PROJE ZAMANI II!


Bu makale 2014-08-13 06:01:36 eklenmiş ve 4829 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

Hükümetin “milli dönüşüm” atağına TÜBİTAK’tan çifte destek. Uçaktan tanka, otomobilden uyduya, ilaçtan aşıya kadar pek çok konuda “milli üretim”e geçilmesinin ardından, yeni projelerin kapısı da sağlanan bu desteklerle aralanacak. Bu çerçevede uygulamaya konulan desteklerden biri “Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı” adını taşıyor. Destek kapsamında, yaygın olarak kullanılmasına karşın ithal edilen cihaz ve malzemelerin yerlisini yapanlara teşvik veriliyor.

Dışa bağımlılığı azaltacak ve uluslararası alanda rekabet edebilecek ürünlerin geliştirilmesi amacıyla uygulamaya konulan program kapsamında, 18 ay süreyle 200 bin TL’ye kadar destek verilecek.

İlk Arge’ye 60 Bin TL 

Ayrıca, aylık 3 bin TL’ye kadar burs desteği imkanı sağlanıyor. Bilimsel faaliyetler için 10 bin TL’ye kadar seyahat desteği, proje yürütücüsüne aylık bin TL proje teşvik ikramiyesi ve araştırmacıya aylık 500 TL’ye kadar proje teşvik ikramiyesi de sunuluyor.

TÜBİTAK’ın devreye soktuğu bir diğer destek de “Başlangıç ARGE Projeleri Destek Programı”. ARGE projesi hazırlama kültürüyle birlikte projeler konusunda deneyim kazandırma amacıyla başlatılan programdan, herhangi bir projede yürütücülük yapmamış olan üniversite, kamu veya özel kuruluşlardaki araştırmacılar yararlanabiliyor. Programda, proje başına en fazla 24 ay olmak kaydıyla 60 bin TL’ye kadar bütçe sağlanıyor. Projede yer alacak bursiyerlere aylık 1.800 TL burs, bilimsel faaliyetler için 10 bin TL’ye kadar seyahat desteği, 5 bin TL’ye kadar proje yayılım giderleri için destek, aylık 500 TL’ye kadar da proje teşvik ikramiyesi veriliyor.

1005 - Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı

Programın amacı; ülkemizde ihtiyaç duyulan, teknolojik dışa bağımlılığımızı azaltacak veya ülkemizin rekabet gücünü artıracak ulusal/uluslararası yeni bir ürün, süreç, yöntem, model geliştirme amacına yönelik uygulamalı araştırma veya deneysel geliştirme projelerinin desteklenmesi. Ayrıntılı bilgi için:

www.tubitak.gov.tr

Proje Süresi : Proje süresi en fazla 18 ay.

Başvuru Tarihleri: 2014 yılı 2. Dönem başvuruları için son tarih:

  • Online Başvuru: 5 Eylül 2014 (Başvuru Sistemi 7 Temmuz 2014 tarihinde kullanıma açıldı.)

  • Basılı Kopya: 12 Eylül 2014

 

UZUN VADELİ, DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ

Ziraat Bankası, Avrupa Yatırım Fonu (AYF) işbirliğiyle mikro işletmelere ve kadın girişimcilere kredi desteğini 1,3 milyar TL’ye çıkardı. Konuyla ilgili Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada, 2012 sonunda Avrupa Yatırım Fonu’ndan sağlanan teminatla ticari faaliyete yeni başlayan mikro ölçekli işletmelere ve kadın girişimcilere 300 milyon TL’lik kredi temin edildiği belirtildi.

Devam eden işbirliğinin yoğun talep görmesi üzerine de mevcut kredi programını 1 milyar TL daha artırarak 1,3 milyar TL’ye çıkarıldığı kaydedildi. Programın ilk 300 milyon TL’lik bölümünün kısa zamanda 7 binin üzerinde müşteri kitlesine ulaştığı kaydedilen açıklamada, AYF teminat desteğinden en fazla 5 yıllık ticari faaliyeti olan, çalışan sayısı 9’u geçmeyen ve yıl sonu cirosu 2 milyon Euro’nun altında olan mikro işletmelerin yararlanabileceği ifade edildi. Proje kapsamındaki en fazla 50 bin TL limitli kredilerin 12-60 ay arası vadelerle ve cari faiz oranı üzerinden yüzde 20 indirimli olarak kullandırılacağı da belirtildi.

Ziraat Bankası'ndan KOBİ'lere Destek

Avrupa Yatırım Fonu ve Ziraat Bankası işbirliği ile KOBİ'lere güçlü destek!

Avrupa Topluluğu'nun rekabetçilik ve yenilikçilik çerçeve programı altında sağlanan destek kapsamında, Ziraat Bankası KOBİ'lere yeni finansman imkanları sunuyor. KOBİ'ler, ek maddi teminat vermeden cazip faiz oranları ile maddi duran varlık finansmanı ve işletme sermayesi ihtiyacını karşılama imkanı buluyor.

Söz konusu destek kapsamında, özellikle Kadın Girişimcilere yönelik daha düşük faiz oranları ve esnek vade seçenekleri ile ilk kez işini kuran veya işini büyütmek isteyen girişimcilere 50.000 TL’ye kadar nakdi kredi imkanı sunulmaktadır. Üstelik Şahıs firmalarında ek herhangi bir teminat alınmamaktadır.

Kimler Yararlanabilir?

Yıllık cirosu 2 milyon Euro'yu; çalışan sayısı 9 ve daha az olan, azami 5 yıldır faaliyet gösteren KOBİ'ler

Kullanılabilecek Maksimum Kredi Tutarı

50.000

Teminat Koşulları

Şahıs firmalarında AYF kefaleti, Tüzel firmalarda AYF kefaletine ek olarak ortak kefaleti alınmaktadır.

Para Cinsi

TL

Vade

1-5 yıl taksitli kredi Esnek geri ödeme seçenekleri bulunmaktadır.

 

 

 

Müracaat: Ziraat Bankası Şubeleri

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8466 6.8741
Euro 7.7255 7.7564
Sterlin 8.6110 8.6749
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA