YARI YIL TATİLİ DEVAM EDERKEN...


Bu makale 2015-01-31 07:00:02 eklenmiş ve 1332 kez görüntülenmiştir.
Vedat Ak

23.01.2015 ile 09.02.2015 tarihleri arasında ilkokul ve orta dereceli okullar, yarıyıl tatiline girdiler. 17.700.000 öğrenci, 800.000 öğretmen tatil süreci içindeler.

Bu yazımızda, daha çok, iki haftanın öğrenciler yönünden değerlendirilmesine ağırlık verilecektir. 

Dört aya yakın, eğitim-öğretim etkinliklerine katılmış olan çocuk ve gençlerimiz, her gün, okula gitme-gelme, ders ve ödev hazırlama gibi etkinliklerden hele bu yıl, Akşehir’de görülen kar yağışı, soğuk, buzlanma ile bir hayli yoruldular. Bu nedenle, iki haftalık, yarıyıl tatilini nasıl geçirmeleri, neler yapması gereği üzerinde, eski bir eğitimci olarak durmak istiyorum: 

1- Evlerine karne alarak dönen çocuk ve gençlerimize; veliler anlayış ve hoşgörü içinde davranmalıdırlar. Kırık notu olan veya iyi notlu karne getirenlere, farklı davranmamalıdırlar. Elbette zayıflı karne velileri üzer. Ama, sert, katı, kızgın davranmamalıdırlar. Oysa, onlara şefkatli davranmalı, “Biraz dinlenip zayıf derslerini giderici çalışmalar planlarız” diyerek onların gönlünü alarak teşvikte bulunmalıyız.

2- Yarıyıl tatili içinde, mutlaka ders kitapları dışında, Türk ve Dünya Klasiklerini okumalarını sağlamalıyız. Kitap okuma, maalesef, son yıllarda azaldı. Varsa, yoksa internet üzerinde durulmaktadır. Bu iyidir, ne var ki, kitap farklıdır. Gençlerin elinde, gözünde, yanında olacak kitap, vazgeçilmez, bir nesnedir.

3- Ana-babalar, çocuklarını tatil içinde, istekleri doğrultusunda, evde, müzik dinleme, resim yapma, fotoğraf çekme, kolleksiyon hazırlığı geliştirme, spor çalışmalarına yönlendirmelidirler.

4- Aile olanakları iyi ise; yarıyıl tatilinde akraba, tanıdık ve yakınlarımızın yanına (köy, kasaba ve şehirlere) göndermeliyiz. Ama, çocuklarımızın istekleri dikkate alınarak yapılmalı, zorlama olmamalıdır.

Yarıyıl tatili, çocuklarımızın ilgi ve istekleri yönünde; renkli, çeşitli, ama, dinlendirici eğitici faaliyetlerine dayanmalıdır. Gençler ve çocuklar, bu sürede, pasif değil, yine aktif olmalıdırlar. 

5- Tatillerde, son yıllarda, görsel ve yazılı basında çıkan kötü örnekleri verilen “internet kafeleri” üzerinde, veliler dikkatli olmalı; çocuklarının oraya gitmeleri halinde takipçi olmalıdırlar.

 

Bu konuda, sözü fazla uzatmadan diyorum ki, yarı tatilde, çocuklar dinlenmiş; ikinci döneme zinde, dinç, istekli rahat olarak devam edeceklerdir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA