bu, günde 100.000 kişi demek. Başka bir sonuca göre, İncil bulunan odalardan başta havlu olmak üzere daha az eşya çalındığı belirlenmiş.

“İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koordinasyonunda, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve İstanbul Müftülüğü işbirliği çerçevesinde, talep eden her otele oda sayısı kadar İngilizce açıklamalı Kur’an-ı Kerim verme çalışmalarında son aşamaya gelindi.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü , İslam ülkelerinden gelen turist sayısının giderek artış göstermesinin, bu çerçevede gelen talepleri karşılamaya yönelik çalışmalar içerisinde olmalarını gerekli kıldığını belirtti. Otel odalarında kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’i bulundurma ve kıble işaretini göstermenin bir talep olarak ifade edildiğini söyleyen Bilgili, ”Bundan dolayı Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda TUROB ve İstanbul Müftülüğü işbirliği içerisinde talep eden her otele, oda sayısı kadar İngilizce açıklamalı Kur’an-ı Kerim verme çalışmaları bitmiş bulunmaktadır” dedi.”

Ülkemizde gelinen nokta ise daha bu aşamada.

Peki, ülkemizde bilmem ne  kadar cemaat, tarikat, dini vakıf, dernek varken bunlar ne yapıyor. Hepsinin hayali devleti ele geçirmek ve yönetmek(!) mi?

Dinimizin en önemli emirlerinden olan “tebliğ” ile niye ilgilenmezler.

2014 yılı sonu itibariyle 41 milyonu aşkın turist ülkemizi ziyaret etmiş.

Bunların ne kadarına Allah’ın kutsal Kitabını ulaştırmaya çalıştınız.

Sizin amacınız sorgulamayan araştırmayan; ne söylersek uyan, ne satarsak alan; her bir oluşumunda birbirine düşmanca baktığı  “mürit”,  “ihvan”,  “hizmet ehli” yetiştirmek mi ?

İslam Dünyasında yaşanan acıların da temel sebebi bu değil mi ?

Kaç dilde  Kuran-ı Kerim bastınız, kimlere ulaştırdınız…

Yoksa zaten Müslüman olan insanlarımızı Cennete daha iyi köşk yarışına(!) mı  soktunuz ?

Sahi ülkemizde ücretsiz Kuran-ı Kerim dağıtan bir kurum/kuruluş var mı…?

En güçlü vakıf;  Türkiye Diyanet Vakfı…

Yurtdışında ücretsiz dağıtımları olmuştur diye düşünüyorum.

Ama yurt içinde…

İnternet sitelerinde  5 TL ile 1120 TL arasında değişen rakamlar var.

Bu konuda hemen bir girişim olmalı;  Vakıf amacına uygun olarak gerek yurtdışından gerekse yurt içinden isteyen herkese online ücretsiz ve dünyanın her köşesine dünyanın her dilinde Kuran-ı  Kerim gönderebilmelidir.

Peki,  kaynak finansman…

Türkiye Diyanet Vakfı, nerdeyse ayda bir 85 bini aşkın camiden çeşitli vesilelerle para topluyor.

Birkaç defada bu iş için toplayın. Kadirşinas Anadolu insanı bu faaliyete daha çok destek  sağlayacaktır.

Öğretilen değil,  “İndirilen Dinin” insanların anlayışına sunulmasını istiyoruz..

İbret olmaz bize her gün okuruz ezber de

Yoksa hiç mana aranmaz mı bu ayetler de 

Lafzı muhkem yalnız anlaşılan kuranın 

Çünkü kaydında değil hiç birimiz mananın

Ya açar nazmı celilin bakarız yaprağına 

Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına 

İnmemiştir hele Kuran şunu hakkıyla bilin 

Ne mezarlıkta okunmak ne fal bakmak için.

(Mehmet Akif ERSOY)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8466 6.8741
Euro 7.7255 7.7564
Sterlin 8.6110 8.6749
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA