SLOGAN NEDİR ve NEDEN TESCİL EDİLİR?


Bu makale 2015-01-30 06:09:55 eklenmiş ve 2767 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Slogan Fransızca bir kelimedir, Türkçe karşılığı da yoktur. Türk Dil Kurumu sloganı, “Bir düşünceyi kolay hatırlanıp tekrarlanabilir bir biçimde ifade eden kısa, çarpıcı söz” olarak tarif eder. İkinci bir tarifle de sloganı “Kimlik, topluluk, örgüt, kurum veya kuruluşun amaç ve araçlarını özlü bir biçimde tanımlayan deyiş veya söz” diye açıklar.

Bizler sloganı bir markaya veya patente bağlı kelime grubu olarak düşünürüz, ticari bir çağrışım olarak nitelendiririz. Ama gerçekte slogan her zaman ticari amaç gütmez. 

“Ne mutlu Türküm diyene”, “Yurtta sulh, cihanda sulh”, “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” gibi Atatürk’ün söylevlerinden, “Damlaya damlaya göl olur”, “Ak akçe kara gün içindir”, “Denize düşen yılana sarılır” gibi atasözlerinden doğan sloganlar halka mal olan sözler olduğu için tescil edilemez.  Bu ve buna benzer sloganların ticari değeri olamamakla birlikte bazılarının manevi değerine paha biçmek mümkün değildir. “Hizmet ediyoruz”, "Sevgi, dostluk ve hoşgörü”, "Dostluğa zaman ayıralım” gibi belli bir sosyal topluluğun hedeflerinden, "Vatandaş Türkçe konuş” gibi bir amaç uğruna yaratılan sözlerden, "Ya ya ya şa şa şa … çok yaşa” gibi taraftar desteklerinden doğan sloganlar da vardır. Siyasi partilerin, sendikaların mitinglerinde duyduğumuz coşkulu sözler de birer slogandır.

Bizim burada açıklamak istediğimiz sınai mülkiyet haklarına bağlı sloganlardır. Bunlar ticari anlamda markayı hatırlatma, zihinlerde yer etme amacını taşıyan, birkaç kelimeden oluşan özdeyişlerdir. Yazılı, sözlü ve görüntülü reklamlarda, sesli duyurularda kullanılır. 

Sloganlar firmaların marka tanıtım programlarının tamamlayıcısı, tabir caizse dolgu maddesidir. Peki slogan yaratırken hangi hususlara dikkat edilmelidir? 

Slogan ilgili kuruluşun, markanın veya da pazarlanan ürünün özelliklerini taşımalıdır. 

Firmanın markası, logosu veya amblemi ile kullanılabilmelidir.

Slogan özgün ve ayırt edici özelliği olan üç dört kelimeyi  geçmeyen  veciz, kafiyeli  kısa cümle  olmalı ve akılda  kalmalıdır. 

Sloganda eşya veya hizmeti ifade eden kelime geçmemelidir. (“ …. Sütleri”, “….. yoğurtları”, “…..  Pirinçleri”, “…..  Kitap Fuarı”, “…  Balık Şenliği” gibi)

Slogan firmanın ve markanın güven unsurunu taşınalı vizyon ve misyonunu ifade etmelidir. 

Slogan bir çırpıda söylenebilmelidir.

 Slogan yaratılırken tüketiciler ve rakip firmalar  ve ya bir kitle hedef alınmalıdır. 

Sloganının yasal olarak korunabilmesi için tescil edilmesi gereklidir. Prosedür marka tescilinde olduğu gibidir. Bu gün için 750- 800 civarında tescil edilmiş slogan vardır. 

Tescil edilmiş sloganlardan bazı örnekler:

Sen her şeyi düşünürsün (Çelik mutfak malzemesi)

Mutfakta biri mi var? (Çay)

Kokusunda davet var (Granül kahve)

Teknoloji ile bir adım önde (Araba)

 Sevgi kadar yararlı (Bisküvi )

 Farkı fark edeceksiniz! (Dershane) vs.

 Bazıları da sıra dışıdır.   

 Hayvanlar araba ile trafiğe çıksalardı (Reklam hizmetleri)

 Bunu yapan insan olamaz (Çikolatalar, bisküviler)

 Ben aptal değilim (Parasal hizmetler)

 Çıraklığını yapmadığın işin patronu olma  (Eksperlik hizmetleri)

 Burada buzağı büyüt  (Ormancılık  ve tarım ürünleri)

 Ye gitsin yahu (Pastalar, kekler) vs.

Ayrıca hedefinde iddialı, kitleyi görevlendiren sloganlar da vardır:

AKŞEHİR’SİZ NASREDDİN HOCA, NASREDEDİN HOCA’SIZ AKŞEHİR OLAMAZ, AKSEVDER BU İKİ DEĞERİN KORUYUSUDUR gibi… (Bu slogan Akşehir’i Sevenler Derneği’nin yaratmış olduğu ve 10 yıldır kullanılan Atatürk’ün 24 Ağustos 1922 tarihinde Büyük Taarruz Kararı’nı verdiği Akşehir’i tanıtmak ve değerlerini korumak amacıyla yaratılan bir slogandır.) 

Özetle, bulunacak sloganın hafızaya yerleşmesi; canlılığını sürdüren hedefin, pazarlanan ürünün, hizmetin veya markanın, kıtlesel ortamda etkili olduğu sürece kullanılmasına bağlıdır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA