SENEYE ALLAH KERİM!


Bu makale 2014-08-23 08:45:41 eklenmiş ve 4278 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Seçim bitti, Cumhurbaşkanını da Başbakanı da seçtik. Hayırlı, uğurlu  olsun Onlardan, iç ve dış huzuru korumalarını, memleketi  kaosa sürüklemeden barış ve kardeşlikle  yönetmelerini  bekliyoruz.

20 Haziran 2014 tarihli  AL SANA ADAY başlıklı yazımda belirlenen çatı aday’ın yanlış  olduğunu belirtmiş, görünen köyün kılavuz istemediğini söylemiştim.

İşte sonuç: Sayın Recep Tayip ERDOĞAN bileğinin hakkıyla Cumhurbaşkanı. Kendisine başarılar diliyoruz. 

Siyaset devam ededursun biz  gene hiç aklımızdan çıkmayan, dilimizden düşmeyen Nasreddin Hoca’mıza dönelim.

Önceki dönem Akşehir Belediye Başkanı Sayın Abdülkadir Oğul, 50 yıldır yapılan Nasreddin Hoca’nın, şenlik ile anılmasının doğru olmadığını söyleyerek  geçen yıl Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın çektiği mesajda da aynen  kullandığı  "ULUSLARARASI AKŞEHİR NASREDDİN HOCA ŞENLİĞİ” adını “Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri” olarak değiştirdi ve tartışmalarla üç yıl uyguladı. ”Uluslararası” kelimesinin hakkının verilip verilmediği  de şüpheli.

Şenlikten maksat  bir halk filozofu olan Nasreddin Hoca’yı unutturmamak, yaymak, korumak  ve onun yaşadığı  Akşehir’i tanıtmaktır. Hala “ Akşehir nerede “ diye sorulduğunda ne yazık ki hangi Akşehir  diye cevap  alınmaktadır.

Önceki yıllarda  yurt içinden ve yurt dışından çok önemli kişilerin, ekiplerin  törenlere katıldığını, programlar yaptığını , halk için bir şenlik havası yaratıldığını biliyoruz.  

Son zamanlara kadar Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği bu etkinliklerin içindeydi, İmkanı oranında farklı programlarda yardımcı oluyordu. Peki şimdi  neden dışarıda?.  

Diğer taraftan Akşehir’de yapılan Nasreddin Hoca  şenliklerinin  ne zaman yapıldığını  pek bilen yoktur. Hele bu yıl hiç  duyurulmamıştır. İlk  gün İthal bir Hoca tarafından fıkranın ana felsefesine  aykırı  bir dilekle “Allah’ın hayırlı ümmet olmayı  bizlere nasip etmesi niyazı ile…” diyerek dereye yoğurt çalındı. Tutmaz ama tutarsa  da akıp gitsin diye mi durgun su yerine dere tercih edildi bilinmez. 

Geçen yıl da saçmalığjn daniskası yapılmış,  suya yoğurt yerine yoğurda su çalınmıştı. Bakalım gelecek yıl nereye ne çalınacak ?

Benzin istasyonuna   Nasreddin Hoca heykelini diken  Sivrihisar, Eskişehir’in desteği ile  birkaç yıldır Nasreddin Hoca Şenlikleri yapmaktadır. Biz anmanın peşindeyiz. 

Nasreddin Hoca  12. asırda yaşamış, fıkraları ile  nükteleri  ile Dünyaya mal olmuş  bir filozoftur. Onun her fıkrası keskin bir zeka ürünüdür. Her fıkrasında  toplumun  yanlış  davranışlarını, bencilliklerini  aksettirir, önerilerde bulunur, Hoca’da sertlik ve kavga yoktur. ”Dünyanın Ortası”, “Göle Yoğurt Çalma” ,”Kazan Doğudu”,” İpe Un Sermek” ,” Eşeğe mi  İnanacaksın  bana mı”   gibi  pek çok  fıkrasında alınması gereken ders vardır.  

Eşeğe ters binmesi  dahi bir  incelik, bir saygı  unsurudur. 

Nasreddin Hoca’nın nüktedan etkisi Türkiye’nin bütün kesimlerine yayılmış, fıkralarına ilaveler yapılmıştır.“İncili Çavuş”, “Bekri Mustafa”, “Bektaşi”  hatta “ Temel “  gibi değişik bölgelerin duygularını ve zekalarını aksettiren kişilerin ve oların yarattığı gülmece türlerinin doğmasına  sebep Nasreddin Hoca’dır.

Timurlenk’ten  çok önce yaşamasına rağmen  Hoca ve Timur’ la ilgili fıkralar da  türetilmiştir. Fil  hikayesi , peştemal hikayesi  bunlardan bazılardır. 

Güldürürken düşündüren  Nasreddin Hoca , Akşehir’imizin  piri, Türkiye’mizin medar-ı iftiharıdır. UNESCO’nun 1996 yılını Nasreddin Hoca Yılı olarak ilan etmesi ile  bu kıymetimizi tüm dünya öğrenmiştir.  

Dünyanın birçok yerinde Nasreddin Hoca fıkraları kuşaktan kuşağa, atadan toruna miras olarak aktarılmaktadır.

Doğu Türkistan, Çin, Türkistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Kuzey Afrika’da, Hindistan’da ve pek çok ülkede  Nasreddin Hoca fıkraları ile anılmaktadır.

Yani Hoca’mızı  Dünya böyle anıyor , peki biz  Akşehir’de  nasıl anıyoruz ? 

 

Bu yıl da böyle geçti, seneye Allah kerim …

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.2885 5.3097
Euro 5.9844 6.0084
Sterlin 6.8208 6.8715
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA