24 KASIM VE ÖĞRETMENLİK


Bu makale 2014-11-24 06:24:30 eklenmiş ve 1827 kez görüntülenmiştir.
Vedat Ak

33 yıldan bu yana, 24 Kasım günü öğretmenlerin ONUR GÜNÜ olarak kutlanmaktadır. Büyük Önder M.K. Atatürk, 24 Kasım 1928 günü Millet Mektepleri Baş Öğretmenliğini kabul buyurmuşlardı.

Atatürk, çok önem verdiği eğitim çalışmalarını her zaman yakından takip etmiş, ilgi ve yardımlarını esirgememiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında halkın %80nine yakını okuma yazma bilmiyordu. Millet mektepleri, bu ihtiyaçtan doğmuştu. Büyük Önder Atatürk, bizzat kara tahta başına geçerek okuma-yazma etkinliklerinde öğretmenlere baş öğretmenlik yapmıştır. 

24 Kasım’larda, eğitim sorunları ve öğretmenlik, Devlet büyüklerince güncelleşir. Radyo, gazete ve televizyonlarda çeşitli konuşmalar yapılır, vaatlerde bulunulur. Hatta 81 ilden gelen misafir öğretmenler Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan ve M.E.B. tarafından ayrı ayrı ağırlanır, öğretmenlere ödüller verilir. Ne var ki, 24 Kasım biter, her şey eskiye döner. Öğretmenler yine sorunları ile başbaşa kalırlar.

Profesyonel meslek grubu içinde olan öğretmenlik, 166 yıldan bu yana çok değerli süreç içinde geçmiştir. Özellikle Cumhuriyet döneminde içinde önemli eğitim etkinlikleri görülmüştür. Millet mektepleri etkinlikleri ilk örneklerden biridir...

Bu güne kadar, eğitim meşalesini hiç söndürmeden en ücra yerlerde, görev yapan vefakar öğretmenler, Türk çocuk ve gençlerini, yurdunu seven, çağdaş, laik, insan haklarına saygılı, hoşgörülü, ezberden uzak, yaratıcı, çağdaş teknolojiyi kullanabilen, bilgi ve becerilerle donanmış olarak yetiştirmektedirler. Bugün sayıları 875.000 ni bulan öğretmenlerimizin sorunlarıda her yıl artmaktadır. Bu özel günde, bunları, çok kısaca belirtmekte yarar görüyorum:

1- Atanma bekleyen binlerce öğretmen sorunu,

2- Branş öğretmenleri sorunu,

3- Md. atanması sorunları,

4- Özlük hakları sorunu,

Büyük önderimiz Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” sözleri asla unutulmamalıdır.

 

24 Kasım “Öğretmenler Onur Gününde” şehit olmuş öğretmenlerle vefat eden öğretmenleri minnet ve rahmetle; halen çalışan ve emekli öğretmenlere sağlık ve başarılar diliyorum. Saygılar sunuyorum. Onur Günleri Kutlu Olsun.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
ortaokul öğretmenim aykut demirtaş
m.emin kara 2015-02-28 01:01:16
selamlar saygılar aykut hocam şanlıurfa merkez ortaokulunda görev yaptınızmı
Öğretmenler
Aykut Demirtaş 2014-11-26 15:48:14
Elinize sağlık sayın Öğretmenim.İzmir'de görüşüyoruz öğretmenimle.Ben de 1964 yılında Akşehir Öğretmen okulundan mezun oldum ve aynı yıl Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümünü kazanarak Akşehir Ö.O.dan mezun olup tek İngilizce öğretmeni oldum.Bize kucağını açan ve bizi gönüllerine alan t6üm Akşehir'lilere teşekkürü borç bilirim.Saygılarımla
Aykut Demirtaş
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA