AKŞEHİR'İN PEYNİR BAKLAVASI


Bu makale 2011-06-10 12:53:01 eklenmiş ve 2328 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

 

"Haydi Akşehir’e Peynir Baklavası yemeğe gidelim !"

Akşehir için duymak istediğim ve özlediğim ifadelerden biri.

Ama neredeee !

     Yıllardır bu lezzeti dışarıya tattıramadık. Nedense Akşehir’in bu özel tatlısı yaygınlaşamadı. Bilenler gelip yiyip gidiyor. İsterim ki Akşehir’deki her lokantada, her pastanede yapılsın, satılsın, baklavanın ünü Akşehir dışına taşsın; Antakya’nın Künefesi, Tokat’ın Kebabı, İnegöl’ün Köftesi gibi…

    Nasıl ki Napolyon kirazını "Akşehir Kirazı" yaptıysak, peynir baklavasını da "Akşehir’in Peynir Baklavası" yapabilir, belli bir üretim kapasitesine ve tanınmışlığa ulaştığımızda Sınai Mülkiyet mevzuatı hükümlerine göre Coğrafi İşaret olarak tescil ettirerek korumaya alabiliriz. Ama; bunun için Peynir Baklavasının:

 * Önce Akşehir’de yaygınlaşması, aranır hale gelmesi,

 * Üretim yöntem ve yerlerinin belirlenmesi,

* Üretilen ürünün malzemesinin Akşehir yöresine has olduğunun duyurulması gerekir.  

Afyon Kaymağı, Kayseri Mantısı, Kemalpaşa Tatlısı, İzmit Pişmaniyesi Çorum Leblebisi, Şanlıurfa Çiğköftesi, Terme Pidesi vs. gibi  Türkiye’de coğrafi işareti alınmış 150 , başvurusu yapılıp tescil bekleyen 120 civarında ürün varken; neden Akşehir Kirazı gibi peynir baklavamızı da tescil ettirme durumuna getirmeye çalışmıyoruz ?  Neden şehirlerarası otobüslerin güzergahındaki  mola yerlerine, Nasrettin Hoca Türbesinin civarına, arastaya önlerine masa konulmuş  küçük satış yerleri, seyyar satış arabaları yapmıyoruz. Neden kısa sürede hazırlanıp yenebilecek veya paketlenip satılabilecek sistemler geliştirmiyoruz.

   Şu anda  gözümüm önüne  Afyon’da yol boyunca  lokum satan  küçük dükkanlar geliyor… Bu arada  terminaldeki garsonun uyarısını anımsıyorum: Yıllar önce Antalya’ya giderken otobüs, Afyon Terminali’nde yarım saat mola vermişti. Dolaşırken bir pastanenin vitrininde dört parçası üst üste katlanmış kaymak tabağı gözüme ilişti. Bir tabak alıp masaya oturup yemeğe başladım. Tabağın yarısını bitirmiştim ki; garsonun başıma gelip " Abe dokanır, dokanır !.." dediğini hiç unutamıyorum. Garsonun uyarısı benim bu anektodu zaman zaman anlatarak Afyon Kaymağının küçük bir reklamını yapmama sebep oldu.

Ben peynir baklavası ile ilgili ilk uyarımı 6 yıl önce Aksevder Başkanı iken yapmıştım. Ama o günden bu güne kadar hiç bir hareket olmadı. Bu gün Akşehir’in tanıtımı için bu konuyu tekrar dile getirme gereğini duydum. Amacım; Nasrettin Hoca’mızla geliştirmeye çalıştığımız Akşehir turizminin, damak tadımız peynir baklavası ile de desteklemesini sağlamaktır.

 Akşehir’i sevenler, resmi ve özel kuruluşlar, odalar, vakıflar, dernekler, şirketler, esnaflar gelin şu peynir baklavamıza el atalım, tanıtalım, coğrafi işaretini alalım; başka bir yöre el atmadan, sahiplenmeden veya "Peynir Baklavası Akşehir’indir" gerekçesiyle aylarca mücadeleye girmeden…

Ben kendi çapımda bu ürünü tanıtmaya çalışıyorum. Akşehir’e yaptığımız gezilerde otobüsü mutlaka Akşehir Evi’ne götürüp peynir baklavası yediriyorum.

Herhangi bir sebeple Akşehir’e gidecek olanlara Peynir Baklavasının adresini veriyorum.

Bu arada arkadaşlarımla aramızda geçen:

-Peynir baklavası yemeden gelmem…

-Peynir baklavası yediğim için geç kaldım …

-Ne yazık ki peynir baklavası yiyecek zaman bulamadım…

-Peynir baklavasının tadı damağımda kaldı…

gibi konuşmalarla mutlu oluyorum.

Ama "Nerelisin ?" diyenlere verdiğim "Akşehir’liyim" cevabı karşısında "Manisa’nın mı ?" sorusu beni kahrediyor.10.Haziran.2011, Cuma
Bu Haber 322 Kez Okunmuştur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA