HALKIN İSTEDİĞİ


Bu makale 2014-08-09 09:18:47 eklenmiş ve 4536 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

Tunçbilek, emeğin beldesi kömür kokan bir yerdi. Kimler gelmiş kimler geçmişti buradan. Emekli ünlü futbolcu Taka Naci işletmenin takımının antrenörüydü. Sonradan ünlü olacak bazı futbolcuların da ilk uğrak yerlerindendi. 

Doğan Canku’nun babası Şeref Canku halk türküleri derlerdi. Ablası Bahar, çok hoş kibar bir kızdı. Bazan öğrenci otobüsü ile Tavşanlı’ya inerdi. Biz kız erkek öğrenciler ona beğeni ile bakardık. Radyodan, Şeref Canku’dan alınan bir Kütahya türküsü “Karanfilim budama sefa geldin odama” diye başlayınca biz Tunçbulekliler gurur duyardık.

Genç mühendisler, genç futbolcular, genç kızların rüyalarını süslerdi. Bir fakir oğlan, zengin kız olayıda yaşamıştık. Selma teyzenin oğlu üniversite öğrencisiyken tanıştığı bir zengin kızla evlenmişti ve okulundan da olmuştu. Mahallece gittiğimiz Oylat Hamamları gezisine onlar da gelmişti. El ele gezerlerken bu peri masalı bizi büyülemiş, ufak tefek duyduklarımızı birbirimize anlatarak onları izlemiştik. Sonra bu peri masalının çok kısa sürdüğünü, Pamuk Prensesin çocuğunu Selma Teyze’ye bırakarak, sarayına döndüğünü öğrendim. 

Öğretmen okulunu kazanıp Bolu’ya gidince, bende mahallenin özenilen örneklerinden biri oldum. Astsubay, Subay okuluna gidenler, Parasız Yatılı’yı kazanıp okuyanlar oldu. 

Komşumuz Havva Recep Akaslan’ın kızları Mediha önce öğretmen oldu. Sonra bir özel okulda mütala öğretmenliği yaparak Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Profesörlüğe kadar yükseldi. Cumhuriyet’te yazılarını okudum. Ne yazık ki çok erken kaybettik. Mediha’nın erkek kardeşi Ali Akaslan, Akşehir Öğretmen Okulu’nda Emekli Öğretmen Şener Duran’la beraber okumuş. O da sonradan Tıp Fakültesi’ni bitirerek doktor olmuş. Küçük kız kardeşi de yine dolanbaçlı yollardan giderek, Anaokulu Öğretmeni olmuş. 

Görüyorsunuz hep emek ve çaba. Kendini yetiştirme fırsatı bulanı, küçümseme aşağılama yok. Bir imrenme var, onun gibi olmak için çaba var. Bu çabalar bazan çok uzun sürebiliyor. 

Halk böyle istiyor. Halka inmek lazım. Kolaycılığı ile bu halkın önü kesildi. Kendini yetiştirme olanağı bulanlar elit, monşer şimdi de tercüman diye aşağılanıyor. Ne yazık ki bu duruma, halk böyle istiyor boş televizyon programlarıyla, tembel bilgi torbası boş sunucular ve programcılar sayesinde geldik.

 

Cumhuriyet’in kurucularına iki ayyaş diyen, yaşı ileri olanlara “Yaşın seksene gelmiş git.” dil bilene, “Devlete tercüman mı seçeceğiz” diyen saldırgan, kaba, bölücü söylem sahiplerini halkın istediğini hiç zannetmiyorum. Aklıselim galip gelir inşallah. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA