MEDYA NERESİ?!


Bu makale 2011-02-20 12:53:06 eklenmiş ve 2064 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

 

   Yıllar önce bir akşam içip, içip birisine küfür ettiği için karakolda düşen saf bir delikanlının ifadesi alınırken, polisin: “Medyadan geldiler, doğru dürüst cevap ver” demesi  üzerine, polise sorduğu sorudur MEDYA NERESİ?

   Bu diyoloğ, geçmiş tarihlerde bir yerel gazetede haber olarak  yayınlanmıştır. Gene aynı gazete bu haberinde  o delikanlı “Küfür ettiğim kişi af etmiş beni neden bırakmıyorsunuz?” diye sormuş; polis de: “AMME bırakmıyor” deyince o da “Kim bu amme gideyim elini ayağını öpeyim” diye polise  yalvarmıştır.

  Bu yerel gazete hala yaşamaktadır.

   Eğer bir yerel gazete  tarzını, niteliğini, tarafsızlığını değiştirmeden her türlü olumsuzluklara göğüs gererek yaşantısını yıllarca sürdürebiliyorsa o MEDYA denilen  yerdedir. O iyi bir gazetedir, o bir yerel basındır, ne mutlu ona…

   Günümüzde görüyoruz ki  bir  kurum  desteğinde olmayan buna rağmen belli bir tiraja ulaşmış  pek çok yerel gazete hayatiyetini sürdürebilmek için çaba sarfetmektedir. Gazete sayfalarının uzun ve akıcılığı olmayan yazılarla, makalelerle doldurulması, puntoların büyütülmesi, sürmanşet abartılı reklamların konulması zaruretten kaynaklanmaktadır.

   Yerel basın,  o yöreye hitap eden, o yörenin  ismini, tarihi değerlerini, ürünlerini  turistik yönlerini, folklorunu duyurabiliyor ve yörenin kalkınmasına  çalışıyorsa  o basın desteklenmelidir. Hem de devlet tarafından desteklenmelidir. Basın ilan kurumu  ne derece  faydalı oluyor  bilmiyorum ama yeterli olmadığını zannediyorum.

   Nasıl ki  Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden her yıl özel tiyatrolar için bir bütçe ayrılıyorsa; hangi bütçeden veya kalemden olursa olsun yerel gazeteler için de bir pay ayrılmalı ve her yıl  belirlenecek  şartlar dahilinde dağıtılmalıdır.

  Dışarıdan  gördüğüm kadarıyla gazetecilik zor  bir meslektir. Günlük gazeteler  her gün  hazırlanacak ve sabahın erken saatinde dağıtılacaktır. Gün olarak  ertelenmesi  veya  sabah  yerine  öğleyin dağıtılması söz konusu olamaz.

  Çalışanlarına “sabah 9, akşam 5” gibi bir çalışma saati  belirlenmemiştir. Onlarda, bazı mesleklerde olduğu gibi  zaman mevhumu yoktur. Sosyal yaşantıları  sınırlanmıştır. Her türlü tehlikeyi göze alarak koşuşturmak, haber bulmak, onları dikte etmek, resimlemek, diğer gazeteleri gözden geçirmek, yayınlanmak için  gelen yazıları okumak ve gazeteye koymak, mizanpaj yapmak ve her gün aynı  heyecanla gene aynı şeyi yapmak kolay bir iş değildir.

  Bu  iş, boyutu tesbit edilemeyen bir  sorumluluk ve büyük bir özveridir.

  Bir gazetenin yayın hayatına atılması ve sürdürebilmesi  ile ilgili kişisel görüşlerimi şöyle sıralayabilirim :

- Gazete ismi , logosu, amblemi  bir ayrıcalık yaratmalı  ve  dikkat  çekmelidir. Ülkemizde yayınlanan gazete isimlerine baktığımızda  çoğunun  birbirine benzediğini görürüz :

SESİ      kelimesi 6    + gazete  isminde                                                                                                     POSTA   kelimesi 7    +   "             "                                                             

GÜNDEM   kelimesi 8    +   "             "                                                            

YENİ     kelimesi 10   +   "             "                                                           

HABER    kelimesi 23  +      "             "      geçmektedir.

Hatta bazı gazete  isimlerinin sonuna… GAZETESİ kelimesi getirilmiştir. Kalemin üstüne kalem, kitabın üstüne kitap yazar gibi… Eğer üründe -CD Kalemi  gibi, …. yemek kitabı gibi  bir cins belirtilmiyorsa ve ürün kapalı ambalajda değilse ürünün ismini , ürünün üstüne  yazmaya gerek yoktur. Özetleyecek olursak, değişik bir isimle, farklı bir logo ile yayın hayatına başlamak ve dikkat çekmek başarı getirecektir.

- Gazete ismi bir şehrin, bir ismi  olmamalı, yayın alanı sınırlandılmamalıdır. Büyüdüğü  zaman  daha geniş bir yöreye hitap edebileceği düşünülmelidir.

- Gazete özel değilse belli bir gruba hitap etmemelidir.

- Yerel  gazetenin  bir amacı, politikası ve yerleşmiş çalışma prensipleri olmalıdır.

- Haberler  haber  niteliği taşımalı ve dikkat  çekici  olmalıdır. Gazetecilikte  ananevi  hale  gelen  "Köpeğin insanı ısırması  değil; insanın köpeği ısırması haberdir" tarifi unutulmamalıdır.   

- Gazeteleri  yaşlıların ve küçük çocukların da okuyabileceği düşünülerek, vefat  ilanlarının dışında günlük  vefatların  bir başlık altında listelendiği, ruhu sıkıcı  duyurular yer  almamalı, iç karartıcı trajik haberler, bıçaklı, tabancalı cinayetler, tecavüz olayları daha dikkatle yayınlanmalıdır.

- Yerel gazete öncelikle bulunduğu şehre ve yöreye hizmet etmeli, tanıtmalı yörenin kalkınması  için projeler oluşturmalı, iş adamları ile irtibat sağlanarak organizasyonlar yapmalıdır.

- Yerel basın gazete dışında ekipler oluşturarak halkın ilgi duyacağı, katılacağı ve bir sponsor desteği ile ödüllendirilecek yarışmalar düzenleyerek, adından söz ettirmelidir. 

- Gazetede yayınlanan haberlerin ve makalelerin içeriği imza sahiplerine ait olmasına rağmen  bozuk  üsluplar, insanları rahatsız  neden  ifadeler, argo kelimeler engellenmelidir.

- Gazetede mümkün olduğu kadar sade Türkçe  dil kullanılmalıdır.

Türkçeye yerleşmiş fakat az kullanılan veya  zaman, zaman ortaya atılan yeni kelimeler kullanılırken, kelimenin kökeni araştırılarak parantez içinde açıklama yapılmalı, okuyucu aydınlatılmalıdır. Bir milenyum çıktı her gazete başka yazdı: kimi millennium, kimi milenium, kimi milennium vs.

- Gazetenin  arşivli  bir  Web Sayfası olmalıdır.

Sonuç olarak sistemli ve özveri ile çalışan yerel basının yanında olmalı, desteklenmeli, teşvik ve takdir edilmelidir.

Yaşamını  azimle sürdüren  nitelikli yerel basını candan kutluyorum. 20.Şubat.2011, Pazar
Bu Haber 171 Kez Okunmuştur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA