PROJE ZAMANI!


Bu makale 2014-08-09 09:04:46 eklenmiş ve 2830 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

AB tam üyelik müzakereleri çerçevesinde uygulanmaya başlayan destek programlarının temeli; yapılması düşünülen faaliyetlerin “proje”lendirmeyle gerçekleştirilmesidir.  

AB tam üyelik müzakereleri çerçevesinde uygulanmaya başlayan destek programlarının temeli; yapılması düşünülen faaliyetlerin “proje”lendirmeyle gerçekleştirilmesidir.  Tam üyelik öncesi, ülkemizdeki kamu kurum ve kuruluşları, ticari kuruluşlar ve STK ların; kendilerini geliştirmesi, yenilemesi, katılımcılık ve demokrasi kültürünün gelişmesi; ticari  gelişime ve uluslararası rekabete uyum sağlaması yönünde proje bazlı destek programları geliştirilmiştir.

1990 tarih ve 3624 sayılı kanunla kurulan ve 2009 tarih ve 5891 sayılı yasayla günümüz şartlarına göre güncellenen kanunla; Ülkemizin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Kısaca  KOSGEB olarak adlandırılan bu kuruluş giderek artan oranda “Proje” bazlı destekle hem yeni girişimcileri hem de mevcut KOBİ’leri destekleyerek uluslar arası ticari rekabete hazırladığı gibi, ülkemizin kalkınmasına ve büyümesine de destek vermektedir.

“Proje”  bulmak, yazmak, uygulamak, günümüz ticari, kamu ve sosyal yaşamının vazgeçilmez unsuru olmuştur. 

Bu çerçevede ülkemizde  “Ulusal Ajans” la başlayan süreç, 2006 yılında 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının kurulması kanunuyla il etap 8 adet Kalkınma Ajansı kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda yapılan ilavelerle 26  Kalkınma Ajansına ulaşılmıştır.

Kalkınma Ajansları sorumluluk bölgelerindeki kamu, özel sektör ve Sivil Toplum kuruluşlarının faaliyetlerini “proje” bazlı desteklemeye başlamış ve proje geliştirme ve  iş yapma düşüncelerini teşvik etmiş ve etmektedir. Öte yandan 2011 yılında bölgemizde kurulan KOP idaresi başkanlığı, yöresel kalkınma  düşüncesine yeni bir soluk getirmiştir

TÜBİTAK, İBARD(TKDP) ve ilgili bakanlıklar(Kalkınma, Tarım, Bilim, Sanayi Ve Teknoloji, Gençlik Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları ve Dernekler Dairesi başkanlığı, İŞKUR gibi kamu kurumları) gerek sosyal  gerekse ticari faaliyetleri destekleyen bir çok “proje” çağrısında bulunmaktadır.

Akşehir ve yöresinde proje algısı ve proje üretilmesi konusunda yaşanan en önemli sıkıntılardan biri,  artık çözülmek üzere. 

Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde  “Proje ve Girişimcilik Danışma Ofisi” kurulmasında artık son aşamaya gelindi. Eylül 2014 itibariyle “Danışma Ofisi” faaliyete geçecektir. Böylece; hem proje ilan takip sistemiyle  “çağrıya çıkan” duyurular ilgili kurum ve kuruluşlara duyurulacak; hem de proje yazma konusunda danışmanlık hizmeti verilecektir.

“Proje Burada !  Girişimci Nerde; Girişimci Burada ! Proje Nerde” sloganıyla çıkılan yolda; Akşehir deki  tüm yatırımcı ve girişimcileri beklemektedir.

Hayırlı olsun Akşehir.

Yakın tarihli ilk duyurumuz:

İŞKUR’dan Kendi İşini Kurmak İsteyen Engelliye 36 Bin TL Hibe

http://www.iskur.gov.tr

Son müracaat tarihi 12 Eylül 2014.

İlgililere duyulur. 

 

Ayrıntılı bilgi “Akşehir TSO;   Proje ve Girişimcilik Danışma Ofisi”

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.5235 5.5456
Euro 6.2586 6.2837
Sterlin 7.2406 7.2944
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA