GENÇ GİRİŞİMCİLER İÇİN ALTIN ÖĞÜTLER! (2)


Bu makale 2015-01-29 06:13:49 eklenmiş ve 4590 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

Önceki Yazının Devamı

Uçuşa Geçin

25- Emirleri Yerine Getirmek için Bir Sistem Oluşturun

Başlamadan önce, satış sürecinde neler tedarik etmeniz gerektiğini belirleyin. Başlangıç stoğunuzu ayarlayın veya hizmeti sağlamakta kullanacağınız süreci kesinleştirin.

26- Ödemeleri Alma Yöntemini Belirleyin

“Sadece nakit” artık geçerli bir yöntem değil. Çek ve kredi kartlarını da kabul edebilmek durumundasınız.

27- İşe Çevrimdışı Olarak Başlayın

Eğer işiniz temelde çevrimdışı nitelikteyse, yerel ve komşu topluluklardan müşterilerinizi edinmeye başlayın. Bunu afişlerle, gazete reklamlarıyla, ortaklıklarla ve eski tip telefon görüşmeleriyle yapabilirsiniz.

28- Web sitenizi veya Blogunuzu Oluşturun

Eğer çevrimiçi bir hizmet sunacaksanız, hazırlamanız gereken tek şey Hakkında, İletişim, Hizmetler ve Portfolyo bölümleri olan bir web sitesidir. Eğer hazırladığınız şey bir ürünse, bunu hedeflenen basın veya iştirakçileri aracılığıyla yapın. Eğer bir blog hazırlıyorsanız, ortalama 5 girdi ile küçük bir açılış yapın, büyük açılışı ortalama 20 girdiniz olunca yaparsınız.

İşi Bitirin

29- Akıllı hedefler belirleyin

Hedefleriniz spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zaman sınırına sahip olmalıdır. Bir yıllık, altı aylık, üç aylık ve aylık hedefler belirleyin.

30- Haftalık ve Günlük Görevler Belirleyin

Belirlediğiniz hedefler doğrultusunda, bunları yapmanızı sağlayacak günlük ve haftalık görevleri belirleyin.

31- Planlayıcı Edinin

Her haftanın başında, yapılacak her şeyi listeleyin. Listeyi planlayıcınıza yazın ve her sabah uyandığınızda o gün içinde neler yapacağınızı görebiliyor olun.

32- İş Fikirleriniz için Defter Tutun

İş ile uzaktan yakından ilgili bütün fikirlerinizi yazacağınız bir defter bulundurun. Bütün fikirlerinizi bir araya toplayabilmek için, gittiğiniz her yere bu defteri de götürün.

33- Müşteri Edinin

İlk müşterinizi kazanmak için, bir iş teklifi yapmakla başlayın. Eğer işi kaparsanız, müşterinizin beklentilerini belirleyin. Anlaşmanın şartlarını konuşun. Anlaşmayı imzalayın. Tebrikler, artık bir müşteriniz var.

34- Hizmet Sağlay›n veya Ürün Teslim Edin

Gelecek çalışanlarınızı kolayca eğitebilmek adına, kolaylıkla tekrarlanabilen hizmet sağlama yöntemleri geliştirin. Eğer bir ürünü satıyorsanız, benzer şekilde, ürünü teslim etme yöntemleriniz kolaylıkla tekrarlanabilir nitelikte olsun.

35- Verimliliğe Odaklanın

Şunu unutmayın ki, yalnızca üretim veya satış yaptığınız süre boyunca para kazanabilirsiniz. Sabahları bir saati telefon konuşmalarına, akşamları bir saati de e-maillere ayırın. İşte şimdi günün kalbini, işinizin kalbine adamanız için bir fırsatınız var.

36- İşinizi Organize ve Takip edin

Çeşitli  araçlar kolaylıkla proje oluşturmanıza, her bir projenin zaman takibini yapmanıza, müşterilerinizi faturalandırmanıza ve çalışanlarınızın maaşını ödemenize yardımcı olur.

37- Dikkat Çekici Olun

NOP World’e göre, müşterilerin %93’ü, ağızdan çıkan kelimelerin, bir ürünü almalarına karar vermeleri konusunda en çok dikkate aldıkları şey olduğunu öne sürüyor. İlginç , cesaretlendirici ve ulaşılabilir olarak, müşterilerinizin sizin hakkında konuşmalarını sağlayın.

Talihinizi Bulun

38- İşinizi Para Akışı için Tasarlay›n

Girişimci olarak, bazen işi yapmanız için avans alacaksınız, ancak bazen de işi yaptıktan sonra ödemeyi almak için aylar boyu bekleyecekseniz – hatta hiç alamadığınız da olacaktır. Mümkün olan en kısa sürede ödemeyi alabilmek için bir ödeme politikası belirleyin.

39- Paranızı Toplayın

Eğer satış işlemini bizzat yapıyorsanız, nakit kabul edebilir veya ödemeyi kredi kartıyla alabilirsiniz. Aksi taktirde, müşterinizi esnek ödeme koşullarıyla faturalandırmanız gerekir. e-mail yoluyla profesyonel bir faturalandırma bilgisi yollamanıza yardımcı olur.

40- Kazancınızı Takip Edin

Başlangıçta, gelir ve giderlerinizi basitçe Excel üzerinde takip edebilirsiniz, 

41- Yatırım Yapın veya Parayı Kendiniz için Alın

İşletmeniz kar eder duruma geçtikten sonra, parayı daha fazla büyümek için veya kendinize ayırmak üzere kullanabilirsiniz. Seçim sizin.

42- İhtiyacınız Varsa, Bir Yatırımcı Bulun

Yatırımcılara nadiren ihtiyaç duyulur. İyi yatırım uzmanlarına, yalnızca büyük şirketlerde, para kazanmaya çoktan başlamış olan ve büyük hamleler yapmak peşinde koşan şirketlerde rastlanır.

Yasal Mevzular

43- Satıcı Lisansı Alın

Eğer bir ürünü bizzat satıyorsanız, bir satıcı lisansına ihtiyacınız olacak demektir. 

44- Patent için Geçici Bir Uygulama Dosyası Hazırlayın

Eğer ortada bir buluş var ve siz bunu korumak niyetindeyseniz, bir patent ve marka ofisi ile iletişime geçip patent için başvuru formu doldurmaya başlayın.

45- Marka Adınızı Ayırtın

Marka adınız, işinizin adıdır. Başka bir deyişle, “…adıyla iş yaparsınız. Eğer şirketinizi kayıt ettirmek niyetindeyseniz, önce gidip marka adınızı ayırtın.

46- Kaydınızı Yaptırın

İyi niyetli bir şirket statüsüne ulaşabilmek için, şirketinizi bulunduğunuz ilin Ticaret Odasına kayıt ettirmeniz gerekir.

47- İşveren Sicil Numaranızı Alın (ISN)

İşveren Sicil Numaranız, işletmenizin sosyal güvenlik numarası gibidir. Bu numarayı edinmek ve şirket kurulum işlemlerini yakın zamanda internette kısa sürede yapabiliyor olacaksınız.

48- Bir Banka Hesab› Açtırın

Her girişimcinin bir banka hesabına ihtiyacı vardır. Kişisel hesabınızı iş hesabınızdan ayrı tutun, işinizin harcamalarını işinizin hesabından, kendi harcamalarınızı kendi hesabınızdan yapmaya özen gösterin.

49- Güvenlik Sigortasına İhtiyacınız Olup Olmadığına Karar Verin

Çoğu girişimcinin ekstradan sigortaya ihtiyacı olmaz. Ama eğer tehlikeli bir ortamda çalışıyorsanız veya işinizde kullandığınız aletler pahalı ve hassas cinstense, aylık belli bir harcama hayatınızı kurtarabilir. 

50- Vergiler için Para Ayırın

Gelirinizin yaklaşık %25-30′luk dilimini, vergilerinizi ödemek için bir kenara ayırın.

51- Bir Serbest Muhasebeci/Mali Müşavirle ve İşletme Avukatıyla Düzenli Olarak Görüşün

Zamanla, bir serbest muhasebeci ve avukatla anlaşmalı olarak çalışmanız gerekecektir. Bu ilişkileri erkenden sağlamak önemlidir, daha sonradan işiniz düştüğünde size daha uygun şartlar sunabilirler. Ayrıca, ilk görüşmeler genelde ücretsizdir, bu avantajı kullanın.

Büyüyün

52- Daha Verimli Hale Gelin

İş hayatında büyümenin en kolay yolu, daha verimli hale gelmektir. Bu, giderlerinizi düşürür ve kar marjlarınızı yükseltir. Daha verimli hale gelmenin en etkili iki yolu ise, daha iyi sistemler geliştirmek ve daha iyi araçlar satın almaktır.

53- Pazarlama Gücünüzü Artırın

Büyümenin bir başka yolu da, daha fazla müşteri kazanmaktır. Bunu, pazarlama gücünüzü artırarak elde edersiniz. Reklamlar için yaptığınız harcamaları artırın, bilgilendirici e-mail yollayın, satış aramaları yapın veya potansiyel müşterilere ulaşmak için daha yaratıcı çözümler arayın.

54- Ürün Çizginizi veya Hizmet Sunumunuzu Tamamlayıcı Yenilikler Yapın

Büyümek için kullanılacak üçüncü bir yol da, mevcut müşterilerinize daha fazla satış yapmaktır. Bunu sağlamak için, ürünlerinizi tamamlayıcı özellikleri olan yan ürünler üretin veya yan hizmetler sağlayın.

55- Sözleşmeli Çalışanları Tercih Edin

Çalışanlarınızı işe tamamen almaktansa, işe, bağımsız, sözleşmeli işçilerle başlayın. Yasal açıdan, sözleşmeli çalışanlarla işi yürütmek çok daha basittir. Ancak, onlara tam zamanlı bir iş vermediğiniz sürece, size sadık olmayacaklardır.

56- Çalışanların İşe Alınması

Sözleşmeli çalışanlarla belirli bir hıza eriştikten sonra  birkaç “akıllı çalışan” edinin. Zaten sözleşmeli olarak çalıştığınız kişilere, daha kalıcı bir pozisyon isteyip istemediklerini sormakla başlayabilirsiniz. Daha sonra, iş forumlarına, çalışan tavsiyelerine ve yerel okul sistemlerine bir göz atın.

57- Çalışacak Yer Bulun

Evinize yani çalışanlar getirdikçe, işi evden dışarıya taşımanız gerekir. 

58- Yöneticiler Kiralayın

Çalışanlarınızı ayarladıktan ve kendi kendinize yetmeye başladıktan sonra, bir veya iki yönetici bulmanın sırası gelmiştir. Çalışanlarınız arasında iyi iş yapanları terfi ettirerek işe başlayın. Bu sizi, işletme sahibi statüsünden alıp girişimci statüsüne sürükleyecektir.

59- İşletmeyi Satın

Eğer bu işten ayrılmak istiyorsanız, işletmeyi tamamen satmanın vakti gelmiş demektir. Sürekli bir gelir elde etmeyi başardığınızı varsayarak, fiyatı yaklaşık olarak 1-3 yıllık gelire denk olacaktır. 

60- Tatile Çıkın

Tatil veya başka bir iş teşebbüsü, seçim sizin.

61- Geri Verin

Bu süreçlerden sonra kazandığınız birikimlerinizi, yine bu süreçlere geri harcayın. Topluma hizmet için harcayın, girişimcilere yatırım için harcayın. Paranızı kime istiyorsanız ona verin. Sadece kime veya neye veriyorsanız, hak ettiğinden emin olun.

http://www.girisimhaber.com   adresinden derlenmiştir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8466 6.8741
Euro 7.7255 7.7564
Sterlin 8.6110 8.6749
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA