OKULLARDA İKİNCİ YARIYIL ÇALIŞMALARI ÜZERİNE...


Bu makale 2015-02-12 06:40:08 eklenmiş ve 1336 kez görüntülenmiştir.
Vedat Ak

2014-2015 öğretim yılının ikinci dönemi, 09.02.2015 Pazartesi günü başladı. Tüm öğretmen ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Akşehir’de 19.700 öğrenci ders başı yaptı. Hem de çetin kış koşullarında, sınıflarını aydınlatacaklar. İkinci yarıyıl öğretim etkinliklerinin, sınavlarla devam etmesi hem de bahar ayları içinde olması nedeniyle, gevşekliğe dönüşmesi koşullarına bağlanacaktır. Burada, değerli öğretmenlerimizin başarıları önem taşıyacaktır.

Bu yazımda, ikinci yarıyıl etkinliklerinin, süreç içinde, nasıl gelişmesi üzerinde duracağım:

1- Veliler ve öğretmenler, bu dönemde, birinci yarıyılın değerlendirmesini dikkatle yapmalıdırla. Çocuğun ne zaman başarılı olduğu, ya da hangi derslerden başarısız olduğu konusunda, öğrenci ile konuşarak  onlara güven vererek destek olmalıdır. Kırık notu olan dersleri geliştirecek planlı bir etkinliği, çocuk ve genç ile birlikte yapmalıdırlar. Ayrıca yüksek not almış dersler üzerinde durulmalıdır. Bu konuda, hoşgörülü olmak gerekir.

2- İkinci dönemin ilk haftalarında, çocukların serbest zamanlarını (boş zamanları) değerlendirmek gerekir. Bu konuda, öğretmen ve veliler, çocuk ve gençleri, ilgi ve istekleri doğrultusunda “sportif faaliyetler, resim, fotoğrafçılık, kolleksiyon yapma, müzik vb.” etkinliklere yönlendirebilir. 

- Ayrıca, serbest zamanlarda, genç ve çocuklar, Türk ve Dünya Edebiyatı ve güncel yazarların kitaplarını okumaları için rehberlikte bulunulmalıdır. Kitap, tüm dünyada vazgeçilmez çok önemli bir kaynaktır. İnternet, hiçbir zaman, kitabın yerini tutamaz. Bu iyi biline...

3- İkinci dönemde, birebir çalışma yanında genç ve çocuklar, kaçıncı sınıfta olursa olsunlar;

a) İnternetten ders hazırlama, 

b) Çözümlü soru ve test kitapları ile sıkıntılı derslerimizi kolaylaştırabiliriz.

İkinci yarı yıl, öğretmen ve 17 milyon öğrenci için, sağlıklı günler içinde geleceklerine hazırlanmalarını diliyorum.

Öğretmenlerimizin de var olan sorunlarının giderilmesini en içten duygularımla diliyorum.

İkinci yarı yıl dönemi; yalnız öğrenci ve öğretmenler için mi başlıyor, hayır?. Burada, anne ve babaların da sorumlulukları var. Olmalıdır.

12 Haziran 2015’de sona erecek öğretim ve eğitim yılının, velilerimize, öğretmenlerimize, çocuklarımıza sağlık ve başarı getirmesini içtenlikle diliyorum. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA